Ženy chtějí v roce 2017 více začít hubnoutzdroj: Pixabay.com

Novoroční předsevzetí plánuje třetina Čechů, pouze pětina ho však dodrží

Novoroční předsevzetí na rok 2017 si plánuje nastolit zhruba třetina Čechů. Nejčastější chtějí začít hubnout (61 procent), zdravěji jíst (53 procent) a častěji sportovat (47 procent). Vyplývá to ze šetření agentury STEM/MARK na vzorku pěti set lidí. Někdy v životě si předsevzetí dala polovina z nich. Většina předsevzetí ale bere za své, nejrychleji to, že přestanu kouřit.

„S rostoucím věkem důležitost přisuzovaná předsevzetím klesá. Třetina dotázaných jej považuje za důležité pro realizaci svých plánů, pouze pětina dotázaných ho však dodrží. Nejdéle vydrží ty spojené s rodinou, nejrychleji pak lidé vzdávají přestat kouřit,“ konstatuje se ve zprávě k šetření.

Ženy svá novoroční předsevzetí vzdávají dříve než muži, téměř třetina během prvních pár dní. Předsevzetí se obvykle týkají zdravějšího zdravotního stylu – převažuje touha začít hubnout a jíst zdravěji, to jsou rovněž nejčastější předsevzetí roku 2017, ovšem oproti minulým rokům si letos předsevzetí plánuje dát pouze necelá třetina dotázaných. I v letošním roce ho plánují hlavně mladí do 29 let (20 procent).

Proč lidé často předsevzetí nedodrží, alespoň ty týkající se zdravotního stylu? „Novoroční předsevzetí nevycházejí většinou proto, že lidé to neberou moc vážně. Je to už stereotyp. Důležité je mít silnou motivaci. Člověk by si neměl dávat nereálné cíle, například zhubnu deset kg za měsíc,“ míní výživová poradkyně Štěpánka Štěpánová ze sítě Naturhouse, která šetření iniciovala.

I na hubnutí může platit jednoduchý recept: stejně dlouho, jako jsem se propracovával z nadváhy k obezitě, bude trvat hubnutí na váhu, kdy se zase budu cítit fit. Základem je pravidelnost – pravidelnost pohybu a jídla v přiměřeném množství. Takže žádný spěch, co se výsledků týče, říkají výživoví poradci.

(kol)

Žebříček předsevzetí 2017

Ženy chtějí v roce 2017 více začít hubnout (57 %), muži častěji plánují omezit pití kávy (11 %).
Třetina vysokoškolsky vzdělaných plánuje najít rovnováhu mezi prací a volným časem.
Čtyři z deseti vyučených touží vydělat více peněz.
Především ženy často chtějí začít hubnout (74 %), zdravě jíst (62 %) a lépe dodržovat pitný režim (36 %).
Muži se častěji zaměřují na omezení alkoholu (13 %) a kouření (32 %).
Mladí do 29 let plánují lépe dodržovat pitný režim (39 %), naučit se cizí jazyk (30 %) a více spát (23 %).
Lidé mezi 30–44 lety se chtějí více věnovat rodině (22 %).

Zdroj: STEM/MARK, Naturhouse

Share

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *