Provoz na českém nebi se za posledních 14 let zdvojnásobil

Státní podnik ŘLP ČR zaznamenal v roce 2016 potřetí za sebou historicky rekordní objem letecké dopravy v českém vzdušném prostoru. Vyhodnocení provozních výsledků opět potvrdilo výbornou kondici mezinárodní letecké dopravy a dlouhodobou atraktivitu českého vzdušného prostoru pro letecké dopravce.

Celkový počet pohybů nad Českou republikou v roce 2016 vzrostl na 836 917, což odpovídá více než dvojnásobnému provozu oproti roku 2002. Meziroční nárůst ve srovnání s rokem 2015 činí 6,95 % (782 553).

„Posláním ŘLP ČR, s.p., je vždy a za všech okolností  zajistit maximální bezpečnost na českém nebi. Tento cíl jsme i v roce 2016, kdy jsme dosáhli historicky nejvyšší objem letového provozu v českém vzdušném prostoru, beze zbytku splnili. Současně jsme zákazníkům poskytovali všechny služby v požadované kapacitě, a nezaznamenali tak v českém vzdušném prostoru prakticky žádné zpoždění“, komentoval provozní výsledky generální ředitel ŘLP ČR, s. p., Ing. Jan Klas.

Přestože je český vzdušný prostor jedním z nejvytíženějších a nejkomplexnějších v Evropě, ŘLP ČR, s. p., každoročně dosahuje optimálních výsledků v oblasti bezpečnosti, kapacity a nákladové efektivnosti poskytovaných letových provozních služeb. Průměrné hodnota zpoždění v roce 2016 činila 0,01 minuty na provedený let, což je výrazně pod hodnotou 0,09 minut na provedený let, kterou pro český vzdušný prostor stanovuje v rámci výkonnostního plánování Evropská komise.

Z ekonomického pohledu je pozitivní, že také v roce 2016 dynamicky vrostlo množství tzv. přeletových jednotek, a to o 7,9 %. Svědčí to nejen o zvýšení počtu proletěných kilometrů, ale zároveň o nárůstu maximální vzletové hmotnosti letadel na českém nebi. Největším zákazníkem podniku zůstává i nadále Lufthansa před společnostmi Emirates a Turkish Airlines.

Pro letecké dopravce je český vzdušný prostor dlouhodobě atraktivní zejména kvůli bezpečnosti, dostatečné kapacitě a zákaznicky nastavené cenové politice. Ceny za poskytované služby státní podnik ŘLP ČR nezvýšil od roku 2009. Od února roku 2015 lze navíc v českém vzdušném prostoru optimalizovat letové trati v souladu s tzv. konceptem Free Route Airspace. Tento progresivní přístup jednak významně šetří palivo a jednak zmírňuje dopady letecké dopravy na životní prostředí.

Výrazné oživení letecké dopravy pokračuje na pražském Letišti Václava Havla, kde byl vloni nejrušnější provoz od roku 2011. Celkový počet pohybů (startů a přistání) vzrostl meziročně o 6,4 % na 136 419.

Sdílet:
{{ comments.toggle_text }}

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Tiskové zprávy

Počátkem roku 2018 používalo internetové bankovnictví 65 procent lidí

Internetové bankovnictví je standardním prostředkem pro ovládání a kontrolu financí pro dvě třetiny Čechů, podíl jeho uživatelů už ale nějakou dobu neroste. Zatímco v roce 2012 využívalo internetové bankovnictví 48 procent lidí, a v roce 2015 jich bylo již 67 procent, během posledních dvou let již další nárůst …

Nejčtenější

Dress code je povinný i ve vedru, jinak hrozí vyhazov

Pokud firma trvá na nošení dress codu, tedy předepsaného oblečení i v letních vedrech, nemá zaměstnanec šanci se této povinnosti vyhnout, jakkoli mu to může být nepříjemné. Za porušení firemních předpisů může v …

Brigádníky nenaláká ani 150 korun na hodinu

Firmy už od konce dubna hledají brigádníky na nadcházející letní měsíce. Jenže zájem je malý, klesá. Lidé, kteří mají přece jen o brigády zájem, nedokáží zdaleka pokrýt všechna volná pracovní místa. Podle údajů …
Rolovat nahoru