Praha opět mezi nejbohatšími regiony EU

Názor
Podle dat Eurostatu zveřejněných v tomto týdnu se Praha v roce 2022 umístila na 4. místě podle hrubého domácího produktu (HDP) na obyvatele v rámci řebříčku regionů Evropské unie. Tato čerstvá data jsou alespoň drobným povzbuzením v časech jinak nepříliš dobrých statistik.
Podle nejnovějších dat Eurostatu se Praha v roce 2022 umístila na čtvrtém místě podle hrubého domácího produktu (HDP) na obyvatele v rámci řebříčku regionů Evropské unie. Ilustrační foto: Pixabay.com

Se svým posledním výsledkem překonává i centrální Brusel a Hamburg. Na druhou stranu se i výrazně vymyká zbytku České republiky. Je totiž na více než dvojnásobku celostátního HDP na obyvatele nebo třeba téměř na 3,5násobku regionu Severozápad.

Praha samozřejmě těží z umístění centrál velkých firem, které soustřeďují své aktivity právě tam. HDP na obyvatele zde rostl v posledních devět let rychleji než ve zbytku země, takže svůj náskok dál jen zvýšila. Ukazuje to rovněž také na stále větší zaostávání dalších regionů, a především toho nejslabšího (Severozápad).

Určitě zajímavé je i srovnání Prahy s Berlínem. Německé hlavní město je co do hrubého domácího produktu na hlavu v paritě kupní síly na 60 procentech Prahy, zatímco celé Německo je o 30 procent výše než ČR.

PSALI JSME:
Eurostat: Praha je třetím nejbohatším regionem Evropské unie

A možná ještě zajímavější je porovnání s Bratislavským krajem, který byl ještě v roce 2013 před Prahou. Podle posledních údajů je Bratislava na 71 procentech Prahy s tím, že její HDP na obyvatele za posledních devět let vzrostl o symbolická dvě procenta (Praha o 48 %, pozn. aut.).

Zapadá to do celkového trendu, v jehož rámci se Česko vzdaluje Slovensku. Zatímco ještě v roce 2012 byla SR na úrovni 92 procent České republiky, v roce 2022 to už nebylo ani 80 procent.

HDP na obyvatele je sice zajímavý údaj, který svědčí o ekonomické úrovni, avšak zcela nevypovídá o tom, jaká je v daném regionu vlastně životní úroveň. Jestli se na přírůstku HDP podílí růst životní úrovně nebo spíše ziskovosti firem. Na druhou stranu ukazuje výrazné regionální rozdíly v každé zemi a naznačuje, kam by měla směřovat i hospodářská politika té které země.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Praha bohatne mnohem rychleji než Bratislava

Zavřít reklamu ×
  1. Praha je parazit,který žije z práce celé republiky. Ano,peníze se rozdějují v Praze. Tak to bylo i v minulém režimu a je to stále dokola.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Problémy v tuzemském průmyslu přetrvávají

Index nákupních manažerů (PMI) výrazně poklesl z 46,2 bodů v březnu na 44,7 bodů v dubnu. Hlavním problémem je stále nízká zahraniční poptávka, která se projevuje nižším množstvím nových zakázek a tím pádem také …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Hypotéky zlevňují. Nazrál čas na nákup nemovitosti?

Analýza
Dobrá zpráva pro všechny, kdo uvažují o hypotéčním úvěru. čtvrteční zasedání bankovní rady České národní banky (ČNB) přineslo nové snížení úrokových sazeb o půl procentního bodu. Základní úrok se dostal na hodnotu 5,25 procenta, a je tedy na nejnižší úrovni za poslední dva roky.