bool(false)

Nejbezpečněji se loni jezdilo v Karlových Varech

Podle výsledků ČP Indexu bezpečnosti se v roce 2015 jezdilo nejbezpečněji v Karlových Varech. Ty se na prvním místě žebříčku usadily se značným náskokem. Naopak nejhůře si z krajských měst vedlo Brno. Mezi okresními městy je vítězů hned pět – Beroun, Klatovy, Rakovník, Rokycany a Tachov. V nich totiž nedošlo v uplynulém roce k žádné dopravní nehodě, při které by byl usmrcen či těžce zraněn člověk. V Rokycanech nedochází k vážným nehodám dokonce už třetí rok v řadě. Nejméně bezpečným okresním městem z pohledu silničního provozu byl v roce 2015 Mělník.

Ve srovnání s rokem 2014 se loni snížil počet usmrcených osob na silnicích krajských měst – z 62 v roce 2014 na 54 v roce 2015. Bohužel v okresních městech je situace opačná – v roce 2014 zahynulo na jejich silnicích 22 lidí, loni 28.

Stejně jako v předchozích letech bylo i v uplynulém roce nejvíce smrtelných nehod v Praze (25) a v Ostravě (6). O druhou příčku se přitom dělí s Ostravou Brno. I zde došlo k šesti smrtelným nehodám, v počtu těžkých zranění však Brno Ostravu výrazně převyšuje. Na jeho území se jich totiž stalo 101, zatímco v Ostravě 31. Smutné první místo v počtu usmrcených mají mezi okresními městy Kladno a Teplice – v obou z nich došlo ke třem smrtelným nehodám.

Vedle pomyslné zlaté medaile si Karlovy Vary z loňského hodnocení ČP Indexu odnáší i titul skokan roku. Na první místo žebříčku totiž postoupily z desátého místa, kam je v roce 2014 poslaly dvě smrtelné nehody a devět nehod s těžkým zraněním. Letos zde při dopravních nehodách nebyl žádný člověk usmrcen a jeden byl těžce zraněn. Výrazný posun vzhůru zaznamenaly také České Budějovice. Ty byly v roce 2014 dokonce nejméně bezpečným krajským městem (6 smrtelných nehod, 27 nehod s těžkým zraněním), loni se umístily na sedmé příčce (1 smrtelná nehoda, 16 nehod s těžkým zraněním).

Nejhorší výsledky za minulý rok zaznamenalo Brno. Kvůli 6 smrtelným nehodám a 101 nehodám s těžkým zraněním mu patří poslední, 13. místo. Sestupem roku je potom umístění Olomouce (2014 – 2. místo, 2015 –10. místo). Důvodem jsou čtyři smrtelné nehody a deset nehod s těžkým zraněním. O osm příček kleslo loni i Ústí nad Labem (2014 – 3. místo, 2015 – 11. místo).

Čistým štítem se za rok 2015 může pyšnit hned 5 okresních měst – Beroun, Klatovy, Rakovník, Rokycany a Tachov. Ani v jednom z nich nedošlo k vážné dopravní nehodě. Rokycany se touto skvělou bilancí mohou chlubit dokonce již třetím rokem. Z Plzeňského kraje jsou i další dvě města, která si z loňského hodnocení ČP Indexu odnáší zlaté medaile. Jsou jimi Tachov a Klatovy. Klatovy si navíc odnášejí titul skokan roku mezi okresními městy. Na první příčku se totiž vyhouply z padesátého místa, kde skončily v roce 2014.

Naopak největší propad zaznamenal Frýdek-Místek (2014 – 16. místo, 2015 – 48. místo). Může za to jedna smrtelná nehoda a jedenáct nehod s těžkým zraněním. K výraznému propadu došlo i u trojice okresních měst Svitavy, Rychnov nad Kněžnou a Domažlice. Ta se v roce 2014 pyšnila prvním místem, v roce 2015 však každé z nich propadlo o více než dvacet příček.

107 vážných dopravních nehod bylo v roce 2015 na silnicích krajských a okresních měst zaviněno nepřiměřeně rychlou jízdou. Zemřelo při nich 12 lidí a 95 bylo těžce zraněno. V roce 2014 způsobila příliš vysoká rychlost 139 nehod, při kterých zemřelo 24 lidí a 115 jich bylo těžce zraněno.

I přes klesající čísla je stále nutné řidičům připomínat, aby se za volantem chovali obezřetně a nepřekračovali povolené rychlostní limity. Protože, jak tvrdí přísloví – lépe je být v šest doma, než o půl šesté v márnici.

Sdílet:
{{ comments.toggle_text }}

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Tiskové zprávy

Nejčtenější

Brigádníky nenaláká ani 150 korun na hodinu

Firmy už od konce dubna hledají brigádníky na nadcházející letní měsíce. Jenže zájem je malý, klesá. Lidé, kteří mají přece jen o brigády zájem, nedokáží zdaleka pokrýt všechna volná pracovní místa. Podle údajů …

Příští sčítání lidu chceme udělat co nejkomfortnější, říká statistik Robert Šanda

Rozhovor
Zapojit se do sčítání v roce 2021 bude mnohem jednodušší. Kromě toho, že si občané budou moci vybrat, jakou formou budou vyplňovat sčítací formuláře, nebudou o sobě muset uvádět citlivé údaje. „Například nebudeme nic zjišťovat o příjmech, majetku nebo zdravotním stavu,“ vysvětluje Robert Šanda, ředitel odboru statistiky obyvatelstva ČSÚ (Český statistický úřad).
Rolovat nahoru