Nejaktivnější jsou starší lidé v Praze a Libereckém kraji

V České republice žije aktuálně 406 tisíc lidí starších 61 let, kteří mají oprávnění podnikat jako fyzické osoby. Jde o pětinu všech lidí v této věkové kategorii. V Praze má přitom oprávnění k podnikání jako fyzická osoba 30 % všech lidí ve věku 61 a více let a dokonce 43 % mužů v této věkové kategorii. Vyplývá to z analýzy, kterou provedla analytická společnost CRIF na základě dat portálu www.informaceofirmach.cz.

Lidé z nejstarší věkové skupiny tvoří pětinu všech fyzických osob podnikatelů. Foto: Pixabay.com

Lidé z nejstarší věkové skupiny tvoří také pětinu všech fyzických osob podnikatelů, kterých je aktuálně 2,1 milionu. Nejvíce nejstarších podnikatelů je z Prahy. Zde žije 73 tisíc lidí starších 61 let s podnikatelským oprávněním, což je 18 % všech fyzických osob podnikatelů v této kategorii. Následuje Středočeský kraj se 49 tisíci podnikateli staršími 61 let (12 %) a Jihomoravský kraj s 41 tisíci podnikateli (10 %).

Nejméně podnikatelů starších 61 let žije v Karlovarském kraji, kde jejich počet dosahuje 12 tisíc, a v Pardubickém kraji a na Vysočině, kde žije shodně 16 tisíc těchto podnikatelů. „Praha je z pohledu podnikání nejstarší věkové skupiny výjimečná co do jejich počtu i podílu na obyvatelstvu. Důvodem je především fakt, že zde existuje mnohem více příležitostí k podnikání než v ostatních regionech. Většina starších přitom začala podnikat v mladším věku a buď nadále podniká, nebo si pouze ponechala oprávnění k podnikání, které však již nevyužívá,“ vysvětluje Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau.

V Praze dosahují podnikatelé starší 61 let také nejvyššího podílu na celkovém počtu lidí v této věkové skupině. Každý třetí Pražan starší 61 let má oprávnění k podnikání jako fyzická osoba. Konkrétně každá pátá žena a téměř každý druhý muž (43 %) je fyzickou osobou podnikatelem. Vysoký podíl podnikajících lidí v této věkové skupině je také v Libereckém kraji (23 %). Nejméně fyzických osob podnikatelů, konkrétně 15 %, je mezi obyvateli staršími 61 let na Vysočině, v Ústeckém a Moravskoslezském kraji.

Čtvrtina podnikatelů starších 61 let (27 %) se věnuje především obchodu, ve kterém má oprávnění podnikat 23 % podnikatelů a 34 % podnikatelek. Na druhém místě je odvětví profesní, vědecké a technické činnosti, kam se řadí 18 % podnikatelů ve věku nad 61 let. Opět jde o odvětví, které má vyšší zastoupení u žen (22 %) než u mužů (15 %). Těsně za tímto odvětví nalezneme zpracovatelský průmysl s 15 % podílem v rámci nejstarší generace podnikatelů. Toto odvětví je více zastoupeno u mužů (17 %) než u žen (9 %). Ve stavebnictví podniká 12 % nejstarší generace a je v něm převaha mužů jednoznačná (18 % versus 1 %).

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Podpora rozvoje elektromobility pro podnikatele

Skupina ČEZ, která provozuje nejrozšířenější síť veřejných dobíjecích stanic pro elektromobily a zajišťuje mj. kompletní servis pro klienty v sektoru firem, municipalit a krajů podepsala, spolu se společností ČSOB …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kolo stojí desetitisíce. Tak proč ho nemáte pojištěné?

Poradna
První jarní paprsky každoročně vylákají ven i ty, kdo se za sportovce zrovna nepovažují. Ať už na kole trháte rekordy, nebo jste spíše kochací typy, měli byste si být vědomi, že kolo není spojeno jen s příjemnými zážitky, ale také celou řadou rizik. Na většinu z nich myslí pojištění.