Na distributorovi plynových lahví záleží. V oběhu jsou nádoby staré i 40 let

Počet plynových lahví na LPG, které kolují na českém trhu, jde do milionů. Jejich správná údržba je z hlediska bezpečnosti zásadní. V oběhu jsou totiž lahve i 40 let staré. Kromě jejich opětovného naplnění propan-butanem tak musejí plnírny též investovat nemalé prostředky do údržby lahví. Podle odborníků jsou však na trhu desítky malých plníren, které ve snaze ušetřit mohou údržbu zanedbávat.

Spotřeba LPG v Česku každoročně roste. Podle odhadu České asociace LPG se prodá asi 200 tisíc tun propan-butanu za rok. Přibližně polovinu tvoří autoplyn, zatímco významná část druhé poloviny produkce je distribuována v propan-butanových lahvích. Je zřejmé, že plyn v tlakových lahvích vyžaduje určitou míru obezřetnosti. Lahve tak musejí mít platnou tlakovou zkoušku a nesmějí být fyzicky poškozeny. Každý spotřebitel by si to měl vždy zkontrolovat. „Bezpečná láhev na LPG nesmí být napadená korozí, nesmí mít poškozený límec a nesmí být ani nijak promáčklá nebo dokonce děravá. Ventil na prodávané láhvi pak musí být zapečetěn fólií nebo plombou. Důležité je rovněž zkontrolovat platnost tlakové zkoušky,“ upozorňuje Tomáš Snopek ze společnosti Flaga.

Uvedené bezpečnostní zásady představují pro plynaře nemalé náklady na údržbu lahví. „Oprava plynové lahve vyjde dle míry poškození na 160 až 220 korun. Pro zajištění bezpečnosti a nejvyšší kvality investujeme do oprav lahví kolem 15 milionů korun ročně. Údržba se značně prodražuje zejména u starších typů lahví,“ uvádí Jiří Karlík, generální ředitel společnosti Primagas. V oběhu jsou totiž podle výkonného předsedy České asociace LPG Ivana Indráčka i lahve staré 40 a více let. Stáří propan-butanové lahve ale nehraje roli, protože podstatná je její správná údržba. „Každá plnírna LPG je povinna před samotným plněním prověřit stav plynové lahve a případně jí poskytnout potřebný servis. Drobné opravy zvládá sama, o ty náročnější se postará specializovaná firma,“ vysvětluje Ivan Indráček.

Právě servis plynových lahví ale může být kamenem úrazu. Na trhu totiž působí kromě velkých renomovaných distributorů též desítky malých plníren, které v rozporu s energetickým zákonem plní lahve ve vlastnictví jiných poskytovatelů LPG. „Státní správa bohužel není schopna neoprávněné plnění plynových lahví ve vlastnictví jiných distributorů dostatečně účinně kontrolovat. Malé plnírny navíc mnohdy ve snaze ušetřit náklady zanedbávají údržbu plynových lahví,“ komentuje situaci Jiří Karlík. Tím se náklady na jejich údržbu přenášejí na poctivé plynaře, kteří musejí zajistit případné opravy až v dalším cyklu plnění.

Laxní přístup malých plníren se ale netýká jen technického stavu lahví. „Kvůli špatně seřízené váze mohou být lahve nedoplněné nebo naopak přeplněné. Obojí je špatně, v prvním případě je zákazník šizen, ve druhém může být vyšší tlak v lahvi nebezpečný,” uvádí Ivan Indráček. Ze stejného důvodu je též problematické plnit láhve na čerpací stanici. I když je to protizákonné, nejedná se o výjimečný jev. „Při nákupu propan-butanových lahví proto doporučuji orientovat se podle označení Bezpečné láhve, které naše asociace umožňuje používat jen prověřeným poskytovatelům LPG. Slouží jako garance jednotného standardu kvality plynu, jeho správného množství v láhvi a samozřejmě platné revizní zkoušky lahve,“ dodává Ivan Indráček.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Začal Global Money Week 2024

Od pondělí 18. do neděle 24. března 2024 se v České republice koná 12. ročník celosvětové vzdělávací akce Global Money Week. Česká bankovní asociace letos v jeho rámci opět pořádá národní kolo finančně-vědomostní …

Jak zajistit pojištění kola proti krádeži

Plánujete pořízení nového jízdního kola, abyste si již brzy mohli užívat první jarní vyjížďky? Pak byste měli pamatovat na to, že krádeže kol jsou v České republice velice časté. Podle policejních odhadů je ročně …

Predikce ceny bitcoinu v roce 2024: Co říkají experti?

Rok 2023 pro bitcoin znamenal jízdu na horské dráze. Po rekordním růstu v roce 2021 zažila tato nejstarší a nejrozšířenější kryptoměna (BTC) v roce 2022 prudký pokles a klesla pod 20 000 amerických dolarů (USD). V …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kolo stojí desetitisíce. Tak proč ho nemáte pojištěné?

Poradna
První jarní paprsky každoročně vylákají ven i ty, kdo se za sportovce zrovna nepovažují. Ať už na kole trháte rekordy, nebo jste spíše kochací typy, měli byste si být vědomi, že kolo není spojeno jen s příjemnými zážitky, ale také celou řadou rizik. Na většinu z nich myslí pojištění.