Leasingy a úvěry na firemní auta vzrostly o 40 procent

Nové firemní osobní automobily jsou v letošním roce nejvíce rostoucí skupinou věcí, které jsou financovány prostřednictvím leasingů a účelových úvěrů členských společností České leasingové a finanční asociace (ČLFA). Vyplývá to z podrobných výsledků asociace za první tři letošní čtvrtletí. Členské společnosti během nich na nová firemní osobní auta poskytly klientům 26,9 miliardy korun, o 40 procent více než ve stejném období loňského roku.

Celkem členové ČLFA profinancovali během tří letošních čtvrtletí 140 614 nových či ojetých osobních, užitkových a nákladních vozidel pro podnikatele i spotřebitele. Z toho nových firemních osobních aut bylo 56 961, tedy 40,5  procenta.

Nejvyužívanějším finančním produktem byl v této kategorii operativní leasing, jehož prostřednictvím si firmy pořídily nová osobní vozidla za 14,5 miliardy korun, na podnikatelské úvěry připadlo 11,2 miliardy a na finanční leasing 1,2 miliardy.

„Firmám se daří, a proto obnovují své vozové parky. Využívají přitom historicky nízkých úrokových sazeb, které samy o sobě poptávku po externím financování podporují. Výsledkem je skokové meziroční navýšení obchodů,“ konstatuje předseda představenstva ČLFA Libor Bosák. Zároveň ale upozorňuje, že současná dynamika vývoje v prodejích aut není dlouhodobě udržitelná.

„Nelze vyloučit, že už v příštím roce pocítíme určité ochlazení, a tempo růstu nebude tak vysoké jako letos,“ upozorňuje Libor Bosák.

Zdroj: Tisková zpráva

Share

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *