Kolik stojí dítě?

Názor
Náklady na výchovu a výživu dítěte (do 18 let věku) v současnosti dle kvalifikovaného odhadu činí zhruba 1,6 milionu korun (podrobnější rozpis v závislosti na věku dítěte – viz níže). Řadu párů takto vysoké náklady odradí od plození více dětí, případně jejich početí odkládají do vyššího věku, kdy jsou sice zpravidla bohatší, ovšem rostou zdravotní rizika těhotenství a riziko neplodnosti.
Více než polovina maminek uvedla v aktuálním šetření agentury STEM/MARK, že finanční náročnost rodičovství předčila jejich očekávání. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Jiné páry si dítě pořídí, ale pak jsou výší výdajů nepříjemně zaskočeni. Zjišťují, že nákladnost dítěte podcenily. Více než polovina maminek, přesněji 55 procent, uvedla v aktuálním šetření agentury STEM/MARK, že finanční náročnost rodičovství předčila jejich očekávání. Třetina žen si podle stejného průzkumu není schopna před narozením potomka tvořit finanční rezervy, protože jim nezbývají peníze.

Skutečnost, že dítě není levnou záležitostí, podporují i údaje o tom, na kolik ekonomiku vyjde zavření škol, jak nastalo i letos v ČR v důsledku šíření koronavirové nákazy. Část žáků od 11. března do školy stále nechodí.

Náklady spojené s uzavřením škol jsou poměrně vysoké, plyne z mezinárodních studií na toto téma. V USA je ztráta čtyřtýdenního zavření škol z důvodu chřipkové pandemie odhadována na 0,1 až 0,3 procenta hrubého domácího produktu. Podobně je tomu v Británii, kde čtyřtýdenní uzavření škol vyjde na 0,1 až na 0,4 procenta HDP.

Náklady na dítě do 3 let: Náklady na dítě 3-5 let:
·         pleny 1 200 Kč/měsíc ·         školka 1 300 Kč/měsíc
·         kosmetika, drogerie 350 Kč/měsíc ·         potraviny 2 200 Kč/měsíc
·         potraviny 1 100 Kč/měsíc ·         oblečení, obuv 1 100 Kč/měsíc
·         oblečení, hračky 550 Kč/měsíc ·         kultura, hračky 450 Kč/měsíc
·         lékař, léky 130 Kč/měsíc ·         lékař, léky 130 Kč/měsíc
·         drogerie 250 Kč/měsíc
·         zájmové kroužky 600 Kč/měsíc

Klíčovým nákladem zavření škol je výrazně zvýšené absentérství rodičů, kteří musí zůstávat s dětmi doma nebo alespoň omezit své pracovní nasazení právě proto, aby se mohli dětem věnovat a suplovat alespoň částečně roli učitelů.

Zvláště závažný je tento problém v případě těch rodičů, kteří jsou zdravotnickými pracovníky, třeba lékaři či sestrami. V době, kdy jsou na pracovišti obzvláště potřeba, se musí věnovat dětem. Autoři zmíněné americké studie předpokládají, že nutnost starat se o dítě zabere v každé domácnosti s dítětem průměrně 2,5 dne pracovní doby každý týden. To je tedy doba, která by jinak byla využita na plnění pracovních povinností, avšak takto není.

V Česko republice lze na základě výše uvedených studií odhadnout náklad zavření škol na 0,1 až 0,25 procenta HDP. To proto, že tuzemská ekonomika je strukturálně odlišná od výše dvou jmenovaných, například je demograficky starší. Mediánový věk je v ČR vyšší než v Británii a zejména než v USA. Roli také hraje podíl státních a soukromých škol či způsob jejich financování.

Náklady na dítě 6-10 let: Náklady na dítě 10-15 let:
·         potraviny 2 700 Kč/měsíc ·         ubytování 3500 Kč/měsíc
·         oblečení, obuv 1 100 Kč/měsíc ·         potraviny 2 700 Kč/měsíc
·         kultura, dovolené 1200 Kč/měsíc ·         oblečení, obuv 2 400 Kč/měsíc
·         lékař, léky 150 Kč/měsíc ·         kultura, dovolené 1100 Kč/měsíc
·         drogerie 250 Kč/měsíc ·         lékař, léky 150 Kč/měsíc
·         zájmové kroužky 600 Kč/měsíc ·         drogerie 220 Kč/měsíc
·         vybavení do školy 350 Kč/měsíc ·         zájmové kroužky 800 Kč/měsíc

Přidávají se navíc specifické faktory. Česká vláda například v době koronavirové krize zavedla pro rodiče možnost využít kvůli zavření škol ošetřovného. Vyplácení tohoto ošetřovného pochopitelně pro veřejnou kasu představuje dodatečný náklad. Na druhou stranu veřejná kasa může ušetřit za provoz škol či školních jídelen apod.

Čtyřtýdenní uzavření škol v ČR připraví českou ekonomiku zejména z důvodu absentérství rodičů v základním scénáři zhruba o deset miliard korun, veřejnou kasu pak o zhruba 3,6 až čtyři miliardy korun. Dvanáctitýdenní zavření škol ale ekonomiku může připravit v krajním scénáři o zhruba 42 miliard korun a veřejnou kasu o zhruba patnáct miliard korun.

Školy v ČR se otevírají postupně, část z nich (např. druhé stupně základních škol) se teprve ještě otevřou, a to omezeně, ale v zásadě lze říci, že doba opravdu plošného zavření škol z důvodu šíření koronaviru představovala 10 až 12 týdnů.

Náklady na dítě 15-26 let:
·         ubytování 4500 Kč/měsíc
·         potraviny 3200 Kč/měsíc
·         oblečení, obuv 2 200 Kč/měsíc
·         kultura, zábava 1100 Kč/měsíc
·         dovolené 1600 Kč/měsíc
·         školní pomůcky 1100 Kč/měsíc
·         lékař, léky 550 Kč/měsíc
·         drogerie 300 Kč/měsíc
·         zájmové kroužky 500 Kč/měsíc

Autor je hlavní ekonom Czech Fund a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu ×
  • Soulas s Markem. Když opomenu pravopisnou chybu, kterou tam pan ekonom vystřelil (……ovšem takto není), tak je vidět, že děti nemá.

  • Sorry jako, to je ale hrozná kravina. Dítě 10-15 let ubytování 3500,-/měsíc? To si jako platí nájem?

 1. Autor asi evidentně dítě nemá.. Fascinující, že člověk s takovými představami sedí v národní ekonomické radě. To by rodina se třemi dětmi ve věku 15-26 potřebovala 45000Kč jenom na uživení dětí, což je, řekl bych takový maximální příjem české domácnosti. Když je autor členem národní ekonomické rady (nevím, jaké ma kompetence), proč je tedy při takových představách minimální mzda něco okolo 12000? Dvě děti a dva rodiče se za tyto peníze, dle článku, nemají šanci uživit.

 2. Troufám si říci, že odhady nákladů od početí až do úplně dospělosti dítěte se budou lišit podle sociální vrstvy, kde dítě vyrůstá, ale některé odhady jsou hodně podceněné.

 3. Tak hádám že je to zprůměrované, záleží nejvíce na ceně školky, školy, střední a nejvíce vysoké. Já osobně mám třeba dítě 3-5let cca 12tis a to především díky soukroumé ENG školce. Bez toho by to bylo určitě méně, než uvádí tabulka.

 4. To počítal naprostý analfabet. Pak to má v tom státu vypadat. V tom případě se většina lidí neuživí, ale to panu ekonomovi asi něco uniklo. Že, by platy českých lidí. Pan ekonom by se měl vrátit do ČR.

 5. Absolutní nesmysl,jsem střední vrstva,rozumnš vydělávající,ale pouze školka mě stojí 7620 kč měsíčně a kde je zbytek? A proč,protože díky našemu státu musím vozit dceru do Praha 50 km denně,protože v naší obci školka není,takže pokud nechceme být na podpoře tak nic jiného nezbývá,a do státní školky mi ji v Praze nevezmou,ač tam oba pracujeme a odvádíme daně.

 6. Už se nedivím že vymíráme! Děti si můžou dovolit pouze ti movitější. Režim před rokem 1989 se snažil dělat všechno pro rodiny s dětmi,režim po 1989 je proti dětem.Nakonec je to dobře.Češi jsou divný národ.Akorát všem závidí a na své vládě si nedokáží nic vydupat.

 7. No je v podstatě úplně směšné, jak si mnoho dnešních „rodičů“ stěžuje, jak jsou děti drahé, že na to nemají atd. Naše první dvě děti jsme měli na začátku 90 let, kdy tzv. rodinná politika neexistovala (nejvyšší tvrdil „Máte děti? To je Váš problém“) no a máme tři děti. Příjem máme průměr a dvě už jsou po VŠ a jeden ještě na gymnáziu. Je teda pravda, že jsme ale nebyli každý rok u „móóře“ nebo na „lyžovačce“. Promiňte, ale o penězích to není, je to o egoismu.

 8. To jsou staré údaje. A mylné o dost. Stačí si vzít kalkulačky a potom si spočítat co vaše děti jenom sní. Pěkně od snídaně, kakaa, mléka, chleba, sýra, lupínků a vše co sní a vypijí až do večera, vynásobte si cenami potravin na současném trhu a zastavíte se na částce přes 6000,-. Pro neobézní, sportující normálně fungující dítě.
  Tento odhad co tu má autor na potraviny od děti nad 6 a výše let je poloviční, asi použil data z nějakého starého textu tak před 6 lety a použil je do nového článku. Nevím jak ostatní položky, na těch se možná dá víc ušetřit, ale na jídle těžko. Ceny potravin se mění neskutečným tempem.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

ECB upravila inflační cíl na rovná dvě procenta

Evropská centrální banka (ECB) oznámila změny ve způsobu provádění měnové politiky dříve, než se čekalo. Dnešní oznámení je tak vyústěním zhruba rok a půl trvající revize celkové měnově politické strategie.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru