Na změny v on-line prodeji by se prodejci měli připravit včas. Svým zákazníkům tak zjednoduší platby

Názor
Rok 2020 změnil přístup lidí k e-commerce i způsob, jakým ji využívají. Pandemie donutila mnoho obchodníků po celém světě uzavřít své kamenné prodejny a ti, kterým se podařilo podnikání udržet, museli své obchodní modely upravit. Jedním takovým řešením je prodej na internetu. Mnozí spotřebitelé, kteří dříve upřednostňovali nakupování v kamenných prodejnách, totiž letos začali mnohem více nakupovat on-line. 
Ilustrační foto: Depositphotos.com

Odborníci předpokládají, že tyto změny v nákupním chování budou trvalé. Na konci prosince letošního roku však téměř v celé Evropě vstoupí v platnost nové evropské nařízení, které by mohlo v případě jeho nedodržení zákazníkům on-line platby znepříjemnit.

Nová pravidla

Silné ověření zákazníka (SCA) je součástí obsáhlé směrnice známé jako PSD2 a po bankách vyžaduje dodatečné kroky k tomu, aby se ujistily, že je zákazník skutečným držitelem karty, kterou platí. Smyslem tohoto nařízení je omezit podvody a řádně zabezpečit internetové obchody, aby se mohli zákazníci cítit v bezpečí.

Dodatečné kroky ale budou požadovány i po zákaznících, což může ovlivnit jejich platební zkušenost. Platby, které nesplňují požadavky stanovené SCA, mohou být navíc bankami zamítnuty.

PSALI JSME:
Čeští chtějí potvrzovat platby otiskem prstu

Banky musejí podle SCA ověřit totožnost kombinací dvou faktorů. K tomu mohou použít něco, o čem vědí, že vlastní pouze zákazník (jako je registrovaný mobil – pozn. aut.), něco, co zná pouze on (jako je heslo či PIN – pozn. aut.) nebo důkaz o tom, že jde právě o něj (jako je otisk prstu – pozn. aut.).

Platby potvrzené biometrickými údaji jsou navíc vnímány jako bezpečnější, na rozdíl od tradičních metod jako je například heslo. Průzkum společnosti VISA ukázal, že 90 procent Čechů dokonce považuje otisk prstu za nejbezpečnější způsob, jak potvrdit platbu kartou.

V poznání je síla

Firmy, které prodávají on-line, tak samy nesou podíl na tom, jak se jejich zákazníkům bude v následujícím roce nakupovat. Požadavkům SCA lze snadno vyhovět používáním technologie 3D Secure (3DS). Tato technologie od společnosti EMVCo, postupně kontroluje příchozí platby a hledá ty podvodné. Na základě toho mohou banky žádat zákazníky o dodatečné ověření totožnosti v souladu s novým nařízením.

PSALI JSME:
Silné ověření platících uživatelů zatím posunuto. Mohou si e-shopy před sezónou oddechnout?

Pokud se provozovatel e-shopu chce ujistit, že jeho zákazníci mohou platit snadno a rychle, měli by použít nejnovější verzi EMV 3D Secure. Tato verze bankám poskytuje ještě více informací o platbě a je vhodnější pro moderní zařízení jako jsou mobilní telefony a hlasoví asistenti.

Z našich dat vidíme, že při použití 3DS je počet podvodných plateb na internetu snížen o polovinu. Díky 3DS banky ověřují totožnost držitele karty už při placení a pokud k podvodu skutečně dojde, jste chráněni před odpovědností. Dostatečně zabezpečený prodej a minimální riziko podvodů mohou mít ve výsledku pozitivní dopad i na výdělky on-line prodejců.

Samotná instalace je snadná a banka či poskytovatel platební brány by měli být schopni technologii e-shopům zprovoznit. Automaticky k tomu však nedojde, takže kdo má o 3DS zájem, musí si o ni říct sám.

PSALI JSME:
Češi žijí digitálně, ale sedm z deseti podceňuje bezpečnost

Přehled o všech výjimkách

Dalším krokem, jak mohou on-line prodejci zdokonalit platební zkušenost svých zákazníků, je snížit počet plateb, které vyžadují dodatečná ověření. SCA totiž není vyžadováno u každé on-line platby. Banka a platební brána pomohou určit, na které platby se vztahují výjimky.

Jednou z výjimek je například to, že u plateb s nízkou hodnotou nejsou vždy další ověřovací kroky vyžadovány. Pokud prodejci některé produkty a služby nabízejí za méně než 30 euro, je vhodné, aby na to upozornili svou banku nebo platební bránu.

Bez ohledu na velikost firmy si prodejci mohou být jisti tím, že pokud prodávají on-line na území Evropy, čekají na jejich zákazníky dodatečné kontroly při placení. Ti budou muset v určitém okamžiku prokázat svou identitu tak, jak říká nařízení SCA. Prodejci tak mohou včasnou přípravou omezit počet podvodů a zaručit svým zákazníkům snadné a rychlé placení.

Autor je generální ředitel Visa pro Česko, Maďarsko a Slovensko
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Česko je v bezkontaktních platbách na chvostě. Žádná evropská země nemá nižší limit

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Technologie

Koronavirové pasy lákají hackery i podvodníky

Od března do května vzrostl počet prodejců padělaných koronavirových potvrzení o 500 procent, což ukazuje, že dovolenková sezóna přitahuje uživatele, kteří se chtějí vyhnout kontrolám. Informoval o tom výzkumný tým …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru