Češi si na e-shopy zvykli. Mnozí u nich zůstanou i po pandemii

Průzkum
V koronavirové pandemii to bývá jediná možnost, jak si pořídit třeba novou televizi nebo boty na jaro. Češi si ale na nákupy v e-shopech zvykli natolik, že jim mnozí zůstanou věrní i po návratu k normálu. Podle průzkumu společnosti Shoptet chtějí čtyři z deseti českých zákazníků nakupovat převážně on-line i po odeznění pandemie.
Kvůli pandemii trhají prodeje v e-shopech rekordy. Ilustrační foto: Pixabay

Pokud se hovoří o vítězích koronakrize, internetové obchody mezi ně nepochybně patří. Podle různých odhadů v nich vloni utratili až více než 200 miliard korun. To je o více než třetinu větší obrat než v roce 2019, a pochopitelně nový historický rekord.

„Do on-line prostoru se vlivem uzavření obchodů přesunuli i zákazníci, pro které to třeba byla vůbec první zkušenost s on-line nákupy,“ uvedl například šéf Heureky Tomáš Braverman.

V jarní vlně pandemii měli zákazníci podle analýzy Heureky a Asociace pro elektronickou komerci zájem o domácí pekárny, na podzim zase vyhledávali webkamery. Oproti roku 2019 se razantně zvýšil prodej knih, filmů a her, ale také jídla, sportovních potřeb nebo zařízení pro dům a zahradu včetně nábytku.

„Začali oproti minulosti nakupovat zboží denní spotřeby. Potraviny, drogistické zboží, ale také například léky byly velmi poptávané. V těchto kategoriích vidíme velký potenciál růstu i do budoucna,“ poznamenal ředitel Asociace pro elektronickou komunikaci Jan Vetyška. Doslova na dračku šly rovněž dezinfekce nebo respirátory.

PSALI JSME:
Nákupů přes internet rekordně přibylo. Stoupá ale i riziko pro spotřebitele

E-shopům věrní

Češi si na nakupování po internetu za rok koronakrize zvykli natolik, že mu mnozí zůstanou věrní i po návratu do normálu. Podle průzkumu společnosti Shoptet budou u čtyř z deseti z nich (38,1 procent) nákupy v e-shopech převažovat i v budoucnu. Naproti tomu kamenné obchody plánuje jednoznačně více využívat jen čtvrtina Čechů (26,1 procent).

Většině lidí (81,3 procent) také v nabídce internetových obchodů nic nechybí, a pokud ano, nejčastěji jde o možnost si zboží – především oblečení – osobně vyzkoušet. Nejraději už vždy jen on-line zase Češi chtějí nakupovat zejména elektroniku, ale například také vybavení do domácnosti.

Z výsledků průzkumu největší české e-shopové platformy Shoptet rovněž vyplývá, že si na internetový způsob nakupování Češi snadno zvykli.

„Nákupy v e-shopech v současné době převažují u více než padesáti procent dotázaných. Téměř polovina z nich navíc deklaruje, že on-line nakupují vše, co je možné. Záměr nakupovat po odeznění pandemie v maximální možné míře právě v e-shopech hlásí téměř čtyři z deseti dotázaných. A to z toho důvodu, že si na tento způsob nakupování zvykli a je pro ně pohodlný,“ uvedl Miroslav Uďan, CEO společnosti Shoptet.

PSALI JSME:
Nákupy akorát tak pro zlost. Přijde šunt anebo vůbec nic

Nakupují tam (skoro) všichni

Rovnoměrně mezi e-shopy a kamenné prodejny své nákupy v současnosti dělí zhruba pětina všech dotázaných, další čtvrtina lidí zase podle výsledků průzkumu nakupuje v e-shopech jen v nejnutnějších případech. A jen 2,1 procenta dotázaných uvedla, že v internetových obchodech nenakupuje nikdy.

Pokud jde o plány po skončení pandemie a všech vládních opatření a omezení, dělit své nákupy rovnoměrně mezi on-line a kamenné obchody chce 36 procent lidí. Jednoznačně více využívat kamenné prodejny zase plánuje necelá čtvrtina Čechů (24 procent).

Většina dotázaných (81,3 procent) v průzkumu také uvedla, že jí v e-shopech nechybí možnost nákupu určitého zboží nebo služby. Ti, kterým naopak konkrétní možnosti chybí (18,7 procent), zmiňovali zejména možnost zboží „na vlastní oči“ vidět nebo si jej vyzkoušet.

PSALI JSME:
Vítězové pandemie: Lidé utratili v e-shopech rekordních 217 miliard

Jde především o oblečení a obuv. Zazněla také chybějící možnost přičichnout si k vůním v parfumeriích, anebo si vlastnoručně v přiměřeném množství nakoupit drobné hobby potřeby jako třeba vruty ze železářství.

„Na dotaz, jaké zboží by lidé nejraději nakupovali už vždy jen on-line, uváděli jednoznačně elektroniku. Výhradně v e-shopech také Češi plánují do budoucna nakupovat vybavení do domácnosti, kde si pochvalují hlavně dopravu větších věcí až domů, ale například také drogerii. Populární je rovněž oblečení, potraviny nebo knihy,“ uvedl Uďan.

Nové e-shopy

Jen v loňském roce podle údajů společnosti Shoptet vzniklo na českém trhu více než pět a půl tisíce nových internetových obchodů. Jejich celkový počet podle portálu ceska-ecommerce.cz aktuálně dosahuje zhruba 41 tisíc.

S rostoucí oblibou on-line nákupů se rovněž vyvíjejí i trendy v platebních metodách. „Češi stále častěji platí on-line kartou, tento způsob využívá už 36 procent lidí. Naproti tomu klesá dříve oblíbená dobírka, její podíl aktuálně činí zhruba 28 procent,“ dodal Miroslav Uďan z Shoptetu.

PSALI JSME:
Dobírkou platí 34 procent zákazníků e-shopů. A služby České pošty jich využívá ještě víc

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Spotřebitel

Voda bude zdražovat i dále, až o deset procent

Letos v lednu v některých oblastech ČR lidem voda, resp. tedy vodné a stočné, zdražila až takřka o deset procent. V podobném rozsahu zdraží i v příštím roce. Důvodem je pandemie, která hlavně turisticky exponovaným …

Med citelně zdražuje. Pozor na padělky

Cena kvalitního českého medu momentálně letí vzhůru. Prodává si za více než 200 korun za kilogram. Tmavý medovicový vyjde i na 230 korun. To nekalé dodavatele může podnítit k tomu, aby zkusili prodat ještě více …

Elektřina a plyn zdraží. Až o deset procent

České domácnosti se musí připravit na razantní zdražení elektřiny, ale také zemního plynu. Za elektřinu přitom platí Češi už teď – vzhledem ke své kupní síle – nejvyšší cenu v Evropě. Na burze nyní citelně zdražuje …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru