Pojišťovny výrazně zkracují likvidaci škod. Ilustrační fotozdroj: www.pixabay.com

Poradna: Kdy povinné ručení nestačí a škodu doplatíte ze svého

Mezi základní povinnosti každého motoristy je platit jednou ročně povinné ručení. Při jeho sjednávání předpokládáte, že vás v případě nehody či jiných nepříjemností ochrání od velkých vydání. Je to však pravda jen v některých případech, v jiných se může stát, že budete muset doplácet.

A to, i když je to osudová chyba a stávat by se to nemělo, protože pojišťovna většinou již s předstihem upozorňuje na termín placení. Pokud však povinné ručení z nějakého důvodu zaplatit zapomenete, zaděláváte si na velké problémy. Pokud způsobíte dopravní nehodu s případným zraněním, zaplatíte škodu na druhém vozidle, což jsou obvykle desetitisíce. Ale především odškodnění za bolest a případné tzv. ztížení společenského uplatnění.

Při pracovní absenci by zranění měli nárok na dorovnání rozdílu mezi svou obvyklou mzdou a dávkami vyplácenými v průběhu léčby i úhradu účelně vynaložených nákladů spojených s léčením (náklady na léky i léčbu nehrazené zdravotní pojišťovnou, ale např. i pomoc s nákupy).

Kdyby se zraněný nemohl kvůli zdravotním následkům vrátit do původního zaměstnání, musel by mu viník zaplatit rozdíl mzdy, kterou by dostával v jiném zaměstnání, jež by zvládl. Celkový účet by se tak vyšplhal na statisíce, ale spíš miliony. Škoda by byla poškozenému vyplacena z tzv. garančního fondu, který je tvořen z příspěvků jednotlivých pojišťoven, následně by ji musel uhradit viník.

Minimální limity povinného ručení stanovuje zákon na 35 milionů korun za škody na zdraví pro každého zraněného nebo usmrceného a na 35 milionů korun pro všechny škody na majetku. Zdají se vám tyto limity dostatečné? Možná ano, ale někdy stačit nebudou.

Ve chvíli, kdy je při nehodě zraněno například dítě a zůstanou mu trvalé následky, které ovlivní celý jeho život, mohou celkové náklady hravě přesáhnout desítky milionů korun. Sjednaný minimální limit stačit nemusí, rozdíl musí viník hradit ze svého.

Tato pravidla neplatí jen pro škody, které se týkají neznámých lidí. Úplně stejná práva mají také vaši rodinní příslušníci, které třeba povezete jen na návštěvu k babičce. Co to znamená? Nezáleží na tom, zda se pouštíte do dalekých cest, nebo jezdíte jen v blízkosti svého domova. K neštěstí může dojít kdekoli a vyplatí se zvážit, zda není lepší si za vyšší limit připlatit.

Pokud způsobíte nehodu pod vlivem alkoholu a tuto skutečnost policie zjistí, můžete se připravit na to, že zaplatíte celou škodu bez ohledu na to, jaký limit povinného ručení jste si sjednali nebo u jaké pojišťovny jste si je sjednali. Podobné situace specifikuje zákon.

Na cestách vás mohou potkat různé nepříjemnosti spojené s drobnými závadami na voze, s nimiž si někteří řidiči neumějí poradit, ale přitom vylučují pokračování v jízdě. Klasickým příkladem je výměna pneumatiky.

Při sjednávání povinného ručení nehledejte jen nejnižší cenu s přesvědčením, že když jde o zákonné pojištění, tak plnění bude všude stejné. Není to pravda. Lišit se může například nabídkou či rozsahem asistenčních služeb. Znamená to, že v případě poruchy či nehody přijede technik na místo, kde se nacházíte, a vůz opraví, nebo zajistí odtah do servisu. Nemůžete-li pokračovat v cestě, asistenční služba může zajistit ubytování celé posádky a podle kvality povinného ručení může vše i uhradit.

Jak vybrat vhodné povinné ručení:

  • Kromě ceny je důležité přemýšlet i nad výší limitu na majetkové škody a zejména na zdraví. Před uzavřením si porovnejte rozsah asistenčních služeb, zejména těch, které jsou hrazeny pojišťovnou.
  • Výši pojistného rozhoduje také úroveň bonusu, tedy bezeškodných měsíců. Mohou znamenat nemalou slevu z ročního pojistného. Pojišťovny umožňují bonus převádět i mezi manžely a také mezi rodným číslem a IČ fyzické podnikající osoby.
  • Okamžitý a rychlý přehled o cenách můžete využít přes internetové srovnávače, nabídku dostanete během několika minut. Vše vyřídíte z domova.
  • Pokud se rozhodnete změnit povinné ručení, myslete také na to, že výpověď původní pojistné smlouvy je třeba doručit minimálně šest týdnů před výročím pojistné smlouvy.
Share

Jeden komentář u “Poradna: Kdy povinné ručení nestačí a škodu doplatíte ze svého

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *