Koruna poslední dva měsíce posilovala nejvíce ze všech světových měn

Česká koruna v posledních dvou měsících posílila nejvíce ze všech měn světa jak vůči americkému dolaru (o 7,5 procenta), tak vůči euru (1,8 %). Vyplývá to z dat agentury Bloomberg. Vůbec nejvíce zpevňovala vůči turecké liře (o 9,8 procenta) nebo švýcarskému franku (2,5 procenta).
Koruna poslední dva měsíce posilovala nejvíce ze všech světových měn. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Tuzemské měně se daří v době, kdy se ekonomika česká i ty zahraniční vracejí do normálního provozu. „Jakmile skončila zcela nestandardní „uzavírka“ podstatné části světové ekonomiky, koruna na to reaguje nejvýraznějším posílením ze všech existujících měn,“ říká Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Czech Fund. Koruna by podle něj měla zpevňovat i nadále, ale je otázkou, zda ve svém zpevňování vůči dolaru či euru bude i nadále vévodit všem světovým měnám.

Podle ekonoma Komerční banky Františka Táborského bude mít koruna těžší situaci v srpnu, kdy na trhy vstupuje tradiční sezónní efekt návratu z dovolených: „Ten na finančních trzích neprospívá měnám rozvíjejících se trhů. Předpokládáme tak spíše stagnaci české koruny, nicméně v dalších měsících by měla pokračovat v posilování.“

PSALI JSME:
Kolik je v Česku Halířů? A kolik lidí má příjmení Koruna?

České měně, jak uvádí Lukáš Kovanda, nadmíru svědčí dojednání fondu obnovy EU z minulého týdne, které představuje zásadní krok pro udržení funkčního jednotného vnitřního trhu EU, na kterém jsou čeští vývozci – a tím pádem i kupní síla tuzemské koruny – mimořádně závislí.

„Koruně svědčí i signály, které vysílají někteří bankovní radní České národní banky. V uplynulých dnech se nechali slyšet, že na měnověpolitickém zasedání příští týden ve čtvrtek a ani v dalších měsících se základní sazbou hýbat nebudou. To je za současných podmínek pro českou měnu podpůrný signál,“ říká Kovanda.

PSALI JSME:
Lídři EU se dohodli na parametrech fondu obnovy

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru