Ministerstvo financí si již zajistilo 110 % letošní výpůjční potřeby

Názor
V dnešní aukci státních dluhopisů Ministerstvo financí získalo dalších pět miliard korun, což odpovídá dříve zveřejněnému plánu. Investoři opět poptávali vyšší objem, a to až 11,9 mld. Kč. Již tradičně byl větší zájem o kratší ze dvou dnes nabízených státních dluhopisů se splatnostmi jedenáct a dvacet let.
Ministerstvo financí si již zajistilo 110 % letošní výpůjční potřeby. Foto: wikimedia, ŠJů

Emise spíše delších státních dluhopisů je v souladu s aktuální strategií ministerstva s cílem rozložit budoucí splátky v čase a také využít stále relativně ploché výnosové křivky a současných podmínek na trhu. Jedenáctiletý státní dluhopis byl dnes emitován s průměrným výnosem 0,91 procenta, zatímco dvacetiletý dosáhl na 1,31 %.

Ačkoli poptávka investorů postupně klesá, stále zůstává dostatečně vysoká. Za jejím poklesem jsou rostoucí ceny státních dluhopisů, které v březnu výrazně propadly a od té doby postupně rostou ke svým původním úrovním.

Podle našich výpočtů si ministerstvo financí od začátku roku zajistilo téměř 110 procent všech letošních výpůjčních potřeb, pokud vezme v potaz plánované čerpání rozpočtových rezerv a úvěrů od nadnárodních institucí.

PSALI JSME:
Poptávka po státních dluhopisech zůstává vysoká, ministerstvo financí ale utahuje nabídku

Po zveřejnění zářijových statistik státního rozpočtu jsme revidovali náš odhadovaný letošní deficit z původních 400 na 350 miliard korun, což ještě více snižuje náš odhad zbývající emise státních dluhopisů pro tento rok.

Nicméně ministerstvo financí i nadále počítá s vyšším deficitem, čemuž odpovídá i zveřejněný plán pro čtvrté čtvrtletí. Podle nás ale následující měsíce potvrdí, že další finanční prostředky již nebudou třeba. Nadbytečná emise státních dluhopisů tak podle nás půjde na pokrytí výpůjčních potřeb v příštím roce, kdy maturuje rekordní objem státních dluhopisů.

Zároveň současný návrh státního rozpočtu počítá s deficitem 320 mld. Kč bez zahrnutí plánových daňových změn, které deficit ještě zvýší. Podle nás tak v blízké době začnou výnosy státních dluhopisů růst právě kvůli očekávané vysoké nabídce státních dluhopisů v příštím roce.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Zájem investorů o české státní dluhopisy postupně klesá, zůstává ale vysoký

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nesolidární daňová reforma

Na úrovni EU můžeme sledovat spory při tvorbě sedmiletého unijního rozpočtu. Sváry se týkají podmíněnosti čerpání daných prostředků, které umožňují členským státům dosáhnout na peníze za předpokladu dodržování …

Fatální omyl o snižování daní

Ve veřejném prostoru se hojně diskutuje o navrhovaných daňových změnách. V diskusích však bohužel zaznívají chybné argumenty, které jsou opakovány i některými renomovanými ekonomy a sociology. Následující text se …

Nižší daně rozpočet nerozvrátí

Jsou národy, které snadno skousnou zvýšení daní. Pak jsou národy, které to snášejí hůř. Reptají, bouří se v ulicích. A pak tu jsou Češi. Ti lamentují i nad tím, když se jim mají daně snížit. Jde tedy spíš o určitou …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Češi zatím s vánočními nákupy otálejí

Analýza
Největší sezóna pro e-shopy je každoročně před Vánoci. Ani letos tomu nebude jinak – s tím rozdílem, že situace významně poznamenala vládní opatření kvůli onemocnění covid-19. Přepravní společnosti upozorňují, že pokud by nouzový stav trval až do Vánoc, poptávka po doručení domů bude oproti uplynulým letům enormní a nad limity navýšených kapacit většiny přepravních společností na tuzemském trhu.
Rolovat nahoru