Lék na koronavir bude až za více než rok, varuje švýcarský farmaceutický gigant. Proč za tak dlouho?

Šéf švýcarského farmaceutického gigantu Novartis předpokládá, že účinná vakcína na v současnosti rapidně se šířící koronavirové onemocnění bude k dispozici až za více než dvanáct měsíců. Vas Narasimhan to uvedl v rozhovoru pro televizi CNBC. Do té doby mohou být šířící se nákazou fatálně ohroženi zejména lidé, kteří již trpí některou z chorob typu hypertenze či cukrovky a jejichž imunita je oslabena.
Účinná vakcína na šířící se koronavirové onemocnění bude k dispozici až za více než dvanáct měsíců Ilustrační foto: Depositphotos.com

Velké farmaceutické společnosti se zaměřují spíše na výzkum a vývoj prostředků v oblasti léčby například rakoviny. Investoři a akcionáři těchto gigantů totiž oceňují průlom v léčbě právě třeba nádorových onemocnění. Takové průlomy se zrcadlí i ve statistice. Například v USA došlo v uplynulých letech k citelnému poklesu úmrtí na rakovinu.

Naproti tomu, výzkum a vývoj prostředků zamezujících šíření virových pandemií není pro farmaceutický průmysl zdaleka tak lukrativní. Nákaza, která se v rozsáhlejším měřítku objevuje jen čas od času, jednou za několik let, a to ještě ve více či méně obměněné podobě, nemusí farmaceutické firmě ani pokrýt náklady na vývoj preparátu.

Onemocnění, s nimiž je současná koronavirová nákaza srovnávána nejčastěji, tedy infekce SARS, resp. MERS, udeřila před sedmnácti, resp. pěti lety. Přípravek proti dané formě rakoviny, je-li účinný, je zato využíván kontinuálně, takže spíše pokryje nemalé náklady na výzkum a vývoj.

Autor je hlavní ekonom Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Akcie japonského výrobce roušek vzrostly o 600 procent

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zdraví

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru