Na daně odevzdávané za rok začněte myslet už nyní

Poradna

Většina podnikatelů a živnostníků má sice momentálně plnou hlavu daňového přiznání za rok 2017, už dnes se ale vyplatí myslet také na změny, které daňová legislativa přinesla pro rok letošní. Především u evidence výdajů totiž platí, že začít se starat až rok může být pozdě.

Zaměstnanci a podnikatelé, kteří si platí dobrovolné nemocenské pojištění, mohou od února čerpat sedmidenní otcovskou dovolenou. Foto: Pixabay

Na rozdíl od roku 2017, kdy si podnikatelé mohli vybírat z hned z několika variant, pro rok 2018 platí omezenější výběr.

ÚČETNICTVÍ, NEBO PAUŠÁL?

Nadále samozřejmě zůstává možnost uplatnit výdaje, které byly prokazatelně vynaložené na dosažení, zajištění a udržení příjmů, tedy vést si účetnictví. Nebo lze sáhnout k tzv. výdajovým paušálům, které však procházejí obdobím změn. Tou hlavní je snížení limitu, z něhož je možné počítat paušální výdaje, na polovinu, tedy 1 milion Kč. Kdo využívá např. 40 % sazbu, nově odepisuje v nákladech maximálně 400 000 Kč. Přiznaný příjem nad jeden milion se daní v plné výši.

Jako kompenzace za tento krok je možnost uplatnit slevu na manžela, manželku nebo daňově zvýhodněné dítě, což v minulých letech bylo možné jen při splnění určitých podmínek.

DOČKALI SE I PRVOROZENÍ

Zatímco v loňském roce se zvyšovalo daňové zvýhodnění na druhé a třetí dítě, pro rok 2018 došlo i na prvorozené potomky (z 1117 Kč na 1267 Kč měsíčně). Podnikatelé platící si dobrovolné nemocenské pojištění mohou (podobně jako zaměstnanci) od února čerpat sedmidenní otcovskou dovolenou v průběhu prvních šesti týdnů od narození dítěte či od června nastoupit na dlouhodobou ošetřovatelskou péči.

Zvyšuje se i maximální výše uplatňovaného školkovného (12 200 Kč), do kterého se však započítávají pouze výdaje na umístění dítěte do zařízení. Nelze ale uplatnit náklady na stravu, dopravu, školku v přírodě a podobně.

Naopak od letošního roku dochází ke zpřísnění podmínek pro vyplácení daňového bonusu na vyživované děti (vracení daní). Ten se vypočítává pouze z příjmu ze závislé činnosti nad dosaženou hranici 73 200 Kč (dříve 66 000 Kč) ročně, tedy šestinásobek životního minima. Dříve se pro dosažení tohoto limitu započítávaly i příjmy z kapitálového majetku či nájmu.

DÁRCI KRVE JEN O TROCHU

Dárci krve si mohou nově snížit základ daně o 3000 Kč (dříve 2000 Kč) za jeden odběr za předpokladu, že kromě náhrady cestovních nákladů neobdrželi jinou finanční úhradu. A za letošní rok poprvé také dárci krvetvorných buněk 20 000 Kč od základu daně, pokud splní obdobné podmínky. Nejde tedy o slevu na dani, skutečná úspora bude o dost nižší.

Při uplatnění daňové slevy na invaliditu (a také vyživované dítě nebo manžela) se nově neposuzuje, od kdy byl invalidní důchod vyplácen (vydán průkaz), ale od kdy byl přiznán.

ZÁLOHA NA POJISTNÉ OPĚT ROSTE

Na zvýšení průměrné mzdy je navázáno průběžné zvyšování minimálního vyměřovacího základu pro stanovení odvodů na veřejné zdravotní i sociální pojištění OSVČ. Pro rok 2018 se minimální měsíční záloha na zdravotní pojištění zvýšila na 2024 Kč (o 118 Kč), osoby bez zdanitelných příjmů platí už 1647 Kč. Minimální výše na sociální pojištění se u hlavní činnosti zvedla o 128 Kč na 2189 a u vedlejší na 876 Kč měsíčně. Povinnost platit novou zálohu vzniká v měsíci, kdy poplatník podá přehled o příjmech a výdajích za uplynulý rok.

Od roku 2018 platí pro závislé činnosti malého rozsahu (DPČ) stejný daňový režim, jako pro dohody o provedení práce. Nově tedy i výdělky do 2500 Kč měsíčně podléhají srážkové dani 15 % a neprojeví se v obecném základu daně poplatníka.

Jak si už dnes můžete vylepšit daňové vyhlídky za rok 2018?

  1. Co nejdříve se rozhodnout, zda výdaje budete prokazovat účetnictvím, nebo sníženými výdajovými paušály. Je na to napojena i možnost uplatnění slev na manželku a děti.
  2. Daňová politika státu zvýhodňuje porodnost a zpřísňuje podmínky pro „málo zaměstnané“. Zvyšuje se výše školkovného.
  3. Pozor na zvýšení minimálních nebo nově předepsaných záloh na zdravotní a sociální pojištění, platí se od měsíce podání přehledu. Vyhnete se tak nepříjemnému penále.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Česko vykazuje jednu z nejnižších inflací v EU

Česká republika letos v únoru vykazovala sedmou nejnižší inflaci v EU. Podle Eurostatu činila meziročně 2,2 procenta, což Česko řadí na sedmé místo v pomyslném pořadí zemí EU dle nejnižší inflace. Česko má nižší …

Koruna na začátku týdne lehce oslabila

Únorový růst tuzemských průmyslových cen byl tažen dražšími energiemi. Výrazně se na jejich meziměsíčním růstu o 0,5 procenta podepsal zejména nárůst cen ropy na světových trzích, jehož proinflační vliv byl dále …

Česko se sune k zemím s nejnižší inflací v EU

Ještě v prosinci měla Česká republika nejvyšší inflaci v rámci všech zemí Evropské unie. V lednu měla už devátou nejnižší a podle dat Eurostatu zveřejněných v pondělí se v únoru už posunula na sednou příčku s …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

České jaderné elektrárny se zbavují závislosti na Rusku

Analýza
Do jaderné elektrárny Dukovany dodávala palivo bezmála 40 let ruská společnost TVEL. Letos ji nahradí americká společnost Westinghouse. Rusové končí také s dodávkami pro Temelín. Dalším krokem, kterým se elektrárenská společnost ČEZ odstřihává od spolupráce s Ruskem, je smlouva o obohacování uranu s francouzskou firmou Orano.