Řecko na pokraji krachu?

Názor

Dohoda mezi Řeckem a věřiteli ztroskotala. Řekové odešli z jednání euroskupiny a obvinili z problémů své země nátlak věřitelských zemí. Řecký premiér Tsipras už v pátek večer vyhlásil na 5. července referendum o návrzích věřitelů a doporučil lidu hlasovat NE. Šéfka MMF Lagardeová již avizovala, že v čase, kdy bude v Řecku probíhat referendum, návrhy věřitelů již nebudou platit. Šéf Evropské komise J. C. Juncker v pondělí vyzýval Řecko, aby hlasovalo v referendu ANO, protože to bude jasný signál, že Řecko chce zůstat v eurozóně.

Euro. Ilustrační foto: Pixabay

Řecký premiér Tsipras poslal evropským představitelům žádost o prodloužení finanční pomoci Řecku. Rozběhla se řada bilaterálních jednání, ale nic to nemění na tom, že s úterní půlnocí záchranný program končí. Řecko však v eurozóně zatím zůstává. Není divu. Jen tak ještě dýchá naděje na umoření byť sebemenší dlužné částky. V případě bankrotu a přechodem na drachmu by věřitelé už neuviděli ani cent.

Proto celkem oprávněně kancléřka Merkelová s nadsázkou říká, že zkrachuje-li projekt eura, zkrachuje i Evropská unie. Víkend přinesl zvraty nejen na politické scéně, ale i do fungování řecké ekonomiky. “Řecko bylo nuceno zavést kapitálové kontroly, jejichž detaily budou teprve upřesněny,” informovala Daniela Milučká z ekonomického výzkumu Raiffeisenbank.

Po nočním jednání vlády z neděle na pondělí bylo rozhodnuto, že vzhledem k útoku střadatelů na své vklady zůstanou řecké banky do 6. července zavřené. Totéž se týká i athénské burzy. “Řecko omezilo výběry z bankomatů na 60 eur denně,” doplnila Milučká. Řekové si podle odhadů již vybrali 600 až 700 milionů eur. Před bankomaty jsou stále fronty.

Finanční trhy na to reagovaly výrazným poklesem. Madrid, Paříž, Franfurkt, Miláno v pondělí kopírovaly ztráty asijských akciových trhů. Asijský Nikkei spadl o 3 %, německý DAX o 3,5 %, index eurozóny Euro stoxx 4 %. Pražská burza ztráty korigovala na 2,03 %. Švýcarská centrální banka o víkendu oslabovalo měnu, když frank posílil k euru na 1,031. Samotné euro zakolísalo, ale vrátilo se do původních hodnot.

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Česká ekonomika poklesla nejvíce ve své historii

Podle dnes zveřejněného předběžného odhadu Českého statistického úřadu (ČSÚ) poklesla česká ekonomika ve druhém čtvrtletí letošního roku meziročně o 10,7 procenta. Oproti prvnímu čtvrtletí se hrubý domácí produkt …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru