Recese německé ekonomiky je daleko tvrdší, než po pádu Lehman Brothers

Názor
Předběžné indexy nákupních manažerů (PMI) za Německo a Francii ukazují, jak tvrdě koronakrize zasáhla byznys v západní Evropě. Minulé – už tak slabé – výsledky zcela zanikají před těmi aktuálními. A netýká se to jen služeb jako minule, ale i průmyslu.
Firmy v dubnu omezovaly či zastavovaly provoz s tím, jak vyexpandovala různá omezení, ale i s poklesem domácí a zahraniční poptávky (objednávek). Ilustrační foto: Depositphotos.com

V Německu se PMI indikující celkovou produkci průmyslu a služeb se propadl z úrovně 35 na 17,1. Firmy v dubnu omezovaly či zastavovaly provoz s tím, jak vyexpandovala různá omezení, ale i s poklesem domácí a zahraniční poptávky (objednávek).

Hůře se se současnou situací přitom vyrovnávají služby, kterých se přímo dotýkají omezení hospodářského života ve spolkových zemích. Nicméně ani průmysl nevyšel bez hlubokých šrámů a PMI v tomto odvětví poklesl na jedenáctileté minimum.

Útlum v hlavních odvětvích německého hospodářství se neobešel bez snižování zaměstnanosti. Ať už cestou neobnovování či zkracování úvazků, tak propouštění. V každém případě aktuální výsledky PMI jasně naznačují, že recese německé ekonomiky je daleko tvrdší, než ta po pádu Lehman Brothers.

Firmy navíc zůstávají dál skeptické, pokud jde o výhled pro zbytek roku. Je to vlastně v kontrastu s celkem optimistickým vyzněním ZEWu, který vychází nikoliv z pohledu zdola od firem, ale od investorů a analytiků.

A pokud bychom se podívali na předběžné výsledky PMI za celou eurozónu, tak snad stačí uvést, že celkový PMI mapující produkci je na historickém minimu, stejně jako PMI ve službách. Stejně jako v Německu je na tom o něco lépe průmysl (rovněž jedenáctileté minimum), nicméně i tak je jeho aktuální výstup velmi slabý v důsledku nabídkového a poptávkového šoku a očekávání velmi negativní.

Autor je analytik ČSOB
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Výrazný propad indexu nákupních manažerů

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Konec půstu, vstříc růstu

Zdá se, že s jarními měsíci, či možná spíše s poklesem inflace a jejím návratem k cíli České národní banky (ČNB), se nehledě na nadále napjatý trhu práce nálada tuzemských domácností začíná viditelně zlepšovat.

Do tuzemské ekonomiky se vrací dobrá nálada

Do české ekonomiky se pomalu vrací optimistická nálada. Svědčí o tom dubnový vývoj Indikátoru důvěry v českou ekonomiku, který sestavuje Český statistický úřad. Meziměsíčně se zvýšil o 2,8 bodu na hodnotu 97, …

Nálada v české ekonomice na vzestupu

Nálada v tuzemské ekonomice se podle statistických údajů v dubnu opět zlepšila. Celkový indikátor důvěry v ekonomiku se v dubnu vyšplhal na 97 bodů, nejvyšší hodnotu za poslední rok. Spotřebitelská důvěra …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kolo stojí desetitisíce. Tak proč ho nemáte pojištěné?

Poradna
První jarní paprsky každoročně vylákají ven i ty, kdo se za sportovce zrovna nepovažují. Ať už na kole trháte rekordy, nebo jste spíše kochací typy, měli byste si být vědomi, že kolo není spojeno jen s příjemnými zážitky, ale také celou řadou rizik. Na většinu z nich myslí pojištění.