Pokud se obchody a restaurace v prosinci opět zavřou, bude to pro řadu z nich likvidační

Názor
Maloobchodní tržby se v říjnu propadly, a to nejvýrazněji od května. Ukazují to dnešní čísla Českého statistického úřadu. Na maloobchod totiž v říjnu dolehla druhé vlna koronavirové pandemie. Řada maloobchodních provozů byla vládními nařízeními zavřena, nebo byl alespoň jejich provoz omezen. 
Restaurace mohly využít možnosti prodeje přes výdejní okénko. Foto: Archív

Od 14. října došlo k zavření restaurací, barů či klubů, ale také posiloven nebo fitness center. Restaurace mohly využít možnosti prodeje přes výdejní okénko, ale jen do osmé hodiny večerní. Od 22. října se pak zavřely maloobchodní prodejny s výjimkou prodejen potravin, drogerií, lékáren nebo prodejen malých domácích zvířat a potřeb pro ně.

Přes celkový pokles maloobchodu, meziročně ve stálých cenách bez očištění o 0,9 procenta, došlo k poměrně výraznému navýšení útrat Čechů za potraviny. Tyto výdaje stouply meziročně o 3,9 procenta, tedy nejvýrazněji od letošního února. Důvodem bylo předzásobování obyvatel potravinami z důvodu obav z šíření nákazy a také zmíněný fakt, že prodej jídel v restauracích byl citelně omezen.

Znatelně se ovšem propadl prodej pohonných hmot u čerpacích stanic, a to jak v důsledku citelného meziročního poklesu cen benzínu i nafty, tak v důsledku zpřísňování protipandemických opatření, jež vedla k omezování dopravy do zaměstnání a dopravy obecně.

PSALI JSME:
Maloobchod klesá, prodeje aut rostou

Podobně jako na jaře se maloobchodní poptávka přesunovala z kamenných prodejen do on-line obchodů. Tržby e-shopů (a zásilkových služeb) poskočily meziročně o 31,5 procenta, tedy nejvýrazněji od května. Nejvýraznější propad od měsíců dubna či května zaznamenaly kamenné prodejny knih, kamenná papírnictví, obchody s nábytkem a elektronikou a mobily, železářství či obchody s textilem, obuví a oděvy.

Další propad maloobchodu lze z obdobných důvodů jako v říjnu očekávat také v listopadu. Prosincová čísla vykáží díky otevření obchodů i restaurací hned zkraje měsíce zlepšení, přičemž nelze vyloučit poměrně silný kompenzující efekt, kdy lidé alespoň částečně budou dohánět nemožnost uskutečnění řady nákupů v předchozím více než měsíci.

Záleží ovšem na tom, zda ještě v prosinci nedojde pod vlivem zhoršování pandemické situaci k opětovnému uzavření obchodů, ať už v čase ještě adventním nebo pak hned po vánočních svátcích. To by tržby v maloobchodě opět citelně snížilo a oslabilo zmíněný kompenzující efekt. Pro řadu maloobchodních provozoven by takový zásah mohl být likvidační, případně by je přiměl uchýlit se již výhradně k on-line prodeji.

V základním scénáři je ovšem nutno počítat s celoročním propadem maloobchodu o 1,5 procenta.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
OECD vyhlíží mnohem slabší růst české ekonomiky, než česká vláda

×
  1. Hospody jen produkují řady invalidů na tvrdá játra na které doplácíme všichni daňový poplatníci. Čím víc hospod zanikne tak tím lépe pro nás všechny!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Zahraniční obchod v únoru mírně zklamal

Zahraniční obchod ČR se zbožím v únoru mírně zklamal. Podle údajů Českého statistického úřadu přebytek dosáhl hodnoty 22,5 miliardy korun, avšak trh předpokládal přebytek 26,2 miliardy. Navzdory mírného zklamání jde …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru