Před změnou dodavatele elektřiny si pročtěte smlouvu

Poradna

Vyplatí se změnit dodavatele elektřiny, nebo ne? A kdy je ta nejlepší doba? Na jednou stranu jsou klienti masírováni kampaněmi v médiích malých i velkých dodavatelů, přičemž dopátrat se jejich srovnání je pro běžného uživatele velmi obtížné. A na straně druhé je v živé paměti zkušenost s podomními obchodníky, kdy se především starší lidé upisovali k často velmi nevýhodným tarifům. Je snad tedy nejlepší zlatá střední cesta: vše nechat plynout, protože selským rozumem bude nabídka všech zhruba stejná a každá změna je k horšímu?

Před změnou dodavatele elektřiny si pročtěte smlouvu. Ilustrační foto: www.pixabay.com

Omyl, nabídka jednotlivých dodavatelů se může lišit velmi výrazně a možnost ušetřit v řádu stokorun měsíčně není zdaleka vyloučena. Kromě nabídky nového dodavatele si však dobře prostudujte i svou stávající smlouvu, zda nezní na dobu určitou. Při předčasném ukončení takové smlouvy vás totiž často nemine zaplacení až několikatisícikorunové sankce.

Pokud jste uzavřeli smlouvu na dobu neurčitou, není výpověď problém. Standardní výpovědní lhůta trvá tři měsíce a pak můžete přejít k levnějšímu dodavateli. Předčasné ukončení smlouvy na dobu určitou je mnohem složitější. V každém případě je nutné si pečlivě prostudovat obchodní podmínky. Málokde najdete výslovný zákaz předčasného ukončení smlouvy, většinou je však požadováno ukončení dohodou, což vyžaduje souhlas dodavatele.

Může se stát, že se s vámi váš dodavatel nebude chtít tak lehce rozloučit, a proto vám bude vyhrožovat sankcí za sjednání smlouvy na dodávky elektřiny se dvěma dodavateli zároveň. V takovém případě toho moc nezmůžete, protože přechod k novému dodavateli vám prostě ten starý povolit nemusí.

Bezplatné ukončení smlouvy vám většinou projde tam, kde dodavatel souhlasí se změnou smlouvy z doby určité na dobu neurčitou. Pak se vás budou týkat klasická ustanovení o tříměsíční výpovědní lhůtě. U některých dodavatelů vám předčasné ukončení smlouvy na dobu určitou projde bez ztráty haléře, jinde může pokuta za příliš rychlý rozchod s prodejcem elektřiny dosáhnout i deseti tisíc. Často musíte její výši hledat jinde než v obchodních podmínkách dodavatele, např. v ceníku poplatků, sazebníku pokut a souvisejících služeb apod.

Většina smluv na dobu určitou nekončí uplynutím sjednané doby. Pokud se odběratel včas neozve svému dodavateli, smlouvy se automaticky prodlouží opět na stejnou dobu. Pokud plánujete hladký přechod ke konkurenci, musíte svému dodavateli včas oznámit svůj záměr smlouvu ukončit k dohodnutému termínu.

Vzhledem k tomu, že někteří dodavatelé používají vůči klientům různé fígle, je dobré vstupovat do jednání s alespoň minimem znalostí. Od smlouvy lze odstoupit bez uvedení důvodu a bez jakékoliv sankce do 14 dnů od jejího uzavření. Protože ukončení smlouvy s původním dodavatelem trvá zpravidla několik měsíců (po uplynutí výpovědní doby), umožňuje energetický zákon spotřebitelům odstoupit od smlouvy o změně dodavatele plynu či elektřiny uzavřené nejčastěji při podomním prodeji, a to bez nutnosti uvádět důvod a bez jakékoliv sankce ve lhůtě do pěti dnů před zahájením dodávky energií. Pro dodržení lhůty k uplatnění práva odstoupit od smlouvy je dostačující, aby bylo písemné odstoupení odesláno poslední den této lhůty.

Od smlouvy o dodávkách elektřiny či plynu lze odstoupit také v případě, že dodavatel zvýší ceny či jinak změní podmínky smluv. Pokud dodavatel zákazníka na změnu podmínek či zvýšení cen a s tím spojené právo od smlouvy odstoupit upozorní nejpozději 30 dní před účinností chystané změny, může zákazník od smlouvy odstoupit nejpozději desátý den před účinností změn či zdražení. Pokud dodavatel zákazníka včas a správně neinformuje, má zákazník stejné právo na odstoupení bez sankce, a to celé tři měsíce od účinnosti změny podmínek či zvýšení ceny. Nesprávným informováním se rozumí například neadresné oznámení, nejčastěji na webových stránkách společnosti.

Dodavatel může klientovi zvýšit zálohy, ale nejvýše v rozsahu důvodně předpokládané spotřeby elektřiny na následující období. V případě, že odběr elektřiny slouží pouze k uspokojování osobních potřeb vaší domácnosti, výše jednotlivých záloh nesmí přesahovat jednu dvanáctinu celkové platby odpovídající spotřebě za předchozí zúčtovací období.

Při ukončení smlouvy máte právo požádat dodavatele o potvrzení skutečnosti, že po celou dobu trvání smlouvy byly všechny jím vystavené faktury řádně a včas uhrazeny. Současně jej vyzvěte, aby sdělil, zda vůči vám eviduje jiné nesplněné závazky, které případně mohly být i postoupeny třetí osobě. Pokud vás dodavatel přes výzvu nevyrozuměl, napříště nemůžete být v prodlení s jakoukoli úhradou.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Blíží se velký chaos ve stavebnictví?

České stavebnictví v únoru po předchozím dlouhém propadu nepatrně vzrostlo. Stavební produkce podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) v únoru meziročně vzrostla o 3,6 procenta. Zásadní vliv mělo …

Ceny nemovitostí v Česku přestaly klesat

Podle dat Eurostatu zveřejněných v minulém týdnu se ceny bytů v posledním čtvrtletí loňského roku v Česku mezikvartálně podruhé za sebou zvýšily o 0,3 procenta. Na konci roku nové byty ještě symbolicky zlevnily, ale …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

E-shopy se odrazily ode dna, lidé už se nebojí ani neověřených prodejců

Průzkum
Po dvou letech propadu se tuzemským internetovým obchodům opět zvyšují tržby. Jak Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) sdělila společnost Heureka Group, v prvním letošním čtvrtletí se potvrdil pozitivní trend z konce loňského roku, oblast e-commerce tak meziročně vzrostla o čtyři procenta. Podle Asociace pro elektronickou komerci se lidé nebojí ani neověřených e-shopů.