Koruna v průběhu týdne oslabila, zatímco regionální měny posilovaly

Tento týden zveřejněná data přilila do ohně očekáváním, že centrální banka sníží sazby ještě v tomto roce. Zářijová inflace překvapila ve směru dolů, když v meziročním srovnání poklesla na 6,9 procenta ze srpnových 8,5 procenta. Meziměsíčně se spotřebitelské ceny snížily v průměru o 0,7 procenta.
Tuzemská měna v průběhu týdne oslabila, regionální měny naopak posilovaly. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Výrazně zpomalila i jádrová inflace, která v meziročním srovnání podle našeho odhadu klesla ze srpnových šesti procent na 5,1 procenta v září. Meziměsíční dynamika jádrové inflace podle našich propočtu setrvala poblíž cíle centrální banky.

Koruna reagovala oslabením z úrovní okolo 24,45 CZK/EUR až těsně pod hladinu 24,60 CZK/EUR. Ani zde se ale nezastavila a po vystoupení Tomáše Holuba z České národní banky, který uvedl, že snížení úrokových sazeb ještě do konce letošního roku nemůže vyloučit.

Po jeho slovech kurz oslabil až nad hladinu 24,70 CZK/EUR. V závěru týdne se domácí měna obchodovala za 24,65 CZK/EUR. Forwardové sazby dále klesaly a ve svých cenách již zahrnují trojí snížení repo sazby do konce letošního roku.

Regionální měny posilovaly. Maďarský forint zahajoval tento týden na úrovni 388,8 HUF/EUR, přičemž v pátek se obchodoval o 0,4 procenta silnější (na 387,5 HUF/EUR). Posílil i polský zlotý a to z 4,58 PLN/EUR na 4,54 PLN/EUR.

Zkraje týdne si společná evropská měna připisovala zisky a vyšplhala se až k hladině 1,06 USD/EUR. Vítr z plachet jí ale vzalo zveřejnění mírně vyšší americké zářijové inflace i opětovně nízké číslo počtu nových uchazečů o podporu v zaměstnání. V pátek se tak obchodovala na podobných úrovních jako v pondělí, tedy na 1,054 USD/EUR.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB