Inflace v Česku je již vlastně zkrocena, koruna výrazně slábne

Česko již prakticky zkrotilo inflaci. Meziročně sice inflace v září stoupala o 6,9 procenta, ale tento výsledek je dán z drtivé většiny ještě zdražováním v loňském roce a na přelomu loňska a letoška. Od letošního ledna do září je celková inflace v ČR méně než dvouprocentní, tedy pod úrovní inflačního cíle České národní banky (ČNB).
Koruna v reakci na inflační data citelně oslabovala až nad 24,60 za euro, prakticky své více než roční minimum. Důvodem je právě nečekaně slabá inflace. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Poměrně nízká zářijová inflace ovšem nepotěší držitele státních protiinflačních dluhopisů. Signalizuje jim totiž, že výnos na jejich dluhopisech může být nižší, než se obecně předpokládalo, a že nemusí dosahovat ani úrovně sedmi procent. Výnos držitelů těchto dluhopisů by tak mohl být ani ne poloviční v porovnání s loňskem.

Meziměsíčně spotřebitelské ceny poklesly v září o nečekaně výrazných 0,7 procenta. Jde o nejvýraznější meziměsíční pokles cen od září 2006, pokud tedy nezohledníme meziměsíční pokles z loňského října, který byl ovšem výsledkem zavedení energetického úsporného tarifu a jeho metodického ošetření v podání ČSÚ.

Pokles cen byl tedy loni v říjnu do značné míry umělý, neboť fakticky nenastal; platby za energie ovšem na sebe z podstatné části vzal stát, přičemž tedy spotřebitelé platili méně. Navíc jim byl odpuštěn poplatek za obnovitelné zdroje, jehož úhradu na sebe rovněž vzal stát.  Mimořádně výrazný meziměsíční propad cen, fakticky nejvýraznější tak takřka sedmnáct let, měly v září na svědomí zejména zlevňující dovolené, ale také klesající ceny potravin a energií.

Koruna v reakci na inflační data citelně oslabovala až nad 24,60 za euro, prakticky své více než roční minimum. Důvodem je právě nečekaně slabá inflace. Mohutní totiž sázky na to, že ČNB zahájí cyklus snižování svých sazeb ještě letos. Rizikem je však to, že by se mohla dostavit druhá vlna inflace, například v souvislosti s vývojem na Blízkém východě a možným prudkým zdražením ropy.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 2
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. Alexandr

    Premiér už odpískal inflaci začátkem prázdnin ale štvavý západní Eurostat označil zářijivou českou inflaci za více než desetiprocentní. 😀

  2. Petr

    Kovanda je mimoň. Normální člověk nechápe myšlenkové pochody tohoto „zvláštního“ člověka s velkou hlavou…….

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB