Americká inflace srazila korunu i euro na slabší úrovně

Německý ZEW index v únoru vzrostl ve složce očekávání z lednových 15,2 bodu na 19,9 bodu. Překonal tak tržní očekávání, přičemž rostl již sedmý měsíc v řadě.
Klíčovou událostí bylo zveřejnění americké inflace za leden. Ta vzrostla více, než se očekávalo. V důsledku toho společná evropská měna oslabila a spolu s ní i regionální měny. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Ve složce hodnotící současnou situaci si nicméně již druhý měsíc v řadě pohoršil. Zveřejněná data tak signalizují opatrný optimismus. I tak ale očekáváme, že německá ekonomika bude až do závěrečného čtvrtletí letošního roku stagnovat.

Klíčovou událostí bylo zveřejnění americké inflace za leden. Ta vzrostla více, než se očekávalo, když v meziměsíčním srovnání stoupla o 0,3 procenta a v meziročním srovnání zůstala nad třemi procenty (3,1 %). Vyšší, než trh očekával, skončila i jádrová inflace (3,9 % y/y vs. 3,7 %). V důsledku toho společná evropská měna oslabila z úrovní okolo 1,079 USD/EUR na 1,07 USD/EUR.

Spolu s ní oslabily i regionální měny. Kurz české koruny oslabil těsně pod hladinu 25,40 CZK/EUR a ve srovnání s předchozím obchodním dnem byl o 0,5 procenta slabší, stejně tak i kurz polského zlotého (na 4,33 PLN/EUR). Nejmenší ztráty utrpěl maďarský forint, který ztratil jen 0,1 procenta na 387,4 HUF/EUR.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB