Analýza ukázala, že v průměru za celé OECD jde „na export“ zhruba 37 % pracovní aktivity mužů, ale jen 27 % pracovní aktivity žen (toto procento je zřetelně vyšší u mužů než u žen ve všech zemích – viz graf níže).
Důvodem je zřejmě skutečnost, že ženy pracují více ve službách, z nichž mnohé do mezinárodního obchodu nevstupují (nebo jen příliš nepřímo na to, aby to bylo zachyceno v této analýze): Například taková učitelka je výrazně neexportní typ zaměstnání, zatímco lakýrník ve Škodovce je práce zřetelně exportního typu.
Jeden zajímavý závěr z této analýzy je ten, že případný nárůst protekcionismu lze chápat jako jednu formu sexuální diskriminace, v tomto případě namířené proti mužům: Pokud totiž dojde k navýšení překážek zahraničnímu obchodu, sníženou zaměstnaností to poškodí více pracovníky než pracovnice.
Autor je ekonom České spořitelny
(Redakčně upraveno)
Ježišmarjá, článek o vztahu mezinárodního obchodu a genderu v kontextu sexuální diskriminace… to tu ještě nebylo 😀
Co to bude příště? Inovace jako typ sexuální diskriminace? Co budou chlapi dělat až je ve fabrice nahradí robot, zatímco ženy ve školství nebo veřejné správě nikoliv?
A jestlipak třeba taková učitelka také není „indirect“, přeci jen muže někdo někdy učil, že?
Klasický případ kouzlení s čísly a tahání naprosto nesmyslných interpretací… ještě tu o gender pay gap prosím 😀
Já myslím že jsem diskriminován, protože si nemohu jako muž vymoci lepší postavení v práci a lehčí pracovní úkoly tím, že bych na šéfa házel úsměvy, vrtěl před ním zadkem a drcal do něj kozama. A očekávám, že se s tím hned něco udělá! Jinak to poženu do Brusele (podle vzoru p*dele)…!
Pane Bože, čím vším nám ještě tyhle profesionální aktivistky budou otravovat a ničit společnost… Normálně si žen hluboce vážím. Ale speciálně tyhle hnát karabáčem!
Nevim, kdo podobne analyzy plati, ale jestli to jde z dotaci, nebylo by na skodu je omezit nebo primo zrusit