Počet nesplácených úvěrů je na rekordním minimu – zhoršení však nastalo u podnikatelských úvěrů

Koronavirová krize pro českou ekonomiku představuje složité časy. I přesto je však možné konstatovat, že Češi své úvěry zatím splácí poměrně dobře. Počet nesplacených úvěrů dokonce klesl na rekordní minimum za několik let. Vliv na to měla mimo jiné i vládní opatření, která umožnila dlužníkům splátky odložit. 
Ilustrační foto

Celá řada Čechů si půjčuje na různé účely. Ať už se jedná o rekonstrukci bydlení nebo nákup automobilu, úvěry Čechům rozhodně nejsou cizí. Mělo by se však myslet na to, že půjčky mohou vést k dluhové pasti, a proto se vyplácí půjčovat si jen na nezbytně nutné věci.

Znamená to tedy, že třeba takovou dovolenou nebo dárky k různým příležitostem bychom určitě měli oželet. Dalším faktorem při půjčování by měl být i pečlivý výběr úvěrové společnosti a také typ půjčky. Rizikovým půjčkám, jako je například půjčka pro každého, by se měli lidé raději vyhnout. Obecně platí, že by každý měl smlouvu o půjčce skutečně celou přečíst – nejlépe s nějakým časovým odstupem (tj. ne hned na místě či téhož dne – každý zájemce o půjčku na to má právo) a nejlépe i druhým párem očí.

Co také může pomoci k vybrání spolehlivé společnosti a solidní půjčky, jsou klientské recenze. Internet je plný diskusních fór o půjčkách všeho druhu. Stačí do vyhledávače zadat název půjčky spolu se slovem recenze či zkušenosti, např. Zaplo.cz zkušenosti.

Češi zatím splácí dobře, zhoršení je jen u firemních úvěrů

Dle ČNB se podíl nesplácených úvěrů za ekonomiku celkově do září mírně snižoval. Až v říjnu se zvýšil z 2,3 % na 2,4 %. U úvěrů domácnostem se podíl špatných úvěrů lehce snižoval i v říjnu. Říjnové mikroskopické zhoršení mají tedy na svědomí podnikatelské úvěry.

Jakékoliv prognózy v oblasti vývoje splácení podnikatelských úvěrů jsou velmi obtížné. Firemní sektor již během jara překvapil svými rezervami. Firmy byly schopné tyto rezervy nasadit, a nemusely tak využít státní likviditní pomoci v podobě úvěrů COVID III a COVID Plus.

Ačkoliv je složité cokoliv předpokládat, je logické čekat zhoršení v sektorech, které byly koronavirem a opatřeními nejvíce zasažené. Od září do října se splácení nejvíce zhoršilo právě v sektorech pohostinství, ubytování a stravování. Zde se jedná o zhoršení ze 4,8 % na 5,9 %.

Od září do října se splácení nejvíce zhoršilo právě v sektorech pohostinství, ubytování a stravování. Ilustrační foto

Co stojí za úspěšným splácením úvěrů?

Za úspěšným splácením úvěrů stojí zejména opatření, které umožňovalo dlužníkům své splátky o nějakou dobu odložit. Tohoto splátkového moratoria využila celá řada domácností, ale i firem. Úspěšné splácení podpořily i různé formy vládní podpory.

Lidem se také v důsledku různých opatření snížily jejich obvyklé výdaje. Toto vše bezesporu podpořilo úspěšné splácení dlužníků. Lze předpokládat, že situace takto růžová nevydrží. Zhoršování platební morálky bude nepřímo úměrné rychlosti oživení ekonomiky.

Lze také počítat s určitým zpožděním, které je dané tradiční zpožděnou reakcí trhu práce spolu s procedurami, které se banky snaží uplatnit předtím, než úvěr prohlásí za problematický. Na základě zkušeností je možné konstatovat, že u spotřebitelských úvěrů je reakce na vývoj trhu práce nejsilnější asi po půl roce.

U hypoték lze tuto reakci zaznamenat po více než třech čtvrtletích. U spotřebitelských úvěrů se platební morálka zhorší téměř jistě. V posledních letech bylo také možné zaznamenat rozmach hypoték (zejména hypoték tzv. na investici), bude tak zajímavé sledovat, zda tento rozmach nepovede k velkému nesplácení i u hypoték.

×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Salutem Fund vstoupil na Burzu cenných papírů

SALUTEM FUND SICAV a. s., realitní investiční fond pro kvalifikované investory, je od 9. února 2021 obchodovaný na pražské Burze cenných papírů. Cílem vstupu fondu na burzu je navýšení tržní kapitalizace. Minimální …

ČSÚ: Na co se ptáme při Sčítání 2021

V nadcházejícím sčítání lidu, které začíná 27. března, se zjišťuje o polovinu méně údajů než před deseti lety. Statistici maximálně využili existující data z registrů a ptají se pouze na to, co není možné zjistit …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

„Chybějící poptávku dohání vláda. To nikdy nemůže být fér,“ říká bývalý guvernér ČNB Miroslav Singer

Rozhovor
Pandemie působí ztráty na lidských životech i na hospodářství. „Méně se setkáváme, méně se radujeme, méně jsme v obchodech, takže méně utrácíme a firmy méně investují,“ konstatuje v rozhovoru Miroslav Singer, bývalý guvernér České národní banky. Chybějící poptávku pak podle něj dohánějí vlády. „Že to nikdy nemůže být fér, je jasné,“ dodává.

Otevřená náruč Raiffeisenbank

Krátce poté, kdy se veřejnost dozvěděla o akvizici úspěšné Equa bank, otevřela Raiffeisenbank svou náruč (dlouhé a …
Rolovat nahoru