Lidé se pomalu vracejí do obchodů. Prodej aut však meziročně povyskočil o 67 %

Názor
Maloobchodní tržby bez zahrnutí prodeje aut v dubnu oproti březnu vzrostly o 0,8 procenta. S ohledem na to, že už v dubnu došlo k rozvolnění opatření proti šíření pandemie, je to spíše slabší údaj. My jsme počítali s meziměsíčním růstem o více než tři procenta. Jde o zklamání v rámci všech odhadů.
Co v dubnu nezklamalo, byly prodeje aut, které meziměsíčně povyrostly o dvě procenta a meziročně o 67 %. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Meziroční růst dosáhl sice díky nižší srovnávací základně na první pohled slušného růstu 7,5 procenta, ale i to bylo pod všemi odhady, které v průměru ukazovaly 10,5 procenta. Jedním dechem je ale třeba připomenout, že nejistota těchto údajů je stále velmi vysoká a není dobré dělat silné závěry.

Je možné, že obnovení spotřeby domácností po uvolnění restrikcí nebude až tak rychlé, stejně jako je možné, že to domácnosti budou dohánět v dalších měsících, kdy rozvolňování nabralo na obrátkách.

O vysoké nejistotě dat také svědčí silná revize předchozích údajů, když za březen nově Český statistický úřad ukazuje meziroční růst o 9,2 procenta, zatímco původně uváděl ke zklamání většiny analytiků jen 6,6 procenta.

Tržby za nepotravinářské zboží vzrostly meziročně o 14 procent, naopak za potraviny klesly o 1,3 procenta. V dubnovém rozvolnění se také projevil růst tržeb za pohonné hmoty a to o 13,1 procenta.

PSALI JSME:
Třetina nově prodaných aut v západní Evropě jsou elektromobily, v Česku jen desetina

Co naopak v dubnu nezklamalo, byly prodeje aut, které meziměsíčně povyrostly o dvě procenta a meziročně o spektakulárních 67,1 procenta, což dokonce přebilo náš odhad 63 procenta. Zde samozřejmě silně působí efekt mizivých prodejů aut v loňském dubnu.

Celkové maloobchodní tržby se zahrnutím prodejů a oprav motorových vozidel dosáhly v dubnu meziročního růstu 21 procent, když se čekal výsledek poblíž 25 procent.

Vzhledem k vysokému tempu rozvolňování epidemických opatření lze očekávat silnou expanzi maloobchodních tržeb i v nejbližších měsících. Kromě samotného rozvolňování opatření tomu nasvědčuje i růst spotřebitelské důvěry.

Již v květnu by tak úroveň maloobchodních prodejů (bez prodeje aut, pozn. aut.) mohla být vyšší, než před pandemií. Naše dubnová prognóza pro letošek počítala s růstem maloobchodu bez zahrnutí prodeje aut kolem jednoho procenta, ale rychlost odstraňování protipandemických opatření ukazuje, že by to mohlo být spíše o procento či dvě výš.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Prodej ojetin on-line strmě roste

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Budeme zahlceni polovodiči?

V dnešních „Hrátkách s makroekonomickými grafy“ se podíváme na riziko zahlcení čipy, které zvolna nabývá zřetelnějších obrysů. Pro polovodičové odvětví (například firmy jako Nvidia a Micron Technology, pozn. aut.) …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB