Ministerstvo financí si již zajistilo 110 % letošní výpůjční potřeby

Názor
V dnešní aukci státních dluhopisů Ministerstvo financí získalo dalších pět miliard korun, což odpovídá dříve zveřejněnému plánu. Investoři opět poptávali vyšší objem, a to až 11,9 mld. Kč. Již tradičně byl větší zájem o kratší ze dvou dnes nabízených státních dluhopisů se splatnostmi jedenáct a dvacet let.
Ministerstvo financí si již zajistilo 110 % letošní výpůjční potřeby. Foto: wikimedia, ŠJů

Emise spíše delších státních dluhopisů je v souladu s aktuální strategií ministerstva s cílem rozložit budoucí splátky v čase a také využít stále relativně ploché výnosové křivky a současných podmínek na trhu. Jedenáctiletý státní dluhopis byl dnes emitován s průměrným výnosem 0,91 procenta, zatímco dvacetiletý dosáhl na 1,31 %.

Ačkoli poptávka investorů postupně klesá, stále zůstává dostatečně vysoká. Za jejím poklesem jsou rostoucí ceny státních dluhopisů, které v březnu výrazně propadly a od té doby postupně rostou ke svým původním úrovním.

Podle našich výpočtů si ministerstvo financí od začátku roku zajistilo téměř 110 procent všech letošních výpůjčních potřeb, pokud vezme v potaz plánované čerpání rozpočtových rezerv a úvěrů od nadnárodních institucí.

PSALI JSME:
Poptávka po státních dluhopisech zůstává vysoká, ministerstvo financí ale utahuje nabídku

Po zveřejnění zářijových statistik státního rozpočtu jsme revidovali náš odhadovaný letošní deficit z původních 400 na 350 miliard korun, což ještě více snižuje náš odhad zbývající emise státních dluhopisů pro tento rok.

Nicméně ministerstvo financí i nadále počítá s vyšším deficitem, čemuž odpovídá i zveřejněný plán pro čtvrté čtvrtletí. Podle nás ale následující měsíce potvrdí, že další finanční prostředky již nebudou třeba. Nadbytečná emise státních dluhopisů tak podle nás půjde na pokrytí výpůjčních potřeb v příštím roce, kdy maturuje rekordní objem státních dluhopisů.

Zároveň současný návrh státního rozpočtu počítá s deficitem 320 mld. Kč bez zahrnutí plánových daňových změn, které deficit ještě zvýší. Podle nás tak v blízké době začnou výnosy státních dluhopisů růst právě kvůli očekávané vysoké nabídce státních dluhopisů v příštím roce.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Zájem investorů o české státní dluhopisy postupně klesá, zůstává ale vysoký

×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Daňové přiznání bude možné podat o měsíc později

Zatím jen o měsíc stát prodlouží termín pro podání daňového přiznání. Pokud lidé volí papírovou podobu pro přiznání daní z příjmů, bude ho možné podat bez sankce do 3. května, v elektronické verzi až do 1. června.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru