O české koruny stojí jen ruská banka, ČNB jí to zatrhla

Úrokové sazby na bankovních kontech tají jako jarní sníh. U běžných účtů roztály již dávno, u spořicích účtů a termínovaných vkladů k tomu nemají daleko. Citibank už s poskytováním spořících účtů skončila úplně, další banky se k tomu chystají.

Ilustrační foto: Pixabay

Finanční ústavy to ovšem mají s konzervativními Čechy těžké. Patří totiž mezi tři nejspořivější národy v Evropě, hned po Rakušanech a Francouzích. Podle výzkumu ING Bank spoří tři čtvrtiny obyvatelstva, byť ne všichni pravidelně. Ale za to zcela bezohledně, aniž berou v potaz inflační manévry ČNB.

Jen domácnosti mají na účtech přes 1,8 bilionu korun. A ČNB ve snaze znehodnocovat měnu tiskne další stovky miliard. Komerční ústavy si s takovým množstvím peněz na trhu nevědí rady. Celkový deficit půjček ve srovnání se vklady se pohybuje kolem tří čtvrtin bilionu korun. A banky, byť se sebevíc snaží nalákat obyvatelstvo na rekordně nízké úroky u půjček, u solventních klientů narážejí na bariéru skutečnosti, že domácnosti s tak vysokými úsporami si půjčovat nepotřebují.

Stále platí, že nejvyšší zhodnocení úspor nabízejí menší, převážně internetové, banky jako jsou Zuno, Sberbank, Equa bank nebo Air Bank. Ve snaze vyhnout se ztrátám i tyto banky v prvních dvou měsících roku pokračovaly ve snižování svých úrokových sazeb. Naposledy Equa bank oznámila, že úročení spořicího účtu snižuje z 1,5 % na 1,25 %. To by bylo stále ještě dobré, kdyby se to netýkalo jen vkladů do 200 tisíc korun a nepojilo s podmínkou využívání skoro neúročeného běžného účtu.

Sberbank svoji rekordní sazbu 1,63 % bez dalších podmínek srazila během jednoho měsíce už podruhé. Od února na 0,93 % u vkladu do 300 tisíc korun, od března na 0,73 %, a to již jen na vklad do 200 tisíc korun. Také Air Bank o další spořivé klienty nestojí, ale nabízí v českých poměrech naprostou raritu: běžný vklad do 100 tisíc korun úročený 1,2 % při nejmíň pěti platbách debetní kartou. To má vliv i na stejné zhodnocení spořícího účtu do 300 tisíc korun.

Lídrem pro spoření se tak od března stalo Spoření Plus u Zuno Bank s úrokem 1,5 % do 300 tisíc korun. Při výběru peněz z tohoto účtu se ale jeden měsíční úrok promění v nulu. S tím si ovšem čeští šikulkové dovedou poradit: vyberou obnos na začátku měsíce a nechají si jej „doúročit“ v jiné bance, což vede k minimalizaci ztráty. Je ale nutné se mít na pozoru před povinným běžným účtem: pokud z něj utratíte alespoň tři tisíce měsíčně, pak je zdarma, jinak si z úroků odečtete 68 korun měsíčně za vedení tohoto účtu.

To, co nabízejí ostatní banky, nestojí za řeč. Jsou i takové, které spoření a termínované vklady úročí mikroskopickými 0,1 % nebo i míň, jako je tomu u UniCredit Bank. V tomto světle vypadala jako zjevení nabídka ERB Bank, bývalé Evropsko-ruské banky nyní ve vlastnictví jejího generálního ředitele Romana Popova. Ta již rok nezměnila svou nabídku, v níž je například pětiletý termínovaný vklad s minimální úložkou 1,5 milionu korun zhodnocován 2,7 % ročně, spořicí účet s roční výpovědní lhůtou 2,15 %, což znamená, že milion tam za rok vydělá přes 21 tisíc korun. Zdá se, že tato ruská banka je jediná, která české koruny potřebuje.

V lednu MF Dnes napsala a Česká televize převzala, že ERB dotuje svými úvěry Rusku nakloněné politické strany jak v Česku, tak i v Evropě (například ve Francii Národní frontu Marine Le Penové). V únoru svá tvrzení MF Dnes odvolala.

Minulý týden ovšem ČNB bance zakázala poskytovat úvěry a přijímat vklady od veřejnosti.

Banka spravuje 4,6 miliardy korun vkladů, zhruba polovinu použila na úvěrování. Podle poslední výroční zprávy byla v roce 2014 již třetím rokem ve ztrátě (63 mil. Kč).

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Devět z deseti rodičů dává dětem kapesné. Nejčastěji kolem pěti stovek měsíčně

Průzkum
Typické české dítě jako kapesné od svých rodičů dostává kolem 500 Kč měsíčně, rodiče mu je vyplácí pravidelně každý měsíc a nejčastěji v hotovosti. Vyplývá to z marketingového výzkumu, který si na téma rodinné finance u výzkumné agentury Kantar zadala Equa bank. Oceňujeme, že banka šetření neprezentuje jako „reprezentativní průzkum“, což při pěti stech respondentů činí řada jiných firem.

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru