Nejtalentovanější mladí ekonomové radí vládě a ČNB nespěchat s přijetím eura

Finalisté celonárodní Ekonomické olympiády se shodli v doporučení vládním politikům a tvůrcům měnové politiky v centrální bance, aby Česká republika nespěchala s přijetím eura. Takové je vyznění esejí devíti nejlepších mladých ekonomů v Česku, kteří zápolí o prestižní Cenu České národní banky v rámci soutěže pořádané Institutem ekonomického vzdělávání (INEV). Veřejné hlasování o předložených esejích na webových stránkách ČNB potrvá ještě týden, a to až do 9. července.

Ačkoli ještě ani neodmaturovali, nejlepší z finalistů Ekonomické olympiády se neostýchají vést debatu na zásadní ekonomická a společenská témata, jako je nahrazení české koruny společnou evropskou měnou. Mezi deset nejlepších se devítka autorů esejí na téma přijetí eura probojovala z více než deseti tisíc českých středoškoláků, kteří své znalosti poměřovali v několika kolech Ekonomické olympiády a naposledy se utkali v celorepublikovém finále koncem června v reprezentativních prostorách ČNB.

Ve finálovém kole je čekal i úkol napsat za 50 minut esej na vylosované téma související s činností ČNB. Letos jím bylo “Měla by Česká republika přijmout euro?” a studenti se shodli především v jednom: Česká republika si má, alespoň zatím, korunu ponechat.

Autoři nejčastěji zmiňovali mezi výhodami přijetí eura snížení transakčních nákladů a zvýšení reputace Česka v očích zahraničních investorů, mezi nevýhodami pak rozdíl v ekonomikách jednotlivých členských států eurozóny nebo kladné hodnocení měnové politiky ČNB a její schopnosti ovlivnit vývoj domácí ekonomiky. Jak shrnul jeden z finalistů: “Otázku přijetí eura bych nechal otevřenou. Nespěchal bych. Počkejme, až se výkonnost českého hospodářství více přiblíží k ekonomické úrovni našich západních sousedů.“

Jména autorů soutěžních esejí zůstávají až do uzavření veřejného hlasování tajná. Souběžně s internetovým hlasováním eseje finalistů Ekonomické olympiády vyhodnotí také odborná porota složená z odborníků z ČNB.

Výsledné pořadí soutěže o „Cenu ČNB“, které vzejde ze sloučení výsledků veřejného hlasování a hodnocení odborné poroty ČNB, bude vyhlášeno do pěti dnů od konce hlasování. Autor vítězné eseje bude moci strávit jeden den v ČNB. Setká se osobně se členem bankovní rady a prohlédne si pro veřejnost obvykle nepřístupné prostory národní banky.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Tiskové zprávy

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru