Protekcionismus jako typ sexuální diskriminace

Názor
Čerstvě zveřejněná analýza OECD odhadla, jak velká část celkové pracovní aktivity mužů se odehrává ve firmách přímo nebo nepřímo pracujících pro vývoz a jak velký je tento podíl u žen.
Ženy pracují více ve službách, z nichž mnohé do mezinárodního obchodu nevstupují. Foto: Pixabay

Analýza ukázala, že v průměru za celé OECD jde „na export“ zhruba 37 % pracovní aktivity mužů, ale jen 27 % pracovní aktivity žen (toto procento je zřetelně vyšší u mužů než u žen ve všech zemích – viz graf níže).

Důvodem je zřejmě skutečnost, že ženy pracují více ve službách, z nichž mnohé do mezinárodního obchodu nevstupují (nebo jen příliš nepřímo na to, aby to bylo zachyceno v této analýze): Například taková učitelka je výrazně neexportní typ zaměstnání, zatímco lakýrník ve Škodovce je práce zřetelně exportního typu.

Jeden zajímavý závěr z této analýzy je ten, že případný nárůst protekcionismu lze chápat jako jednu formu sexuální diskriminace, v tomto případě namířené proti mužům: Pokud totiž dojde k navýšení překážek zahraničnímu obchodu, sníženou zaměstnaností to poškodí více pracovníky než pracovnice.

Autor je ekonom České spořitelny
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu ×
 1. Ježišmarjá, článek o vztahu mezinárodního obchodu a genderu v kontextu sexuální diskriminace… to tu ještě nebylo 😀
  Co to bude příště? Inovace jako typ sexuální diskriminace? Co budou chlapi dělat až je ve fabrice nahradí robot, zatímco ženy ve školství nebo veřejné správě nikoliv?
  A jestlipak třeba taková učitelka také není „indirect“, přeci jen muže někdo někdy učil, že?
  Klasický případ kouzlení s čísly a tahání naprosto nesmyslných interpretací… ještě tu o gender pay gap prosím 😀

 2. Já myslím že jsem diskriminován, protože si nemohu jako muž vymoci lepší postavení v práci a lehčí pracovní úkoly tím, že bych na šéfa házel úsměvy, vrtěl před ním zadkem a drcal do něj kozama. A očekávám, že se s tím hned něco udělá! Jinak to poženu do Brusele (podle vzoru p*dele)…!
  Pane Bože, čím vším nám ještě tyhle profesionální aktivistky budou otravovat a ničit společnost… Normálně si žen hluboce vážím. Ale speciálně tyhle hnát karabáčem!

 3. Nevim, kdo podobne analyzy plati, ale jestli to jde z dotaci, nebylo by na skodu je omezit nebo primo zrusit

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Problém s nedostatkem zaměstnanců se vrací

Situace na trhu práce se během června dále zlepšila. Podíl nezaměstnaných klesl z květnových 3,9 procenta na 3,7 procenta. Jde o nejnižší hodnotu za posledního tři čtvrtě roku. Během června klesl počet …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru