Nejvíce pojistných událostí je zapříčiněno vodou a vloupáním. Proti vloupání se Češi nejčastěji chrání bezpečnostními zámky

Nejčastější příčinou majetkových škod v domácnostech, kterou řešila téměř polovina Čechů, je únik vody. Druhou obvyklou příčinou je vloupání. Nějakou formu vloupání řešilo 29 % obyvatelstva. Při ochraně svého majetku před vloupáním Češi spoléhají na bezpečnostní zámky. A přestože nepříjemnosti způsobené požárem figurují na chvostu pojistných událostí, právě z požárů panují mezi Čechy největší obavy. 

Vytopená domácnost je nejtypičtější majetková škoda, kterou někdy řešilo 46 % Čechů. Nehodu související s únikem vody – ať už z důvodu prasklého potrubí, nefunkčního kohoutku, nebo poškozené hadice od pračky nejčastěji řešili lidé z Ústeckého kraje, kde se tato nepříjemnost stala 52 % dotázaným. Průzkum ukázal, že s tímto problémem často zápolí i obyvatelé hlavního města (51 %). „Únik vody je evergreen, který každoročně způsobuje v domácnostech nejvíce škod, ať už škoda vznikne vodovodní havárií v bytě klienta nebo škodu způsobí jeho nepozorný soused,“ vysvětluje Karel Žyla, manažer PR a komunikace AXA v ČR a SR.

Vloupání do domácností je na vrcholu v období letních prázdnin

Na druhém místě mezi příčinami vzniku škod na majetku je vloupání do bytu, domu, garáže nebo zahrady. Téměř třetina Čechů musela někdy řešit nějakou formu vloupání. A spousta z nich v období prázdnin opouští své domovy a míří na dovolené, ať už k moři či na chalupu. „V období letních měsíců roste počet vyloupených domácností a při nepojištěné domácnosti se návrat z dovolené může stát ve velmi krátké době velmi nezáviděníhodným zážitkem,“ varuje Karel Žyla. Vykradení bytu, domu, sklepa nebo garáže řeší nejčastěji v Praze, kde s ním má špatné zkušenosti 40 % respondentů. Nejméně lidé řešili nějakou formu vloupání na Vysočině, kde se s těmito následky muselo vyrovnat pouze 15 % lidí. Z výsledků průzkumu vyplývá, že s rostoucím věkem mírně klesá počet lidí, kteří řešili vloupání do bytu nebo domu.

A jaké jsou další pojistné události, které Češi řešili?

Třetí nejčastější událostí, kterou Češi řešili, je poškození majetku způsobené krupobitím (9 %). V pořadí další události, které české domácnosti řešily, byly škody způsobené vandalismem (6 %), vichřicí (6 %) a mrazem (6 %). Ještě méně Češi řešili majetkové škody zapříčiněné povodněmi nebo záplavami (4 %) a nejmenší zastoupení mají škody způsobené požárem (3 %).

Proti vloupání se 62 % Čechů chrání bezpečnostními zámky

Proti vloupání nemá svou nemovitost zabezpečenou 22 % obyvatelstva. A nejvíce své domovy ponechává bez ochrany 33 % respondentů z Olomouckého kraje. „Lidé svou nedbalostí hrají do karet zlodějům, kteří jsou schopni během pár desítek vteřin vniknout do domácnosti a způsobit škody, které mohou jít až do statisíců,“ říká Karel Žyla. Při ochraně svých nemovitostí se Češi spoléhají na bezpečnostní zámky a bezpečnostní dveře. Bezpečnostní zámek v České republice vévodí žebříčku pro zabezpečení domácnosti, využívá jej 62 % Čechů. Ten je nejvíce využíván na Vysočině, kde jej využívá 76 % respondentů. Naopak, nejméně Češi používají, kamerový systém (5 %), bezpečnostní skla (5 %) a mříže v oknech (3 %). „Zabezpečit své domácnosti je doopravdy důležité. Nejen pro zloděje, kterého dobré zabezpečení může odradit, ale i pojišťovna bude v případě vykradení zkoumat, zda zabezpečení, které zloděj překonal, odpovídalo požadavkům pojistné smlouvy. V opačném případě to může mít nepříznivý vliv na výšku vyplaceného pojistného plnění,“ upozorňuje Karel Žyla.

Největší obavy panují z požárů

I přesto, že se nejedná o nejčastější typ škod, obávají se Češi požáru nejvíce (37 %). Je to logické, pokud k požáru dojde, následky mohou být katastrofální. Na druhé místo se řadí obavy z vloupání. 33 % dotázaných Čechů se obává vloupání a odcizení majetku. Strach z vloupání a odcizení majetku je nejsilnější v Praze, kde se vloupání obává 47 % Pražanů. Nejmenší obavy panují u obyvatel Královéhradeckého kraje, kde z vloupání má strach pouhá pětina lidí. Vloupání se v mnohem vyšší míře obávají mladí lidé. Obava z vloupání je obecně nižší v malých obcích, než ve velkých městech, kde existuje větší pravděpodobnost vloupání. V malých obcích do 1 000 obyvatel se vloupání obává pětina respondentů, zatímco ve velkých městech nad 100 000 se vloupání a odcizení majetku obává 43 % respondentů. Ve výčtu obav se objevuje i strach z působení přírodních živlů. Živelních škod se obává 27 % Čechů. Nejvíce v Královéhradeckém kraji, kde se živelních škod obává 44 % obyvatel. Přírodních živlů se naopak nejméně obávají Pražané, pouze ve 14 %. Nakonec, pouhá 3 procenta lidí mají strach z vandalismu.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Začal Global Money Week 2024

Od pondělí 18. do neděle 24. března 2024 se v České republice koná 12. ročník celosvětové vzdělávací akce Global Money Week. Česká bankovní asociace letos v jeho rámci opět pořádá národní kolo finančně-vědomostní …

Jak zajistit pojištění kola proti krádeži

Plánujete pořízení nového jízdního kola, abyste si již brzy mohli užívat první jarní vyjížďky? Pak byste měli pamatovat na to, že krádeže kol jsou v České republice velice časté. Podle policejních odhadů je ročně …

Predikce ceny bitcoinu v roce 2024: Co říkají experti?

Rok 2023 pro bitcoin znamenal jízdu na horské dráze. Po rekordním růstu v roce 2021 zažila tato nejstarší a nejrozšířenější kryptoměna (BTC) v roce 2022 prudký pokles a klesla pod 20 000 amerických dolarů (USD). V …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kolo stojí desetitisíce. Tak proč ho nemáte pojištěné?

Poradna
První jarní paprsky každoročně vylákají ven i ty, kdo se za sportovce zrovna nepovažují. Ať už na kole trháte rekordy, nebo jste spíše kochací typy, měli byste si být vědomi, že kolo není spojeno jen s příjemnými zážitky, ale také celou řadou rizik. Na většinu z nich myslí pojištění.