Jak Češi vloni utráceli? Jaké trendy se urychlily?

Analýza
Hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil už během první vlny pandemie loni na jaře na základě objemu transakcí klientů České spořitelny spočítal, jak Češi utráceli v době karantény. Tentokrát přinesl přehled, jak jsme podle dat Spořky utráceli během celého loňského roku.
Ekonomika se loni skokově stala méně hotovostní. Za celý rok meziročně poklesly výběry z bankomatů o jedenáct procent. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Ve srovnání s rokem 2019 loni vzrostly kartové transakce včetně výběrů z bankomatů o dvě procenta. Během jarní vlny (březen a duben) poklesly o deset procent a během podzimní vlny (říjen a listopad) o pět procent.

Loňský rok urychlil některé trendy. Ekonomika se skokově stala méně hotovostní: Za celý rok meziročně poklesly výběry z bankomatů o jedenáct procent.

Kartu jsme využívali více rovnou k placení, ať už v kamenném obchodě nebo na internetu. Za celý rok meziročně o patnáct procent více.

PSALI JSME:
Vítězové pandemie: Lidé utratili v e-shopech rekordních 217 miliard

Zavřené krámy nás naučily rovnou nakupovat na internetu. Za celý rok byl meziroční nárůst o 43 % vyšší. Během jarního lockdownu to bylo meziročně o 56 procent více a během podzimního pak ještě o dvě procenta více.

PSALI JSME:
Jak Češi utrácejí v době karantény

Ačkoliv čím dál více nakupujeme na internetu, tak hodně Čechů si pořád nechává posílat věci na dobírku a zaplatí až kurýrovi. Více platíme ale kartou, méně hotově.

Jaké sezónní hity přinesl loňský rok? Hitem po jarní vlně byly hobby markety, které dosáhly meziročního nárůstu o 111 procent. Po jarním lockdownu jsme si chtěli byty, zahrady a domy opravit, vyzdobit, vylepšit a zvelebit.

Hitem léta se stala tuzemská dovolená: Platby Čechů kartou za hotely, penziony, kempy v ČR vzrostly během prázdnin meziročně o více než padesát procent.

PSALI JSME:
Kam na tuzemskou dovolenou? Zkuste neobjevené skvosty Česka

Hitem podzimu a konce roku byly léky a vitamíny, které meziročně zaznamenaly nárůst o 19 procent. Začali jsme více investovat do svého zdraví a ochrany proti nemoci, takže nyní se každé ráno ládujeme minimálně vitamínem D3.

Autor je hlavní ekonom České spořitelny
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Karty na stůl – karanténa zásadně ovlivnila spotřebu českých domácností

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Spotřebitel

Pozor: Tento text škodí Vašemu zdraví!

Varování ohledně zdravotních rizik plynoucích z kouření se na krabičkách cigaret objevují od sedmdesátých let minulého století. Je jen otázkou času, než se s podobnými varováními budeme setkávat i u dalších výrobků.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Vejce zdražují, chovatelé začali pouštět slepice z klecí

Analýza
Klecový chov slepic sice skončí podle loni schváleného zákona až v roce 2027, mnozí chovatelé se ale novým pravidlům přizpůsobuje s předstihem už nyní.  Podle výzkumů se zájem veřejnosti o podmínky chovu slepic a původ vajec sice zvyšuje, přesto ale převažují nakupující, kteří zohledňují především cenu. A ta se zvyšuje – právě i kvůli změně chovu nosnic.

Hrozí Air Bank zánik?

Moneta Money Bank podepsala předběžnou smlouvu o akvizici Air Bank, českého a slovenského Home Creditu a …
Rolovat nahoru