Kdy povinné ručení nestačí a škodu doplatíte ze svého

Poradna

Mezi základní povinnosti každého motoristy je platit jednou ročně povinné ručení. Při jeho sjednávání předpokládáte, že vás v případě nehody či jiných nepříjemností ochrání od velkých vydání. Je to však pravda jen v některých případech, v jiných se může stát, že budete muset doplácet.

Pojišťovny výrazně zkracují likvidaci škod. Ilustrační foto: www.pixabay.com

A to, i když je to osudová chyba a stávat by se to nemělo, protože pojišťovna většinou již s předstihem upozorňuje na termín placení. Pokud však povinné ručení z nějakého důvodu zaplatit zapomenete, zaděláváte si na velké problémy. Pokud způsobíte dopravní nehodu s případným zraněním, zaplatíte škodu na druhém vozidle, což jsou obvykle desetitisíce. Ale především odškodnění za bolest a případné tzv. ztížení společenského uplatnění.

Při pracovní absenci by zranění měli nárok na dorovnání rozdílu mezi svou obvyklou mzdou a dávkami vyplácenými v průběhu léčby i úhradu účelně vynaložených nákladů spojených s léčením (náklady na léky i léčbu nehrazené zdravotní pojišťovnou, ale např. i pomoc s nákupy).

Kdyby se zraněný nemohl kvůli zdravotním následkům vrátit do původního zaměstnání, musel by mu viník zaplatit rozdíl mzdy, kterou by dostával v jiném zaměstnání, jež by zvládl. Celkový účet by se tak vyšplhal na statisíce, ale spíš miliony. Škoda by byla poškozenému vyplacena z tzv. garančního fondu, který je tvořen z příspěvků jednotlivých pojišťoven, následně by ji musel uhradit viník.

Minimální limity povinného ručení stanovuje zákon na 35 milionů korun za škody na zdraví pro každého zraněného nebo usmrceného a na 35 milionů korun pro všechny škody na majetku. Zdají se vám tyto limity dostatečné? Možná ano, ale někdy stačit nebudou.

Ve chvíli, kdy je při nehodě zraněno například dítě a zůstanou mu trvalé následky, které ovlivní celý jeho život, mohou celkové náklady hravě přesáhnout desítky milionů korun. Sjednaný minimální limit stačit nemusí, rozdíl musí viník hradit ze svého.

Tato pravidla neplatí jen pro škody, které se týkají neznámých lidí. Úplně stejná práva mají také vaši rodinní příslušníci, které třeba povezete jen na návštěvu k babičce. Co to znamená? Nezáleží na tom, zda se pouštíte do dalekých cest, nebo jezdíte jen v blízkosti svého domova. K neštěstí může dojít kdekoli a vyplatí se zvážit, zda není lepší si za vyšší limit připlatit.

Pokud způsobíte nehodu pod vlivem alkoholu a tuto skutečnost policie zjistí, můžete se připravit na to, že zaplatíte celou škodu bez ohledu na to, jaký limit povinného ručení jste si sjednali nebo u jaké pojišťovny jste si je sjednali. Podobné situace specifikuje zákon.

Na cestách vás mohou potkat různé nepříjemnosti spojené s drobnými závadami na voze, s nimiž si někteří řidiči neumějí poradit, ale přitom vylučují pokračování v jízdě. Klasickým příkladem je výměna pneumatiky.

Při sjednávání povinného ručení nehledejte jen nejnižší cenu s přesvědčením, že když jde o zákonné pojištění, tak plnění bude všude stejné. Není to pravda. Lišit se může například nabídkou či rozsahem asistenčních služeb. Znamená to, že v případě poruchy či nehody přijede technik na místo, kde se nacházíte, a vůz opraví, nebo zajistí odtah do servisu. Nemůžete-li pokračovat v cestě, asistenční služba může zajistit ubytování celé posádky a podle kvality povinného ručení může vše i uhradit.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Motorismus

Nejslavnější Bondovo auto je tento týden na prodej

Pokud jste fanoušek filmů s agentem Jamesem Bondem, máte tento týden čas, volné místo v garáži a na bankovním kontě disponujete alespoň stovkami volných milionů korun nebo čtyřmi až šesti miliony dolarů, pak je …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Vozidlo končí až nosičem na jízdní kola

Poradna
Plánujete si vzít na dovolenou nebo na víkend jízdní kola? Pak byste měli v první řadě vyřešit, jak je budete přepravovat. Při rodinné dovolené v kufru auta asi těžko. Střešní nosiče výrazně zvyšují spotřebu a musíte to s nimi umět. Podle názoru odborníků je nejbezpečnější variantou nosič za autem, což však v sobě skrývá jedno úskalí. A sice nutnost na nosič umístit registrační značku vašeho vozu.

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru