Půjčí si na dárky a splácí léta dvojnásobek

Sentiment Vánoc i povánoční slevy jsou pro každého osmého Čecha impulsem k tomu, aby nakoupil dárky na dluh. Nejčastějšími půjčkami jsou částky do 30 000 Kč, doba splatnosti 15 měsíců. Dostupnost půjček především u nebankovních institucí je však podle odborníků nejjednodušší cestou k zadlužení i na několik let.

Češi s půjčkami na vánoční dárky neváhají. Ilustrační foto: www.pixabay.com

Nebankovní půjčku na nákup vánočních dárků alespoň jednou využilo 12 % Čechů. Průměrná výše vánoční půjčky je 7869 korun, nejčastěji si lidé půjčí do částky 30 tisíc korun. Ovšem často vrátí i dvakrát tolik.

V nebankovním sektoru si lidé nejčastěji sjednávají spotřebitelské půjčky na poměrně nízké částky, které však bývají velmi často vysoce úročeny. A především se k nim vážou skryté poplatky. Na první pohled mají spotřebitelé pocit, že zaplatí třeba i jen o málo více, než si půjčí, ale ve skutečnosti jim hrozí až padesátiprocentní úrok.

Přes četná varování před nebankovními institucemi jim lidé stále věří. Některé nebankovní společnosti tak mají zejména v předvánočním období skutečné žně a během posledního kvartálu dosahují až 75 % ročního objemu poskytnutých půjček.

Na vánoční dárky si půjčují lidé napříč věkovým spektrem, jedná se většinou o lidi finančně méně gramotné. Jde především o osoby, jejichž ekonomická síla je slabší. Tito lidé chtějí zejména během vánočních svátků nahradit své nižší příjmy v očích přátel a rodiny drahými dárky, které financují z půjček a ty potom obtížně celý následující rok splácejí, případně se dokonce dostanou do kolotoče dluhů, kdy splátky kompenzují půjčkou i jiné nebankovní společnosti.

Půjčky na vánoční nákupy jsou častým příkladem zahájení řetězce tvorby dluhů, který končí v oddlužení. Půjčené peníze pak dlužníci splácejí řadu let.

Základní rady, jak se tomuto neblahému konci vyhnout? Sestavit si rozpočet, kolik chci za dárky vydat. Posoudit, zda obdarovaný věc, kvůli které se na dlouhou dobu zadlužím, vůbec potřebuje, zda ji patřičně ocení. Spočítat si skutečnou cenu dárku, tedy nikoli jen kupní cenu v obchodě, ale celkovou cenu, kterou zaplatím s přihlédnutím k úrokům a poplatkům půjčky.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Finance

Spekulační peníze jako zlepšovák

Koruna v posledních měsících neposiluje, ačkoli české úrokové sazby rychle rostly. Dosavadní neposilování koruny mohlo být dáno zahraničními faktory platnými pro celou střední Evropu, jako je třeba hrozba obchodních …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Část domácností se řítí do finanční propasti

Hospodaření některých českých domácností je dlouhodobě jen těžko udržitelné. Ačkoli se majetková a finanční situace za poslední dvě dekády celkově zvedla, je tu i jeden hodně rizikový faktor: v porovnání s výší mezd …

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru