Potvrzeno: Česká ekonomika ve druhém čtvrtletí zůstala odolná vůči nejistotě obchodní války i tvrdého brexitu. Bude ale hůř

Názor
Český statistický úřad (ČSÚ) dnes potvrdil svůj předběžný odhad meziročního růstu tuzemské ekonomiky. Ta ve druhém čtvrtletí přidala 2,7 procenta. ČSÚ zároveň zlepšil svůj odhad mezičtvrtletního růstu, z předběžného údaje 0,6 procenta na nynější hodnotu 0,7 procenta.
Český vývoz stále registruje poměrně silný odbyt – například v oblasti subdodávek automobilovému průmyslu. Foto: Depositphotos.com

Zatímco ještě v letošním prvním čtvrtletí byl v meziročním pohledu hlavním přispěvatelem tvorbě přidané hodnoty v české ekonomice průmysl, ve druhém už šlo o odvětví obchodu, dopravy, ubytování a pohostinství. Tento posun dokumentuje obtíže, jimž průmysl čelí a nadále čelit v sílící míře bude z důvodu zhoršování podmínek na zahraničních trzích, zejména německém, ale také – byť mnohdy spíše zprostředkovaně – čínském nebo britském.

Útlum růstu průmyslové výroby ve druhém čtvrtletí svojí rychlejší růstovou dynamikou částečně kompenzovalo také stavebnictví.

Průmyslu se vzhledem k nepříznivým mezinárodním podmínkám relativně daří i proto, že český vývoz stále registruje poměrně silný odbyt – například v oblasti subdodávek automobilovému průmyslu.

Vedle zahraniční poptávky k meziročnímu růstu HDP přispěla – a ještě výrazněji – poptávka domácí, tažená jak spotřebou domácností, tak spotřebou vlády.

Domácnosti těží ze stále solidně rostoucí průměrné reálné mzdy, která letos vykáže růst ve výši zhruba čtyř procent. Právě rychlý růst nominálních mezd pomáhá Čechy udržovat v poměrně dobrém spotřebitelském rozmaru, navzdory citelnější než očekávané inflaci. Naopak jistým zklamáním je poměrně slabá investiční činnost, zejména ta v soukromé sféře.

Česká ekonomika celkově ve druhém čtvrtletí podala lepší než očekávaný výkon. Střední hodnota analytických odhadů signalizovala meziroční růst čítající pouze 2,6 procenta. Za celý letošní rok ovšem tuzemské hospodářství vykáže růst 2,5 procenta, neboť ve druhém pololetí se citelněji než v tom prvním projeví poměrně nepříznivý stav na zahraničních trzích, včetně možného tvrdého brexitu koncem října a nadále eskalující obchodní války nejen USA a Číny, ale potenciálně také USA a Evropské unie.

Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Trh má jasno: Česká ekonomika i v posledním loňském čtvrtletí výrazně zaostala za zeměmi Visegrádu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Začínají nové závody ve zbrojení

Výdaje na obranu se budou ve světě strukturálně zvyšovat v souvislosti s novým normálem geopolitického napětí a koncem několik desetiletí trvající mírové dividendy. Stále jsme ještě daleko od více než šesti procent …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB