Kábulské exploze srážejí americké akcie i českou korunu. Zlatu se naopak daří

Názor
Akciové trhy v USA se nyní propadají poté, co v afghánské metropoli Kábulu došlo k několika závažným explozím. Oslabuje také česká koruna. Naopak se daří zlatu. Trhy totiž hledají bezpečná útočiště, jako je právě zlato, neboť se obávají stupňování napětí v Afghánistánu, které by v době evakuace amerických jednotek mohlo přerůst v závažnější střet a tamějšími bojovníky Tálibánu.  
Klíčové ukazatele amerických burz, indexy Standard & Poor's 500 a Nasdaq 100, se propadly poté, co vyšlo najevo, že v Afghánistánu došlo k těžkým explozím, jejichž obětmi mohou být i američtí občané. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Akcie jsou ale současně znejistělé také dalším vývojem měnové politiky americké centrální banky. Zítra se pořádá každoroční setkání centrálních bankéřů z celého světa. Běžně se koná v horském středisku Jackson Hole ve Wyomingu, avšak letos proběhne jako loni virtuálně.

To však nijak nesnižuje jeho význam. Naopak. Trhy se obávají, že představitelé americké centrální banky, jejíž kansaská pobočka setkání pořádá, budou zřetelně signalizovat rychlejší ústup od současné extrémně expanzivní měnové politiky.

Nejbedlivěji budou trhy pochopitelně sledovat zítřejší projev šéfa banky Jeroma Powella. Případný rychlejší ústup je špatnou zprávou pro akciové trhy, neboť se dříve, než se čekalo, ztíží podmínky financování, včetně financování akciových investic a zpětných výkupů akcií.

Klíčové ukazatele amerických burz, indexy Standard & Poor’s 500 a Nasdaq 100, se propadly poté, co vyšlo najevo, že v Afghánistánu došlo k těžkým explozím, jejichž obětmi mohou být i američtí občané.

Někteří vrcholní představitelé americké centrální banky dnes navíc opravdu dávají najevo právě to, čeho se trhy obávají, tedy že jsou pro rychlejší ústup od extrémně expanzivní měnové politiky, a to navzdory rapidnímu šíření delta mutace covidu.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Masivní podpora Fedu se chýlí ke konci

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Investice: Pět vítězů a pět poražených roku 2021

Největším hitem loňského roku byly kryptoměny, které nezřídka rostly i o stovky procent. Nejúspěšnější však nebyl bitcoin, ale ethereum, jehož růst byl oproti bitcoinu čtyřnásobný. Dařilo se také kávě, elektřině, či …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB