Životopisem obvykle nevyhrajete, ale může s ním prohrát

Jak správně sestavit životopis? Správných návodů existuje celá řada a navíc vám všichni známí, kteří si alespoň jednou prošli přijímacím řízením, vám ochotně poradí. Ale to ještě neznamená, že vám poradí dobře.

Životopisem obvykle nevyhrajete, ale může s ním prohrát. Reprofoto: www.thebalance.com

Existuje univerzální rada, kterou byste se měli řídit? Ano. Smyslem životopisu není někam umístit maximum informací o sobě, ale dosáhnout toho, aby někdo snadno našel ty nejdůležitější. Je to naše první vizitka, kterou se prezentujeme budoucímu zaměstnavateli. A ten se na jejím základě rozhoduje, jestli má význam se naší osobou zabývat dál, nebo nás rovnou pošle mezi odmítnuté.

Účelem životopisu totiž není to, aby vám někdo dal práci, po které toužíte. Ale aby vás firma pozvala na pohovor. Posuzování CV představuje základní síto, které obvykle nepustí dál většinu uchazečů. A některé jen proto, že neuměli správně popsat, co umějí či mohou nabídnout.

Někdy zaměstnavatel přímo specifikuje, jak má CV vypadat, obvykle ale nezáleží na tom, zda použijeme některou ze šablon nebo vzorů přístupných na webu, nebo napíšeme životopis podle svého. Nerozhoduje font ani šířka řádků, důležité je, aby byl životopis stručný, jasný, přehledný, bez chyb a obsahující především informace, které přesvědčí o tom, že máme ty nejlepší předpoklady se ucházet o nabízenou pozici.

Nevěřte tomu, že v CV má být o vás vše podstatné. Vždyť v tom případě by se jednalo o elaborát o mnoha desítkách stran, s nímž by se patrně nikdo nezabýval. A už vůbec ne personalista, který každému životopisu obvykle věnuje pár desítek sekund. Velké množství informací a detailů, dlouhé věty, zbytečná slova, to vše jsou směrovky k neúspěchu.

A jak je to s pravdivostí údajů v CV? Zásadně nepoužíváme nepravdivé nebo zkreslené údaje, na druhou stranu je však žádoucí připravit si životopis podle toho, na jakou pozici se hlásíte. Tedy relevantní informace zdůraznit, jiné potlačit. Personalista hledá především překryv mezi požadavky na pozici a vašimi zkušenostmi. A pokud se příliš rozepisujete o pracovních zkušenostech, které s nabízenou pozicí nesouvisejí, nebude vás považovat za protřelého harcovníka, ale položí si otázku – proč se ucházíte o tuto práci a budete dost kvalifikovaní a motivovaní?

V každém případě je nutné CV aktualizovat před novým pokusem a dát si pozor na zastaralé informace (obvyklá otázka u přijímacího pohovoru – čím se právě zabýváte?, kdy jste ukončil poslední pracovní poměr?). Vyhněte se trapným chvilkám u pohovoru, kdy přiznáváte, že od posledního zápisu v CV se ve vašem životě mnohé změnilo. Za to jsou hned body dolů.

Citlivé je rovněž použití fotografie. Pokud se ucházíte o pozici, v níž budete jednat s klienty, je vhodné fotografii k CV přiložit. A obecně by se dalo říci, že pokud je váš vzhled výhodou (i podle mínění okolí), není třeba se fotografie bát, naopak vás může postrčit k osobnímu setkání s vedením firmy.

Ale je třeba si dát pozor, jakou fotografii vyberete. Měla by být v zásadě aktuální a civilní, nejlépe pasová. V každém případě se vyhněte fotkám, kde jste zachyceni na rodinných či společenských akcích, v neobvyklém převleku či částečně neoblečení, „vysmátí“ či vyzývaví. Životopisy opatřené podobnými fotografiemi obvykle poslouží jen k pobavení personalistů a mají rychlý konec.

Informace o vaší osobě nemusí nést pouze životopis, který jste pečlivě sestavili přímo na míru konkrétní pozici a společnosti. Pastí se v tomto směru může stát třeba profil na sociální síti, které vás představí v souvislostech, které byste v rámci výběrového řízení raději zatajili. Fotografie z bujarých večírků, kontroverzní komentáře či členství v extremistických skupinách vaší důvěryhodnosti neprospějí.

Obvyklou součástí jsou i nabízené reference od bývalých zaměstnavatelů či šéfů. Jste si jistí, že jste se s nimi rozešli v tom nejlepším? Důležitým zdrojem informací mohou být i vaši známí, spolužáci, sousedé. Svět je malý a obzvláště v malých městech nebo u lokálně významných zaměstnavatelů se vždy najde někdo, kdo vás zná. Váš životní styl, hodnoty a mezilidské vztahy se mohou podepsat na úspěchu či neúspěchu ve výběrovém řízení ještě předtím, než dorazíte k pohovoru.

Cesta k nové práci může vést také přes profesní sociální síť LinkedIn. Firmy, které potřebují nové lidi, je totiž stále častěji hledají právě tam.
Na síti LinkedIn zveřejňují své profily převážně lidé s vyšší kvalifikací: příslušníci vyššího a středního managementu, manažeři s národní i nadnárodní působností, specialisté ve svých oborech, především IT.

O přínosu sítě LinkedIn pro konkrétního člověka rozhoduje především kvalita jeho profilu. Neměly by chybět přesné názvy aktuálních i minulých pracovních pozic se stručným obsahem pracovní náplně. Důležitou součástí je také uvedení vlastních schopností a zručností, které vyplývají z předešlé praxe.

Jak už jsme uvedli, nikoli CV, ale až váš výkon při osobním pohovoru či případných dalších kolech přijímacího řízení vám mohou zajistit kýžené zaměstnání. Životopisem málokdy vyhrajete, zato můžete často prohrát, takže se vyplatí mu věnovat pozornost. Jeho význam se však obvykle přeceňuje a uchazeči o zaměstnání jeho „pulírováním“ tráví zbytečně hodiny, které by bylo efektivnější věnovat pečlivé přípravě na pohovor. A tomu se budeme věnovat v příštím díle naší Poradny.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB