Koruna dále oslabuje

Názor
Koruna nadále oslabuje. Během středy se její kurz posunul nad 25,40 CZK/EUR, což je s výjimkou krátkodobých výkyvů po vypuknutí války na Ukrajině nejslabší úroveň od konce roku 2021.
Koruna nadále oslabuje. Během středy se její kurz posunul nad 25,40 CZK/EUR, což je s nejslabší úroveň od konce roku 2021. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Tuzemské měně neprospívají sázky investorů na rychlé snižování sazeb České národní banky, v kterých je jen utvrdila poslední prognóza tuzemské centrální banky. Ta totiž stejně jako trh čeká repo sazbu na konci letošního roku již poblíž politicky neutrální hladiny tří procent.

Vývoj zahraničních sazeb je naproti tomu opačný. Vlivem stále silných dat z americké ekonomiky a vyšší než odhadované inflace za leden se očekávání ohledně prvního snížení Fedu (centrální banka USA, pozn. red.) oddalují.

Ani Evropská centrální banka zatím nevypadá, že by se snižováním sazeb pospíchala. Celkově tak došlo k tomu, že diferenciál mezi tuzemskými a zahraničními úrokovými sazbami, který je jedním z klíčových faktorů pro vývoj koruny, se významně zúžil. Kurz amerického dolaru vůči euru ve středu zůstal prakticky beze změny.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Americká inflace srazila korunu i euro na slabší úrovně

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB