Které banky sponzorují Rusko?

Britský list Financial Times před několika dny přinesl informaci, že velké evropské banky, které navzdory sankcím nadále působí v Rusku, zaplatily v loňském roce do ruského rozpočtu na daních zhruba 800 milionů eur (přes 20 miliard Kč, pozn. aut.).
Rakouská Raiffeisen Bank International loni v Rusku vydělala 1,8 miliardy eur, což je více než trojnásobek ve srovnání s rokem 2021. Ilustrační foto: FAEI.cz

To představuje čtyřnásobek ve srovnání s obdobím před invazí na Ukrajinu, a navzdory slibům bankovních domů, že budou své aktivity v Rusku minimalizovat a utlumovat. Sedm evropských bank s největšími aktivy v Rusku vydělalo v loňském roce v Rusku dohromady více než tři miliardy eur (zhruba 75,5 miliardy Kč).

Jde o Raiffeisen Bank International (RBI), UniCredit, ING, Commerzbank, Deutsche Bank, Intensa Sanpaolo a OTP. Jejich zisky se tak více než ztrojnásobily proti roku 2021. Zčásti je vytvářela finanční aktiva, která banky nemohou z Ruska stáhnout.

Podle pátečního oznámení výkonného ředitel RBI Johanna Strobla se banka ve třetím čtvrtletí tohoto roku začne stahovat z ruského trhu a naplní tak pokyn Evropské centrální banky. Strobl konstatoval, že „nejrychlejším a nejtransparentnějším způsobem by bylo prodání ruské větve banky“.

Vedle evropských bank platí v Rusku daně také velké americké banky, například Citigroup a JPMorgan. Citigroup loni v Rusku vydělala 149 milionů dolarů (zhruba 3,5 miliardy Kč) a zaplatila na daních 53 milionů dolarů (1,2 miliardy Kč). U firmy JPMorgan činil zisk 35 milionů dolarů a daně 6,8 milionu dolarů.

Financial Times napsal, že zahraniční banky v Rusku těží nejen z vysokých úrokových sazeb, ale také ze sankcí uvalených na ruské banky západními zeměmi. Tyto sankce omezují přístup ruských bank k mezinárodnímu platebnímu systému a zvyšují atraktivitu západních bank pro ruské klienty.

Trojnásobný výdělek

Rakouská Raiffeisen Bank International loni v Rusku vydělala 1,8 miliardy eur, což je více než trojnásobek ve srovnání s rokem 2021. Na celkovém zisku banky se tak ruské aktivity podílely zhruba polovinou, zatímco před zahájením ruské invaze na Ukrajinu to byla pouze třetina.

Vedle obvyklých daňových povinností musela banka v loňském roce v Rusku uhradit 47 milionů eur jako daň z mimořádných zisků, kterou Kreml loni uvalil na některé podniky. Raiffeisen Bank International je na Západě terčem kritiky právě kvůli svým pokračujícím aktivitám v Rusku.

Web České tiskové kanceláře České noviny připomněl, že k utlumení ruských aktivit ji tlačí mimo jiné Evropská centrální banka a také americké ministerstvo financí. Banka sice po zahájení ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022 opakovaně avizovala plány na stažení z Ruska, zatím je však neuskutečnila.

„Setrvání v Rusku není jen v zájmu banky. Ruská centrální banka udělá vše, co je v jejích silách, aby je nenechala odejít, protože existuje jen málo nesankcionovaných bank, jejichž prostřednictvím může Rusko přijímat a posílat platby v rámci mezinárodního platebního systému SWIFT,“ uvedl podle Financial Times nejmenovaný manažer působící v ruském bankovním sektoru.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB