Rohlik.cz skončí s vejci z klecových chovů. „Někdo musí začít,“ říká jeho zakladatel Tomáš Čupr

Od konce roku 2019 nenajdou zákazníci v nabídce největšího tuzemského online supermarketu Rohlik.cz vejce pocházející z klecových chovů. Ten tak reaguje na nejnovější odhalení ochranářských organizací odvysílaných ČT24, že životní podmínky drůbeže v těchto typech chovů bohužel zůstávají špatné.

„V Rohlíku věříme, že potraviny lze dlouhodobě produkovat s ohledem k životnímu prostředí a s respektem ke zvířatům. Věříme, že naši věrní zákazníci takové hodnoty upřednostňují před nejnižší cenou,“ vysvětluje opatření Tomáš Čupr, zakladatel společnosti Rohlik.cz. Už nyní ale tvoří na Rohlik.cz podíl vajec z podestýlek, v biokvalitě a z volného chovu až 80 procent na rozdíl od řetězců, kde je poměr opačný.

Vejce z přirozenějších volných chovů jsou kvalitnější a chutnější, ale zákazníci si za ně musí připlatit. Zatímco vejce od slepic v klecích přijde i na 1,80 Kč, od slepic žijících volně je to dvoj i trojnásobek. Podle Čupra je ale nutné zákazníkům dostatečně vysvětlit, že kromě ceny či země původu je důležité zohledňovat také okolnosti produkce každé potraviny. „Velké řetězce roky lidem tlačí do hlavy, že vejce musí stát co nejméně a všichni prodejci se bojí to tabu – kvalita versus cena – prolomit,“ doplňuje Tomáš Čupr.

Kromě vyšší ceny ale každý odvážlivec naráží ještě na fakt, že vajec produkovaných ve volných chovech je v Česku zatím velký nedostatek. Jak uvádí reportáž ČT, zatímco v zahraničí se klecové velkochovy ruší a podílí se na produkci už méně než polovinou, Česko je s 90 procenty klecových chovů výrazně pozadu. Rohlik.cz a Sklizeno proto začaly prostřednictvím investičního nástroje My Food Centrum směrovat finance do rozšiřování kapacit volných chovů drůbeže. „Bez tlaku spotřebitelů na obchodníky a velké řetězce ke změně hned tak nedojde. Jdeme proti trhu, ale pokusíme se být inspirací pro ostatní, že to jde,“ uzavírá Čupr.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Tiskové zprávy

Jak v roce 2019 zredukovat firemní náklady

Ačkoliv se zdá, že podnikání je v ČR rok od roku náročnější, způsobů, jak při něm ušetřit, je pořád dlouhá řada. Často se ale zapomíná na ty nejzákladnější a nejsnazší. Přitom je snižování nákladů v zájmu každého …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Část domácností se řítí do finanční propasti

Hospodaření některých českých domácností je dlouhodobě jen těžko udržitelné. Ačkoli se majetková a finanční situace za poslední dvě dekády celkově zvedla, je tu i jeden hodně rizikový faktor: v porovnání s výší mezd …

Nenechte se šidit ani na služebních cestách

Poradna
Posílá vás zaměstnavatel na pracovní cestu? Pak nezapomeňte na cestovní příkaz, není to totiž formalita. Pomůže vám při sjednávání náhrady při havárii či újmě na zdraví, ale hlavně jej využijete při nárokování stravného, které se navíc od ledna zvýšilo. Při tuzemských cestách ve všech časových pásmech, ale více dopřát si můžete i při cestování např. do Polska a Nizozemska.

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru