Jak na nebezpečného šéfa?

Zdravý zaměstnanec rovná se efektivní firma. Co když je ale největším problémem na pracovišti šéf, kvůli kterému se zaměstnancům svírá žaludek, kdykoliv s ním přijdou do styku, nebo raději v návalu úzkosti z jeho jednání zůstávají na nemocenské?

Faktorů, které působí na zaměstnance a ovlivňují jejich zdraví a psychickou pohodu na pracovišti, je celá řada. Ohrožujícím faktorem ale může být i nebezpečný šéf. Pokud má jeho počínání prokazatelný dopad na výkonnost, nemocnost nebo náladu ve firmě, mělo by to vedení nebo majitelé firmy řešit.

Máme na práci klid nebo je tam někdo, kdo nad námi chce za každou cenu zvítězit, křičí a dělá dusnou atmosféru? Býváme z toho často nemocní, unavení a do práce se už netěšíme? Na vině může být váš šéf.

„Dlouhodobý stres a vypětí se projevuje zvýšenou nemocností. Proto je mentální bezpečí na pracovišti důležité. Ukazuje se, že role přímého nadřízeného na nemocnost týmu je dramaticky větší, než by se mohlo zdát. Nejdůležitějším faktorem dlouhodobé motivace zaměstnanců nejsou totiž peníze nebo osobní rozvoj, je to šéf. Dobrý manažer svým přístupem dokáže vytvořit pro každého jednotlivce bezpečné a motivující pracoviště,“ říká Petr Sedláček, konzultant Nespire.

Firmám, které nejsou ochotny tyto problémy řešit, často zaměstnanci odchází nebo se u nich projevuje zvýšená nemocnost. Nemusí jít ale o rýmu nebo chřipku. Zaměstnanci trpí bolestmi zad, depresemi, střevními potížemi, které mnohdy znamenají dlouhodobou neschopnost členů týmu. Tyto faktory pak mají dopad na efektivitu, výkon, ale i finance firmy.

Setkat se můžeme s šéfy, kteří ve firmách přežívají, jen aby si udrželi křeslo nebo moc. Nerozvíjí sebe, ani svůj tým a celková výkonnost firmy upadá. Chování takového šéfa se pak promítá do fluktuace zaměstnanců, nemocnosti, produktivity a tento člověk pak stojí firmu mnohem více peněz než jen jeho plat.

„Je důležité říci, že ne vždy nebezpečný šéf jedná vědomě. Neurovědci už před pěti lety prokázali, že nevědomě se rozhodujeme z 95 procent! Pokud jsme tedy zrovna nenarazili na pětiprocentní „psychopaty“, kteří trýzní svoje podřízené vědomě, máme celou řadu možností, jak s jednotlivcem nebo celým týmem pracovat,“ dodává Petr Sedláček.

Časy se opravdu mění a firmy si uvědomují důležitost pohody na pracovišti. Pokud se ve firmě skutečně projevuje nebezpečný šéf, v rámci stability týmu nebo udržení výkonnosti je už větší ochota firem situaci vyřešit. „Nejdříve je důležité pochopit hodnoty týmu, firmy. Celý tým, jednotlivci nebo pouze šéf mohou využít koučovací podporu a díky různým technikám a metodám na sobě pracovat. V některých případech je možné zapojit i psychoterapii k odbourání strachu, nejistot ad.,“ uvádí Magdaléna Prunerová, jednatelka vzdělávací společnosti MgC Group.

„Firmy si při obsazování vysokých pozic více uvědomují, že ne každý špičkový chirurg může být dobrým primářem nebo skvělý hokejista dobrým trenérem. Ti se ve vedení podřízených nemusí totiž vůbec osvědčit, naopak mohou tým výrazně oslabit,“ dodává Magdaléna Prunerová.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky

Portfolio lze diverzifikovat i pomocí deviz

Nejdůležitější investiční strategií je diverzifikace. Devizové prostředky (FX, forex, pozn. aut.) jsou sice v tomto ohledu často podceňovány, mohou však pomoci zvýšit stabilitu portfolia i rizikově vážené výnosy.

Týden ve znamení předstihových indikátorů

Ve světě bylo klíčovou událostí týdne zveřejnění amerického hrubého domácího produktu (HDP) za první kvartál letošního roku. Ten vzrostl v mezičtvrtletním anualizovaném vyjádření o 1,6 procenta, zatímco trh očekával …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

E-shopy se odrazily ode dna, lidé už se nebojí ani neověřených prodejců

Průzkum
Po dvou letech propadu se tuzemským internetovým obchodům opět zvyšují tržby. Jak Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) sdělila společnost Heureka Group, v prvním letošním čtvrtletí se potvrdil pozitivní trend z konce loňského roku, oblast e-commerce tak meziročně vzrostla o čtyři procenta. Podle Asociace pro elektronickou komerci se lidé nebojí ani neověřených e-shopů.