Obnovení růstu české ekonomiky potáhne spotřeba domácností

Názor
Tuzemský maloobchod pokračuje v oživení: Červnový růst tržeb byl silnější, než se čekalo, otevření prodejen zákazníky láká k nákupům, jež v předchozích měsících museli kvůli uzavírkám často odkládat.
Obnovení růstu české ekonomiky potáhne spotřeba domácností. Ilustrační foto: Depositphotos.com

V červnu rostly především prodeje počítačů a telefonů, kosmetiky a toaletního zboží, a oděvů a obuvi. Kromě stále poměrně příznivé meziroční srovnávací základny se na růstu maloobchodních tržeb projevuje chuť spotřebitelů utrácet, tato chuť je podpořena mimo jiné situací na trhu práce.

Maloobchodní tržby vykázaly v červnu neočištěný meziroční růst o 7,2 procenta, zatímco trh očekával nárůst o 5,4 procenta. Kalendářně očistěný meziroční růst tržeb činil 7,1 procenta. Jde sice o pomalejší růst než v květnu, kde bylo meziroční tempo revidováno z 16,5 procenta na 18,5 procenta, vysvětlení jde ale především na vrub meziroční srovnávací základny, jež byla v červnu méně příznivá, než v předchozích třech měsících.

Znovuotevření prodejen, k němuž došlo v květnu, vede spolu s dobrou náladou spotřebitelů a jejich chutí utrácet k růstu maloobchodních tržeb a také k růstu tržeb za služby jako jsou ubytování, stravování a pohostinství.

PSALI JSME:
Češi se vrátili do hospod. Na čepované

V červnu z hlediska růstu dominovaly prodeje počítačů a komunikačních zařízení, jež si meziročně připsaly 24 procent, dvouciferné tempo růstu vykázaly také prodejny s kosmetickým a toaletním zbožím a prodeje oděvů a obuvi.

Prodejů skrze internet a zásilkové služby v červnu meziročně vzrostly o 14,5 procenta: U této formy prodejů začal v letošním druhém čtvrtletí nepříznivě působit efekt vysoké meziroční srovnávací základny, neboť s příchodem pandemie, tedy od loňského března, prodeje přes internet silně rostly a také letošní červen byl meziročně porovnáván s hodně vysokou základnou.

Růst 14,5 procenta je ale i tak v porovnání s ostatními formami prodeje nadprůměrný a lze předpokládat, že nákupy přes internet si svou popularitu udrží a budou se dále rozvíjet.

PSALI JSME:
Internetové obchody změnily spotřební chování Čechů

Prodeje motorových vozidel v červnu vzrostly meziročně o 17,7 procenta a dvouciferný růst by si měly udržet i v dalších měsících, obecně po zbytek letošní roku. Silnému růstu prodejů motorových vozidel bude pomáhat jak nízká srovnávací základna, tak chuť zákazníků utrácet i v tomto segmentu.

Za celý rok 2020 klesly maloobchodní tržby kromě prodejů motorových vozidel v neočištěném vyjádření o 0,7 procenta. Za letošní první pololetí byl vykázán meziroční růst maloobchodních tržeb o 3,3 procenta a ve znamení růstu tržeb by měla být i druhá polovina roku, takže celoroční růst maloobchodních prodejů by měl být letos velmi slušný.

Spotřeba domácností bude jedním z klíčových tahounů obnovení růstu české ekonomiky v letošním roce.

Autor je hlavní ekonom Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Růst tržeb maloobchodu brzdí, ale zůstává silný

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Budeme zahlceni polovodiči?

V dnešních „Hrátkách s makroekonomickými grafy“ se podíváme na riziko zahlcení čipy, které zvolna nabývá zřetelnějších obrysů. Pro polovodičové odvětví (například firmy jako Nvidia a Micron Technology, pozn. aut.) …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB