Pozor na předvánoční půjčky – příliš veselé Vánoce vám můžou způsobit nešťastný Nový rok

Vánoce jsou sice tradičně svátkem klidu a pohody, v poslední době jsou však také časem stresu a oslavou utrácení. Jsou dobou, kdy chceme rozmazlovat sami sebe a udělat za každou cenu radost svým blízkým. Řada lidí ovšem podléhá předvánočnímu spěchu a v případě nedostatku prostředků si neváhá vzít půjčku. Zde je však třeba mít se na pozoru. Jinak se snadno může stát, že si pod stromeček nadělíme dluhy.

Každou půjčku je potřeba si pořádně rozmyslet. Platí to samozřejmě i před Vánoci, kdy počet žádostí o úvěr roste. Nemohou za to jen lákadla jako drahé dárky a přepychové hostiny, ale rovněž praktiky úvěrových společností, které dokáží slavnostní atmosféry velmi dobře využít. Mnoho z nás se nedokáže v jejich nabídce zorientovat, což může být cestou k potížím.

Zamyslet byste se měli především nad tím, zda půjčku skutečně potřebujete. Mnoho lidí se nechá zlákat vánočními nabídkami či touhou udělat radost svým blízkým, aniž by si spočítali, zda si mohou úvěr dovolit. O půjčky stojí i lidé, kteří mají problémy splácet předchozí závazky či kteří jsou dokonce v exekuci. Často se přitom do dluhové pasti dostali právě kvůli nekalým praktikám různých poskytovatelů a špatným podmínkám půjčky, říká Zbyněk Laisek, partner společnosti Porovnej24.cz, která se zabývá mimo jiné srovnáním cen úvěrů. „Ne každý si může dovolit žádat o úvěr u bank, které každého žadatele pečlivě prověřují a mohou odmítnout toho, kdo má příliš mnoho úvěrů, nedostatečný příjem nebo záznam v registru dlužníků. Vždy ale vybírejte poskytovatele úvěru z dostupného seznamu prověřených společností,“ doplňuje Laisek.

Existují poskytovatelé, kteří se zaměřují na ty, pro které je jedinou možností obrátit se na nebankovní společnost. Spoléhají přitom právě na to, že klient nebude schopen úvěr včas splácet. Za pozdní splácení si proto účtují vysoké poplatky, které mohou překročit i objem půjčených peněz. Je proto třeba nenechat se zlákat reklamou, vždy důkladně prostudovat smlouvu a vysokým poplatkům ve smlouvě se vyhnout.

Pokud jste rozhodnutí úvěr opravdu uzavřít, doporučujeme si jednotlivé nabídky srovnat pomocí finančních porovnávačů. Každá firma totiž nabízí jinou výši RPSN a pravidelných poplatků. Příkladem může být půjčka ve výši 20 000 Kč s dvouletou splatností, u kterých se celková splacená částka může lišit téměř dvounásobně.

A na co dalšího si dát ještě pozor? Vyskytují se dokonce případy falešných poskytovatelů, kteří předem žádají o poplatek za poskytnutí půjčky, ale po jeho zaplacení žádné peníze nepošlou. Je proto vhodné si pamatovat, že banky i seriózní nebankovní společnosti zahrnují poplatky přímo do splátek, takže klient dopředu nic neplatí,“ říká Zbyněk Laisek. Nepůjčujte si ani od soukromých osob. Nezapomeňte, že seriózní poskytovatel má na svých webových stránkách přehledné informace o podmínkách půjčky včetně celkové ceny, kterou zaplatíte, stejně jako údaje o firmě. Pokud některé z těchto informací chybí, měli byste se raději obrátit na jinou společnost.

Nenechte se zlákat ani poskytovateli, kteří nabízejí doručení peněz až do domu. V takovém případě klient často uzavírá smlouvu tzv. „mezi dveřmi“ a vidí ji poprvé až při předání peněz. Je důležité zachovat si při vyřizování půjčky vždy čistou hlavu a nepodlehnout stresu. Na prostudování podmínek úvěru si vyžádejte dostatek času a detaily porovnejte s jinými nabídkami,“ radí Laisek.

Vždy si dobře rozmyslete, zda půjčku skutečně potřebujete a zda si ji můžete dovolit. Pokud ano, měli byste před uzavřením půjčky porozumět všem detailům smlouvy a využít dostupných porovnávačů, které vám pomohou si v nabídkách udělat pořádek. Rozdíly mezi poskytovateli mohou být propastné, a pokud si vše řádně nezkontrolujete, můžete se zbytečně dostat do potíží,“ uzavírá Laisek. Nezapomínejte proto, že pokud jde o úvěr, je důležité nikoli uvěřit, ale prověřit.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Začal Global Money Week 2024

Od pondělí 18. do neděle 24. března 2024 se v České republice koná 12. ročník celosvětové vzdělávací akce Global Money Week. Česká bankovní asociace letos v jeho rámci opět pořádá národní kolo finančně-vědomostní …

Jak zajistit pojištění kola proti krádeži

Plánujete pořízení nového jízdního kola, abyste si již brzy mohli užívat první jarní vyjížďky? Pak byste měli pamatovat na to, že krádeže kol jsou v České republice velice časté. Podle policejních odhadů je ročně …

Predikce ceny bitcoinu v roce 2024: Co říkají experti?

Rok 2023 pro bitcoin znamenal jízdu na horské dráze. Po rekordním růstu v roce 2021 zažila tato nejstarší a nejrozšířenější kryptoměna (BTC) v roce 2022 prudký pokles a klesla pod 20 000 amerických dolarů (USD). V …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kolo stojí desetitisíce. Tak proč ho nemáte pojištěné?

Poradna
První jarní paprsky každoročně vylákají ven i ty, kdo se za sportovce zrovna nepovažují. Ať už na kole trháte rekordy, nebo jste spíše kochací typy, měli byste si být vědomi, že kolo není spojeno jen s příjemnými zážitky, ale také celou řadou rizik. Na většinu z nich myslí pojištění.