Patero, které musíte znát, pokud plánujete dokonalou rodinnou cyklistickou projížďku s dětmi

Co nevidět začnou dětem velké letní prázdniny a vy budete muset vymýšlet program, jak své ratolesti zabavit. Skvělou volbou je dlouhodobě velmi populární cyklistika. Už jen kvůli tomu, že ji může provozovat téměř kdokoliv, a to i úplný začátečník. Tím se cyklistika stává téměř ideálním sportem pro velké rodiny. Než se však ponoříte do plánování cyklodobrodružství, měli byste znát pět základních informací, které se vám budou hodit.

1. Základní výbava na kolo

Nezbytnou součástí cyklistické výbavy dítěte by měla být zákonem povinná helma. Mnoho rodičů však neví, že helmu musí děti nosit až do svých 18 let a mylně se domnívají, že ji mohou odložit již v 15 letech věku, případně že ji dětem nemusí dávat vůbec. V průzkumu pojišťovny MetLife odpověděla na otázku, zda ví, do jakého věku by dítě mělo nosit helmu, správně pouze polovina dotázaných.

Na helmu by však neměli zapomínat ani dospělí. Pro ně sice zákonem povinná není, ale již mnoho cyklistů se „na vlastní kůži“ přesvědčilo, že dokáže doslova zachránit život. Rodiče s helmou navíc fungují jako výborná edukace dětí, které tak budou daleko méně protestovat proti nasazení vlastní helmy.

Pokud jde o povinné vybavení samotného kola, zahrnuje přední odrazky bílé barvy, dvě na sobě nezávislé brzdy, oranžové odrazky na paprscích kol a obou stranách pedálů.

2. Důkladný plán trasy

Speciálně s dětmi je důležité si výlet a trasu předem naplánovat. Vyhýbejte se frekventovaným komunikacím a volte raději z nepřeberného množství cyklostezek. V cíli by na vás rozhodně měla čekat nějaká sladká odměna v podobě restaurace či cukrárny. Vybírejte spíše podniky se zahrádkou nebo rovnou ty určené pro cyklisty, kde můžete svá kola bezpečně odložit. Pokud ve svém okolí žádnou vhodnou stezku nemáte, vyberte si spíše vedlejší komunikace nebo polní/lesní cesty za městem

3. Bezpečnost jízdy

Podle průzkumu Policie ČR se rok od roku zvyšuje počet nehod s účastí cyklisty, z toho téměř polovina je způsobena právě cyklistou. Další z věcí, které pro lepší bezpečnost můžete udělat, je zvolit dobře viditelné a výrazně barevné oblečení a pevnou obuv, a to jak pro sebe, tak pro děti. Ideální jsou také reflexní prvky. Nezapomínejte, že kolo je dopravní prostředek a podléhá pravidlům silničního provozu, proto byste tato pravidla měli znát a náležitě poučit i své děti.

4. V případě nehody

Podle dat pojišťovny MetLife má za sebou cykloúraz už celé třetina dětí a každé třinácté dítě zažije úraz vyžadující lékařské ošetření. Nejčastěji jde o zlomeniny dlouhých a klíčních kostí nebo poranění nadbřišku (například po pádu přes řídítka). V případě zranění či ošklivějšího pádu na kole, je důležité s dítětem komunikovat a sledovat ho a v případě sebemenšího podezření s ním dojít k lékaři, a to i v případě, že nemá viditelná zranění a tvrdí, že je v pořádku. Pro všechny případy s sebou vozte vybavenou cestovní lékárničku.

5. Nepodceňujte dětské pojištění

Pro případ úrazu (nejen na kole) zvažte pro děti možnost úrazového pojištění. Ano, je pravda, že děti na rozdíl od dospělých nechodí do práce a nevydělávají, ale neznamená to, že případná léčba dětského úrazu rodinu nic nestojí. Řada úrazů navíc vyžaduje také následné domácí léčení, které se neobejde bez dospělého dozoru. Ne každá maminka je v domácnosti a ne všechny rodiny mají k dispozici babičky či dědečky, kteří se o malé rekonvalescenty mohou postarat. Většinou tak jeden z rodičů musí zůstat doma, což se samozřejmě promítne do příjmů domácnosti. Spolu s dalšími náklady, například na rehabilitační pomůcky, se i úraz v podobě zlomeniny, může prodražit.

Kvalitně nastavené pojištění za vás v případě potřeby převezme starosti spojené s finanční stránkou léčby a vy se tak můžete v klidu soustředit na své malé pacienty. Například Kamarád od MetLife navíc nabízí ještě šikovné asistenční služby bez poplatku a protože v MetLife vědí, že k nejvíce dětským úrazům tradičně dochází o prázdninách, nabízí za prázdninové úrazy až dvojnásobné pojistné plnění.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Tiskové zprávy

Pro více úsměvů podporuje talenty s handicapem

Slavnostním představením talentů vyvrcholil 2. ročník projektu Pro více úsměvů. Jeho cílem je dlouhodobá podpora těch, kteří mají talent, ovšem v jeho naplnění jim brání zdravotní nebo sociální handicap.

Nadace Via učí mladé Dobro-druhy, jak pomáhat druhým

Nadace Via opět otevírá dobročinný program Dobro-druzi. Až 15 týmů dětí a studentů může uspořádat vlastní dobročinnou akci a nadace výtěžek zdvojnásobí 1:1 až do výše 20 000 Kč. Jen minulý rok se v rámci programu vybral víc než 1 milion Kč.

Společnost NG RE mění název na Natland Real Estate

Společnost NG RE ze skupiny Natland bude své další plánované projekty realizovat pod novým názvem Natland Real Estate. V investiční skupině bude nadále zajišťovat developerské projekty, které jsou pro ni jedny z …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru