Pátý ročník Sympozia ilustrace v broumovském klášteře

Pět českých ilustrátorů a jeden zahraniční host se představí na pátém ročníku Sympozia ilustrace. Jediná akce tohoto druhu v České republice bude zahájena v sobotu 18. března ve Vzdělávacím a kulturním centru Broumov a nabídne i bohatý doprovodný program pro veřejnost.
Mezi účastníky letošního sympozia patří např. Aneta Františka Holasová, jež se věnuje zejména technice akvarelu a „populárně naučné ilustraci“, ve které se hravou formou snaží přiblížit dětem tajemství přírody. Ilustrace: Aneta Františka Holasová

Již popáté se Galerie Dům v zahradě broumovského kláštera promění ve sdílený umělecký ateliér a na dva týdny se stane útočištěm šestice ilustrátorů. O jaké akci je řeč? Přece o Sympoziu ilustrace, které už je v Broumově jako doma.

Letošní sympozium proběhne od 18. března do 2. dubna 2023. Ilustrátoři tak dostanou prostor nejen k dvoutýdenní koncentrované práci na vlastních autorských projektech, ale také k výměně profesního know-how, setkání s ostatními ilustrátory z oboru a vzájemnému obohacení.

Účastníci se také seznámí s místní historií, kulturou i krajinou. Veškeré dojmy pak otisknou do realizace děl, která budou k vidění v rámci veřejného prostoru města Broumova od soboty 1. dubna, kdy proběhne vernisáž výstavy s komentovanou prohlídkou, do 30. dubna.

Mezi účastníky letošního sympozia patří: Aneta Františka Holasová, jež se věnuje zejména technice akvarelu a „populárně naučné ilustraci“, ve které se hravou formou snaží přiblížit dětem tajemství přírody, Viktor Svoboda, ilustrátor, animátor a v poslední době především storyboardista, který ilustruje dětské knihy a připravuje storyboardy pro celovečerní filmy, Barbora Müllerová, ilustrátorka, pedagožka a grafická designérka, která se kromě lektorské činnosti také věnuje kurátorství festivalu LUSTR, Vojtěch Velický, zkušený profesionál na poli novinové a editoriální ilustrace, Bessa alias Barbora Kmecová, zástupkyně čerstvé digitální ilustrace „evropského“ stylu, která tvoří pro klienty po celém světě. Zahraničním hostem bude letos rumunská ilustrátorka Maria Surducan, jež pracuje s mýty a pověstmi východní Evropy a prezentuje svou tvorbu na zahraničních komiksových festivalech.

Pro veřejnost bude jako vždy připraven bohatý doprovodný program – promítání nejnovějších animovaných filmů, besedy, rozhovory, dílny pro děti.

„Letošní víkend doprovodných programů se bude konat od 24. do 26. března. Veřejnost se opět může těšit na bohatý doprovodný program. Kromě již tradičních rozhovorů s ilustrátory proběhnou také živé besedy s účastníky nejen o rumunské ilustraci, promítání animovaných filmů a dva workshopy pro veřejnost. První s Barborou Müllerovou s přírodninami pod lupou a druhý s akvarelovou královnou Anetou Františkou Holasovou,“ uvádí za organizační tým sympozia Žaneta Vávrová.

Broumov, kde se sympozium koná, je kandidátem na Evropské hlavní město kultury 2028. Tento prestižní titul uděluje každý rok Evropská unie dvěma městům ze dvou zemí. Jde o příležitost pro rozvoj města i regionu skrze kulturu. Broumov postoupil v říjnu loňského roku do finále soutěže společně s Českými Budějovicemi. O vítězi a držiteli titulu se rozhodne letos v červnu.

Sympozium ilustrace pořádá neziskový spolek Lustr festival ilustrace a Czech Illustrators ve spolupráci se Vzdělávacím a kulturním centrem Broumov. Více informací najdete na www.sympoziumilustrace.cz. O hlavní vizuální motiv se tentokrát postarala účastnice loňského ročníku Alžběta Göbelová-Zatloukalová.

Zavřít reklamu
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB