Provoz na českém nebi se za posledních 14 let zdvojnásobil

Státní podnik ŘLP ČR zaznamenal v roce 2016 potřetí za sebou historicky rekordní objem letecké dopravy v českém vzdušném prostoru. Vyhodnocení provozních výsledků opět potvrdilo výbornou kondici mezinárodní letecké dopravy a dlouhodobou atraktivitu českého vzdušného prostoru pro letecké dopravce.

Celkový počet pohybů nad Českou republikou v roce 2016 vzrostl na 836 917, což odpovídá více než dvojnásobnému provozu oproti roku 2002. Meziroční nárůst ve srovnání s rokem 2015 činí 6,95 % (782 553).

„Posláním ŘLP ČR, s.p., je vždy a za všech okolností  zajistit maximální bezpečnost na českém nebi. Tento cíl jsme i v roce 2016, kdy jsme dosáhli historicky nejvyšší objem letového provozu v českém vzdušném prostoru, beze zbytku splnili. Současně jsme zákazníkům poskytovali všechny služby v požadované kapacitě, a nezaznamenali tak v českém vzdušném prostoru prakticky žádné zpoždění“, komentoval provozní výsledky generální ředitel ŘLP ČR, s. p., Ing. Jan Klas.

Přestože je český vzdušný prostor jedním z nejvytíženějších a nejkomplexnějších v Evropě, ŘLP ČR, s. p., každoročně dosahuje optimálních výsledků v oblasti bezpečnosti, kapacity a nákladové efektivnosti poskytovaných letových provozních služeb. Průměrné hodnota zpoždění v roce 2016 činila 0,01 minuty na provedený let, což je výrazně pod hodnotou 0,09 minut na provedený let, kterou pro český vzdušný prostor stanovuje v rámci výkonnostního plánování Evropská komise.

Z ekonomického pohledu je pozitivní, že také v roce 2016 dynamicky vrostlo množství tzv. přeletových jednotek, a to o 7,9 %. Svědčí to nejen o zvýšení počtu proletěných kilometrů, ale zároveň o nárůstu maximální vzletové hmotnosti letadel na českém nebi. Největším zákazníkem podniku zůstává i nadále Lufthansa před společnostmi Emirates a Turkish Airlines.

Pro letecké dopravce je český vzdušný prostor dlouhodobě atraktivní zejména kvůli bezpečnosti, dostatečné kapacitě a zákaznicky nastavené cenové politice. Ceny za poskytované služby státní podnik ŘLP ČR nezvýšil od roku 2009. Od února roku 2015 lze navíc v českém vzdušném prostoru optimalizovat letové trati v souladu s tzv. konceptem Free Route Airspace. Tento progresivní přístup jednak významně šetří palivo a jednak zmírňuje dopady letecké dopravy na životní prostředí.

Výrazné oživení letecké dopravy pokračuje na pražském Letišti Václava Havla, kde byl vloni nejrušnější provoz od roku 2011. Celkový počet pohybů (startů a přistání) vzrostl meziročně o 6,4 % na 136 419.

Sdílet:
{{ comments.toggle_text }}

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Další z rubriky Tiskové zprávy

Hodnocení ČNB českou veřejností

Ve dnech 1. – 8. 2. 2018 STEM provedl pro Českou národní banku průzkum veřejného mínění, který se zaměřil na názory občanů na ČNB. Reprezentativní soubor obyvatel ČR starších 18 let byl na základě kvótního výběru zkoumán kombinací technik PAPI a CAPI. V osobních rozhovorech bylo dotázáno 1028 osob starších 18 let.

Výsledek BNP Paribas Cardif pojišťovny za rok 2017. Výrazné zlepšení výsledků

Loňský kalendářní rok byl pro společnost BNP Paribas Cardif Pojišťovnu velice úspěšný. Čistý zisk pojišťovny v minulém roce zaznamenal nárůst o 26 % oproti roku 2016. V roce 2017 společnost dosáhla čistého zisku 168 milionů Kč oproti 133 milionům v roce 2016. Celkově společnost předepsala pojistné ve výši 2 262 …

Air Products míří na Mars

Spolupráce společnosti Air Products a americké kosmické agentury NASA trvá už neuvěřitelných šedesát let. Ani nejnovější mise NASA k Marsu nazvaná InSight, která odstartovala 5. května z Vandenbergovy letecké základny v Kalifornii, se nemohla obejít bez významné účasti tohoto chemického koncernu.

Nejčtenější

Ve zkušební době se o důvody výpovědi starat nemusíte

Poradna
Vypadá to, že jste dostali práci snů, ale nakonec se ukáže, že ten sen skončil dřív, než pořádně začal. Vlastně už po pár týdnech, hned ve zkušební době. Ta má sloužit k tomu, aby se zaměstnavatel i zaměstnanec poznali a prakticky kdykoli v jejím průběhu se mohli rozhodnout, zda má smysl ve spolupráci pokračovat.
Rolovat nahoru