Kdy povinné ručení nestačí a škodu doplatíte ze svého

Poradna

Mezi základní povinnosti každého motoristy je platit jednou ročně povinné ručení. Při jeho sjednávání předpokládáte, že vás v případě nehody či jiných nepříjemností ochrání od velkých vydání. Je to však pravda jen v některých případech, v jiných se může stát, že budete muset doplácet.

Pojišťovny výrazně zkracují likvidaci škod. Ilustrační foto: www.pixabay.com

A to, i když je to osudová chyba a stávat by se to nemělo, protože pojišťovna většinou již s předstihem upozorňuje na termín placení. Pokud však povinné ručení z nějakého důvodu zaplatit zapomenete, zaděláváte si na velké problémy. Pokud způsobíte dopravní nehodu s případným zraněním, zaplatíte škodu na druhém vozidle, což jsou obvykle desetitisíce. Ale především odškodnění za bolest a případné tzv. ztížení společenského uplatnění.

Při pracovní absenci by zranění měli nárok na dorovnání rozdílu mezi svou obvyklou mzdou a dávkami vyplácenými v průběhu léčby i úhradu účelně vynaložených nákladů spojených s léčením (náklady na léky i léčbu nehrazené zdravotní pojišťovnou, ale např. i pomoc s nákupy).

Kdyby se zraněný nemohl kvůli zdravotním následkům vrátit do původního zaměstnání, musel by mu viník zaplatit rozdíl mzdy, kterou by dostával v jiném zaměstnání, jež by zvládl. Celkový účet by se tak vyšplhal na statisíce, ale spíš miliony. Škoda by byla poškozenému vyplacena z tzv. garančního fondu, který je tvořen z příspěvků jednotlivých pojišťoven, následně by ji musel uhradit viník.

Minimální limity povinného ručení stanovuje zákon na 35 milionů korun za škody na zdraví pro každého zraněného nebo usmrceného a na 35 milionů korun pro všechny škody na majetku. Zdají se vám tyto limity dostatečné? Možná ano, ale někdy stačit nebudou.

Ve chvíli, kdy je při nehodě zraněno například dítě a zůstanou mu trvalé následky, které ovlivní celý jeho život, mohou celkové náklady hravě přesáhnout desítky milionů korun. Sjednaný minimální limit stačit nemusí, rozdíl musí viník hradit ze svého.

Tato pravidla neplatí jen pro škody, které se týkají neznámých lidí. Úplně stejná práva mají také vaši rodinní příslušníci, které třeba povezete jen na návštěvu k babičce. Co to znamená? Nezáleží na tom, zda se pouštíte do dalekých cest, nebo jezdíte jen v blízkosti svého domova. K neštěstí může dojít kdekoli a vyplatí se zvážit, zda není lepší si za vyšší limit připlatit.

Pokud způsobíte nehodu pod vlivem alkoholu a tuto skutečnost policie zjistí, můžete se připravit na to, že zaplatíte celou škodu bez ohledu na to, jaký limit povinného ručení jste si sjednali nebo u jaké pojišťovny jste si je sjednali. Podobné situace specifikuje zákon.

Na cestách vás mohou potkat různé nepříjemnosti spojené s drobnými závadami na voze, s nimiž si někteří řidiči neumějí poradit, ale přitom vylučují pokračování v jízdě. Klasickým příkladem je výměna pneumatiky.

Při sjednávání povinného ručení nehledejte jen nejnižší cenu s přesvědčením, že když jde o zákonné pojištění, tak plnění bude všude stejné. Není to pravda. Lišit se může například nabídkou či rozsahem asistenčních služeb. Znamená to, že v případě poruchy či nehody přijede technik na místo, kde se nacházíte, a vůz opraví, nebo zajistí odtah do servisu. Nemůžete-li pokračovat v cestě, asistenční služba může zajistit ubytování celé posádky a podle kvality povinného ručení může vše i uhradit.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Motorismus

Auta snů. Pět luxusních limuzín s náhonem 4×4

Zatímco celosvětová poptávka po autech prémiových značek v první polovině tohoto roku klesla, na tuzemském trhu jsou značky, které naopak svůj prodej oproti minulému roku zvýšily. Mezi těmi, které si polepšily, jsou …

Čištění ulic se nevyplácí ignorovat

Stává se vám, že si nevšimnete přenosné dopravní značky upozorňující na čištění ulice? Anebo to jen risknete, protože zákazem zastavení jsou označeny i okolní komunikace, takže pokus o přeparkování vidíte jako …

Na co si dát pozor u havarijního pojištění?

V Česku je momentálně registrováno více než 5,5 milionu vozidel. Jen za posledních pět let se zvýšil počet automobilů v registru o jeden milion kusů. Větší počet automobilů přináší hustší provoz, se kterým souvisí …

Nejčtenější

Pronajala si chalupu. A s ní i nevraživého souseda

Pronajmout si chalupu na dovolenou je běžná věc. Člověk čeká, že když zaplatí deset patnáct tisíc za měsíc, a v sezóně na žádaném místě za týden třeba i dvojnásobek, tak vše bude v pohodě. Jenže v takové chaloupce …

Pálenka z garáže je svátost, ale ilegální

Česko doslova přetéká ovocem. Zahrádkáři se radují, že bude hodně pálenky. A někteří si ji dělají doma ve sklepě nebo v garáži. Bývá to svátost a chlouba, ale kromě potenciálních zdravotních rizik jde především o …

Reklamace zboží z e-shopu odradí od dalšího nákupu až polovinu zákazníků

Analýza
Téměř dvě třetiny Čechů mají zkušenost s reklamací zboží, které si objednali na internetu. Pokud přitom narazí na nějaký problém, u poloviny z nich hrozí, že si příště vyberou jiný e-shop. Ukazuje to výzkum, který si nechala zpracovat konzultační společnost Acomware. Podle České obchodní inspekce přitom při kontrolách většina internetových prodejců stále nedodržuje platné zákony a předpisy.
Rolovat nahoru