Protekcionismus jako typ sexuální diskriminace

Názor
Čerstvě zveřejněná analýza OECD odhadla, jak velká část celkové pracovní aktivity mužů se odehrává ve firmách přímo nebo nepřímo pracujících pro vývoz a jak velký je tento podíl u žen.
Ženy pracují více ve službách, z nichž mnohé do mezinárodního obchodu nevstupují. Foto: Pixabay

Analýza ukázala, že v průměru za celé OECD jde „na export“ zhruba 37 % pracovní aktivity mužů, ale jen 27 % pracovní aktivity žen (toto procento je zřetelně vyšší u mužů než u žen ve všech zemích – viz graf níže).

Důvodem je zřejmě skutečnost, že ženy pracují více ve službách, z nichž mnohé do mezinárodního obchodu nevstupují (nebo jen příliš nepřímo na to, aby to bylo zachyceno v této analýze): Například taková učitelka je výrazně neexportní typ zaměstnání, zatímco lakýrník ve Škodovce je práce zřetelně exportního typu.

Jeden zajímavý závěr z této analýzy je ten, že případný nárůst protekcionismu lze chápat jako jednu formu sexuální diskriminace, v tomto případě namířené proti mužům: Pokud totiž dojde k navýšení překážek zahraničnímu obchodu, sníženou zaměstnaností to poškodí více pracovníky než pracovnice.

Autor je ekonom České spořitelny
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu ×
 1. Ježišmarjá, článek o vztahu mezinárodního obchodu a genderu v kontextu sexuální diskriminace… to tu ještě nebylo 😀
  Co to bude příště? Inovace jako typ sexuální diskriminace? Co budou chlapi dělat až je ve fabrice nahradí robot, zatímco ženy ve školství nebo veřejné správě nikoliv?
  A jestlipak třeba taková učitelka také není „indirect“, přeci jen muže někdo někdy učil, že?
  Klasický případ kouzlení s čísly a tahání naprosto nesmyslných interpretací… ještě tu o gender pay gap prosím 😀

 2. Já myslím že jsem diskriminován, protože si nemohu jako muž vymoci lepší postavení v práci a lehčí pracovní úkoly tím, že bych na šéfa házel úsměvy, vrtěl před ním zadkem a drcal do něj kozama. A očekávám, že se s tím hned něco udělá! Jinak to poženu do Brusele (podle vzoru p*dele)…!
  Pane Bože, čím vším nám ještě tyhle profesionální aktivistky budou otravovat a ničit společnost… Normálně si žen hluboce vážím. Ale speciálně tyhle hnát karabáčem!

 3. Nevim, kdo podobne analyzy plati, ale jestli to jde z dotaci, nebylo by na skodu je omezit nebo primo zrusit

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Podíl nezaměstnaných se v dubnu snížil

Podíl nezaměstnaných osob se v dubnu podle údajů Úřadu práce snížil ze 3,9 na 3,7 procenta, což bylo v souladu s tržním očekáváním. Po sezónním očištění podíl nezaměstnaných stagnoval na úrovni z předchozího měsíce …

Další pokles nezaměstnanosti

Podíl nezaměstnaných se v prvním čtvrtletí letošního roku pohyboval okolo čtyř procent, ale s nástupem teplejšího počasí jsme očekávali jeho postupný pokles. Tuto hypotézu potvrdily výsledky Úřadu práce, podle nichž …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB