Novoroční předsevzetí plánuje třetina Čechů, pouze pětina ho však dodrží

Novoroční předsevzetí na rok 2017 si plánuje nastolit zhruba třetina Čechů. Nejčastější chtějí začít hubnout (61 procent), zdravěji jíst (53 procent) a častěji sportovat (47 procent). Vyplývá to ze šetření agentury STEM/MARK na vzorku pěti set lidí. Někdy v životě si předsevzetí dala polovina z nich. Většina předsevzetí ale bere za své, nejrychleji to, že přestanu kouřit.

Ženy chtějí v roce 2017 více začít hubnout. Foto: Pixabay

„S rostoucím věkem důležitost přisuzovaná předsevzetím klesá. Třetina dotázaných jej považuje za důležité pro realizaci svých plánů, pouze pětina dotázaných ho však dodrží. Nejdéle vydrží ty spojené s rodinou, nejrychleji pak lidé vzdávají přestat kouřit,“ konstatuje se ve zprávě k šetření.

Ženy svá novoroční předsevzetí vzdávají dříve než muži, téměř třetina během prvních pár dní. Předsevzetí se obvykle týkají zdravějšího zdravotního stylu – převažuje touha začít hubnout a jíst zdravěji, to jsou rovněž nejčastější předsevzetí roku 2017, ovšem oproti minulým rokům si letos předsevzetí plánuje dát pouze necelá třetina dotázaných. I v letošním roce ho plánují hlavně mladí do 29 let (20 procent).

Proč lidé často předsevzetí nedodrží, alespoň ty týkající se zdravotního stylu? „Novoroční předsevzetí nevycházejí většinou proto, že lidé to neberou moc vážně. Je to už stereotyp. Důležité je mít silnou motivaci. Člověk by si neměl dávat nereálné cíle, například zhubnu deset kg za měsíc,“ míní výživová poradkyně Štěpánka Štěpánová ze sítě Naturhouse, která šetření iniciovala.

I na hubnutí může platit jednoduchý recept: stejně dlouho, jako jsem se propracovával z nadváhy k obezitě, bude trvat hubnutí na váhu, kdy se zase budu cítit fit. Základem je pravidelnost – pravidelnost pohybu a jídla v přiměřeném množství. Takže žádný spěch, co se výsledků týče, říkají výživoví poradci.

Sdílet:
{{ comments.toggle_text }}

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Další z rubriky Lidé a společnost

Nejčtenější

Investiční životní pojištění: Selhání státu využívá česká vyčůranost

Téma týdne
Investiční životní pojištění (IŽP) to schytává zleva i zprava, jako špatně trénovaný boxer v ringu. Navíc postupně získalo pověst podrazáka, který ten zápas bez skrupulí prodal. Za svou momentální mizernou formu ani vnímání ze strany veřejnosti ale tento produkt nemůže a nezavinili je ani jeho „trenéři“, tedy pojišťovny působící na českém trhu. Na vině je promotér, tedy stát, jeho chaotický přístup využívá …
Rolovat nahoru