Novoroční předsevzetí plánuje třetina Čechů, pouze pětina ho však dodrží

Novoroční předsevzetí na rok 2017 si plánuje nastolit zhruba třetina Čechů. Nejčastější chtějí začít hubnout (61 procent), zdravěji jíst (53 procent) a častěji sportovat (47 procent). Vyplývá to ze šetření agentury STEM/MARK na vzorku pěti set lidí. Někdy v životě si předsevzetí dala polovina z nich. Většina předsevzetí ale bere za své, nejrychleji to, že přestanu kouřit.

Ženy chtějí v roce 2017 více začít hubnout. Foto: Pixabay

„S rostoucím věkem důležitost přisuzovaná předsevzetím klesá. Třetina dotázaných jej považuje za důležité pro realizaci svých plánů, pouze pětina dotázaných ho však dodrží. Nejdéle vydrží ty spojené s rodinou, nejrychleji pak lidé vzdávají přestat kouřit,“ konstatuje se ve zprávě k šetření.

Ženy svá novoroční předsevzetí vzdávají dříve než muži, téměř třetina během prvních pár dní. Předsevzetí se obvykle týkají zdravějšího zdravotního stylu – převažuje touha začít hubnout a jíst zdravěji, to jsou rovněž nejčastější předsevzetí roku 2017, ovšem oproti minulým rokům si letos předsevzetí plánuje dát pouze necelá třetina dotázaných. I v letošním roce ho plánují hlavně mladí do 29 let (20 procent).

Proč lidé často předsevzetí nedodrží, alespoň ty týkající se zdravotního stylu? „Novoroční předsevzetí nevycházejí většinou proto, že lidé to neberou moc vážně. Je to už stereotyp. Důležité je mít silnou motivaci. Člověk by si neměl dávat nereálné cíle, například zhubnu deset kg za měsíc,“ míní výživová poradkyně Štěpánka Štěpánová ze sítě Naturhouse, která šetření iniciovala.

I na hubnutí může platit jednoduchý recept: stejně dlouho, jako jsem se propracovával z nadváhy k obezitě, bude trvat hubnutí na váhu, kdy se zase budu cítit fit. Základem je pravidelnost – pravidelnost pohybu a jídla v přiměřeném množství. Takže žádný spěch, co se výsledků týče, říkají výživoví poradci.

Sdílet:
{{ comments.toggle_text }}

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Lidé a společnost

Z Česka se stává grilovací velmoc

Grilovací sezóna je v plném proudu. Jak ukazují prodejní čísla, Češi si grilování velmi oblíbili. Internetoví prodejci uvádějí meziroční nárůst prodejů grilů o desítky procent. Oblíbené jsou díky cenové dostupnosti …

Nejčtenější

Dress code je povinný i ve vedru, jinak hrozí vyhazov

Pokud firma trvá na nošení dress codu, tedy předepsaného oblečení i v letních vedrech, nemá zaměstnanec šanci se této povinnosti vyhnout, jakkoli mu to může být nepříjemné. Za porušení firemních předpisů může v …

Brigádníky nenaláká ani 150 korun na hodinu

Firmy už od konce dubna hledají brigádníky na nadcházející letní měsíce. Jenže zájem je malý, klesá. Lidé, kteří mají přece jen o brigády zájem, nedokáží zdaleka pokrýt všechna volná pracovní místa. Podle údajů …
Rolovat nahoru