Pohonné hmoty zlevňují. Kontrola marží řidičům či dopravcům přináší své ovoce

Názor
Ceny pohonných hmot u čerpacích stanic v Česku od minulého týdne znovu klesly, tentokrát ale pomalejších tempem. Benzin Natural 95 zlevnil o 30 haléřů na průměrných 42,40 koruny za litr. Nafta se prodává průměrně za 44,67 koruny za litr, před týdnem byla o 43 haléřů dražší.
Kontrola marží čerpacích stanic řidičům či dopravcům přináší své ovoce. Pohonné hmoty zlevňují. Ilustrační foto: FAEI.cz

Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje. Navzdory zlevnění jsou ale paliva stále výrazně dražší než před rokem. Tehdy platili motoristé za litr benzinu o 10,93 koruny méně, nafta byla levnější o 15,15 koruny.

Paliva nicméně zlevňují poměrně znatelně v porovnání s tím, jaký je vývoj cen ropy na světových trzích a vývoj velkoobchodních cen paliv na surovinové burze v Rotterdamu.

To tedy znamená, že „zabírá“ vládní kontrola marží čerpacích stanic, neboť ty zjevně přistupují k jejich stanovování střídměji než ještě v březnu.

PSALI JSME:
Čínský lockdown a kontroly marží zlevňují českým řidičům pohonné hmoty

Tehdy vzbudila maržová politika čerpacích stanic vlnu kritiky, na jejímž základě vláda přistoupila ke kontrolám. Korunová cena nafty na burze v Rotterdamu se stále drží poměrně vysoko, na úrovni přesahující 26 tisíc korun za tunu nafty. Před invazí přitom tato cena oscilovala kolem hodnoty 15 tisíc korun.

Cena ropy Brent se za poslední dva týdny zvýšila o 6,3 procenta. Přesto pohonné hmoty v ČR zlevňují. Což znova dokládá, že kontrola marží má svůj účinek.

Nelze ovšem tvrdit, že už by nebyl žádný další prostor ke snižování nadměrných marží. Jde o postupný proces. Čerpací stanice zpravidla v každém okamžiku testují, co jim „systém dovolí“.

PSALI JSME:
Stanjura by se měl zaměřit nejen na marže čerpacích stanic, ale i rafinérií

Cena ropy stoupá zejména v důsledku obav z dopadu přerušení dodávek ruské ropy do zemí EU. Příslušné rozhodnutí je „na spadnutí“. Ruská ropa se tím pádem ocitne ještě větší izolaci.

Zato po ropě z jiných částí světa, než je Rusko, logicky ještě dále vzroste sháňka, i jako po náhražce právě ropy ruské. Tato vyhlídka už nyní tlačí cenu ropy vzhůru. A to navzdory opětovnému šíření covidové nákazy v Číně, které poptávku po ropě naopak hrozí citelně ochromit.

V příštích sedmi dnech zlevňování pohonných hmot v ČR zmírní. Benzín zlevní o 15 haléřů na litr a nafta o 20 haléřů na litr. S příchodem května zlevňování pohonných hmot ustane. Jejich cena tak trvaleji zůstane nad úrovní 40 korun za litr.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
MOL nakupuje zlevněnou ruskou ropu, ale prodává u nás pohonné hmoty za „západní ceny“

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jak nepřijít o část dědictví?

Poradna
Délka dědického řízení se kvůli nízkému počtu notářů i covidovým karanténám v poslední době protáhla, u složitějších řízení až na půl roku. Autor poradny má čerstvou zkušenost s jednáním déle než dvouletým.