Moneta v čistém zisku přes čtyři miliardy

Moneta Money Bank minulý týden zveřejnila konsolidovaný čistý zisk za rok 2018 ve výši 4,2 miliardy Kč (nárůst o 7,1 % oproti roku 2017 a návratnost hmotného kapitálu 17,9 % (nárůst o 190 bazických bodů oproti roku 2017). Vedení společnosti plánuje navrhnout akcionářům ke schválení výplatu dividendy za rok 2018 ve výši 3,1 miliardy Kč, což představuje výplatní poměr ve výši 75 %. Banka o tom informovala v tiskové zprávě.
Moneta loni uzavřela 25 obchodních míst. Jedním z nich byla i pobočka na Václavském náměstí v Praze. Foto: FAEI.cz

Úspěšná digitální strategie umožnila bance racionalizovat pobočkovou síť, včetně loňského uzavření 25 obchodních míst, a tím dosáhnout cílů stanovených v digitální distribuční strategii. Zároveň Moneta úspěšně spustila digitální platformu pro distribuci úvěrových a depozitních produktů prostřednictvím třetích stran, což jí do budoucna umožní optimalizovat náklady.

V průběhu loňského roku banka sjednala spotřebitelské úvěry online v objemu 6,1 miliardy Kč – to je necelá třetina ze všech nových spotřebitelských úvěrů. Banka v prvním čtvrtletí letošního roku plánuje spustit plně online kontokorentní úvěr a pokrýt jím potřeby klientů se zájmem o malé či krátkodobé úvěry.

PSALI JSME:
Moneta má velké internetové ambice. Ale zprávu o zrušení pobočky poslat on-line kanály nedokáže

Tržní podíl banky u hrubých hypotečních úvěrů vzrostl v roce 2018 na 2,8 % (oproti 2 % v roce 2017). Ve stejném období dosáhl tržní podíl banky na produkci nových hypoték osm procent, což potvrdilo pozici Monety jako jednoho z pěti největších poskytovatelů hypoték v České republice. Tržní podíl u spotřebitelských úvěrů mírně poklesl na 18,8 % na konci roku 2018 z původních 19,3 % na konci roku 2017, což bylo i částečně ovlivněno prodejem historických nevýkonných úvěrů.

Moneta vykázala v roce 2018 celkové provozní výnosy ve výši 10,2 miliardy Kč, což představuje meziročně pokles o 1,7 %. Z toho 7,4 miliardy Kč tvoří čisté úrokové výnosy, které se vrátily k růstu, a obrátil se tak negativní trend klesajících úrokových výnosů během posledních osmi let. Neúrokové výnosy ve výši 2,8 miliardy Kč poklesly meziročně o 7,3 % a byly ovlivněny nižšími příjmy z odepsaných nevýkonných úvěrů vlivem prodeje značného objemu nevýkonných úvěrů v posledních dvou letech.

PSALI JSME:
„Mystery shopping“ v bankách. Která pobočka je nejlepší?

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Firmy

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Milujeme hrady a zámky. Návštěvnost je famózní

Názor
Návštěvníci, ti z tuzemska i ze zahraničí, mají rádi naše hrady a zámky. Historie v nich zhmotněná je jako magnet. Návštěvnost je famózní. Hradní správci, většinou mladší a nadšení lidé, zároveň do středověkých ochozů a věží vnesli marketing. Rozdělí i zříceninu na okruhy, vyšperkují je projekcemi nebo divadlem a pak tam rodina za víkend nechá i tisíce korun.

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru