Pohonné hmoty budou dále zlevňovat. Výraznějšímu zlevnění brání koruna slábnoucí vůči dolaru

Názor
Pohonné hmoty v ČR v uplynulém týdnu dále mírně zlevňovaly. Benzín zlevnil o sedm haléřů na litr a prodává se nyní v průměru za 32,69 koruny za litr, zatímco nafta zlevnila o pět haléřů na cenu 31,81 koruny za litr. Pohonné hmoty se prodávají v souhrnu nejlevněji od letošního dubna. Zlevňovat přitom budou i nadále.
Výraznějšímu zlevnění brání oslabování koruny vůči dolaru, v němž se ropa obchoduje. Foto: Depositphotos.com

Oproti minulému týdnu se situace na trzích obecně zklidnila a cena ropy typu Brent v tomto týdnu dokonce mírně zdražuje. Důvodem je to, že trh přehodnocuje až příliš panická očekávání ohledně dalšího vývoje obchodní války mezi Spojenými státy a Čínou. Ceně ropy ale pomáhají vzhůru také méně pozitivní zvěsti, zejména ta o útoku dronu jemenských povstalců na saúdské ropné pole.

To však nic nemění na tom, že pohonné hmoty v ČR budou mírně zlevňovat i v nadcházejícím týdnu. Vyvíjejí se totiž se zpožděním zhruba dvou až tří týdnů za vývojem cen ropy na světovém trhu. Ještě se v nich nestačil zcela promítnout bezmála čtrnáctiprocentní propad ceny ropy z prvního srpnového týdne.

Jak benzín, tak nafta zlevní přibližně o pět haléřů na litr. Výraznějšímu zlevnění brání oslabování koruny vůči dolaru, v němž se ropa obchoduje. Od začátku prázdnin koruna vůči americké měně oslabila zhruba čtyři procenta a je nyní vůči ní nejslabší za prakticky celý uplynulý rok.

Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Český řidič se raduje. Pohonné hmoty kvůli temným očekáváním zlevňují

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Spotřebitel

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru