Pohonné hmoty v Česku citelně zdražují, hlavně nafta

Názor
Klíčový ukazatel amerických akcií, index Standard & Poor's 500, se včera propadl nejvýrazněji v uplynulém měsíci. Trhy znervózněla zpráva, že Sněmovna reprezentantů USA zahájí proces přípravy ústavní žaloby na prezidenta. Procedura takzvaného impeachmentu totiž může vést k odvolání Donald Trumpa, které by znamenalo – alespoň přechodně – značnou nejistoty v dalším směřování hospodářské politiky nejsilnější světové ekonomiky.
Pohonné hmoty v Česku v příštím týdnu podraží, spíše však právě pod vlivem zvýšené geopolitické nejistoty a v případě nafty i kvůli zmíněné nákladnější výrobě její zimní varianty. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Vzhledem k tomu, že dnešní asijské obchodování a obchodování s termínovými kontrakty na americké akcie je o poznání klidnější, nelze v tuto chvíli zatím předpokládat trvalejší akciový propad. Trh po prvotním „nárazu“ zatím hodnotí Trumpovo odvolání jako málo pravděpodobné, zejména vzhledem k převaze republikánů v Senátu.

Ceny pohonných hmot v ČR, zvláště nafty, v posledním týdnu rostou nejmarkantněji za poslední měsíce. Reagují tak na útoky v Saúdské Arábii z předminulého. Vzhledem ke stabilizaci ceny ropy na světovém trhu se však nedá očekávat žádné výraznější zdražování. Pokud ovšem víkendové útoky nebyly jen předehrou k mnohem vážnějšímu konfliktu.

Takovému, který by vedl k dalším útokům na saúdskoarabská ropná zařízení a souvisejícím výpadkům v dodávkách největšího světového exportéra ropy nebo rovnou k již otevřené, nezástupné válce mezi Saúdskou Arábií a Íránem. Prezident Trump zřejmě bude nyní v souvislosti s jeho možným odvoláním řešit spíše vnitropolitické záležitosti, což by mohlo částečně deeskalovat alespoň napětí mezi Teheránem a Washingtonem.

K žádnému závratnému zdražení pohonných hmot v ČR v nadcházejících týdnech ale nedojde. Situaci v Saúdské Arábii se podařilo poměrně rychle uklidnit, co se vlastního zabezpečení provozu tamních ropných zařízení týká.

Přetrvává však eskalované politické riziko, které obchodníky vede k tomu, že k ceně ropy připočítávají rizikovou přirážku, v rozsahu do pěti dolarů za barel. Pokud nedojde k opětovnému vyostření situace, cena ropy Brent zůstane v pásmu od 60 do 65 dolarů za barel.

To znamená, že pohonné hmoty v Česku v příštím týdnu podraží, spíše však právě pod vlivem zvýšené geopolitické nejistoty a v případě nafty i kvůli zmíněné nákladnější výrobě její zimní varianty. V příštích sedmi dnech je třeba počítat se zdražením benzínu kolem deseti haléřů na litr, nafta zdraží o dalších zhruba 20 až 25 haléřů na litr.

Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Pohonné hmoty zdražují. Částečně kvůli blížící se zimě

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Pátek ve znamení evropských makro dat

V Evropě bylo včera zveřejněno velké množství makroekonomických dat. Ty se týkaly finálních čísel vývoje hrubého domácího produktu (HDP) v 1. čtvrtletí letošního roku a také prvních odhadů květnové inflace.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru