Praha opět mezi nejbohatšími regiony EU

Podle dat Eurostatu zveřejněných v tomto týdnu se Praha v roce 2022 umístila na 4. místě podle hrubého domácího produktu (HDP) na obyvatele v rámci řebříčku regionů Evropské unie. Tato čerstvá data jsou alespoň drobným povzbuzením v časech jinak nepříliš dobrých statistik.
Podle nejnovějších dat Eurostatu se Praha v roce 2022 umístila na čtvrtém místě podle hrubého domácího produktu (HDP) na obyvatele v rámci řebříčku regionů Evropské unie. Ilustrační foto: Pixabay.com

Se svým posledním výsledkem překonává i centrální Brusel a Hamburg. Na druhou stranu se i výrazně vymyká zbytku České republiky. Je totiž na více než dvojnásobku celostátního HDP na obyvatele nebo třeba téměř na 3,5násobku regionu Severozápad.

Praha samozřejmě těží z umístění centrál velkých firem, které soustřeďují své aktivity právě tam. HDP na obyvatele zde rostl v posledních devět let rychleji než ve zbytku země, takže svůj náskok dál jen zvýšila. Ukazuje to rovněž také na stále větší zaostávání dalších regionů, a především toho nejslabšího (Severozápad).

Určitě zajímavé je i srovnání Prahy s Berlínem. Německé hlavní město je co do hrubého domácího produktu na hlavu v paritě kupní síly na 60 procentech Prahy, zatímco celé Německo je o 30 procent výše než ČR.

A možná ještě zajímavější je porovnání s Bratislavským krajem, který byl ještě v roce 2013 před Prahou. Podle posledních údajů je Bratislava na 71 procentech Prahy s tím, že její HDP na obyvatele za posledních devět let vzrostl o symbolická dvě procenta (Praha o 48 %, pozn. aut.).

Zapadá to do celkového trendu, v jehož rámci se Česko vzdaluje Slovensku. Zatímco ještě v roce 2012 byla SR na úrovni 92 procent České republiky, v roce 2022 to už nebylo ani 80 procent.

HDP na obyvatele je sice zajímavý údaj, který svědčí o ekonomické úrovni, avšak zcela nevypovídá o tom, jaká je v daném regionu vlastně životní úroveň. Jestli se na přírůstku HDP podílí růst životní úrovně nebo spíše ziskovosti firem. Na druhou stranu ukazuje výrazné regionální rozdíly v každé zemi a naznačuje, kam by měla směřovat i hospodářská politika té které země.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. Ma Marek

    Praha je parazit,který žije z práce celé republiky. Ano,peníze se rozdějují v Praze. Tak to bylo i v minulém režimu a je to stále dokola.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB