„Brexit je dobrá příležitost, která se nemusí opakovat,“ říká Ota Kulhánek, prezident ABSL

Rozhovor
V porovnání s počtem obyvatel je již nyní Česko v oboru sdílených podnikových služeb jedničkou v Evropské unii. A zájem firem otevírat v tuzemsku další centra těchto služeb stále roste. Na cestě k dalšímu rozvoji odvětví, jež nyní zaměstnává přes 75 tisíc lidí, ovšem leží několik zásadních překážek, které Finanční a ekonomický institut (FAEI.cz) probíral s Otou Kulhánkem, prezidentem asociace ABSL, jež sdružuje firmy podnikající v oboru sdílených služeb.
Ota Kulhánek, prezident ABSL. Foto: ABSL

Co je momentálně největší šancí pro český sektor sdílených podnikových služeb?
Myslím, že velkou šancí pro český sektor podnikových služeb je především výborná reference o českém podnikatelském prostředí a zdejší podmínky pro kvalitní život. Téměř každý týden přichází výsledky průzkumů, které označují Českou republiku jako jednu z nejlepších zemí v oblasti kvality života, podmínek pro uplatnění zahraničních talentů, podmínek pro kvalitní rodinný život, vzdělávání či zdravotní péče. To jsou všechno důležité ukazatele, které zahraniční investoři pozorně sledují.
Šanci představuje i rostoucí trend centralizace podnikových služeb a rychlý vývoj technologií, který jej ještě akceleruje. Už nejde jen nezbytně o čisté snižování nákladů a o vytváření přidané hodnoty, ale o zkvalitnění procesů. Země střední Evropy jsou přitom pro podobné služby ideální lokalitou.
Dneska se také hodně hovoří o velkých příležitostech spojených s brexitem. Zatím jen málokdo asi přesně ví, kam se celá situace bude vyvíjet, ale je pravda, že řada firem a investoru se dívá po nových lokalitách pro případ, že by se podmínky v Británii pro ně nevyvíjely příznivě. Je to tedy velká šance i pro Českou republiku.

Jenže v tom máte velkého konkurenta v Polsku, jehož firmy chtějí brexit také maximálně využít. Podle dostupných informací jim v tom aktivně pomáhá i tamní vláda. Jak moc to polské firmy zvýhodňuje?
Zatím lze sledovat jenom aktivity, které jsou publikované ve sdělovacích prostředcích. Je pravda, že Polsko je v sektoru podnikových služeb ve střední Evropě dominantním hráčem, což je samozřejmě dáno především jejich velikostí a tradičním navázáním na Velkou Británii. Polsko je silně zaměřené především na banky a firmy z finančního sektoru a právě v této oblasti podle sdělovacích prostředků nějaké aktivity polské vlády probíhají. Aktivní snaha na vládní úrovni je samozřejmě nezastupitelná, a pokud bychom podobné aktivity nerealizovali, tak by nás to mohlo dost znevýhodnit. Zahraniční investoři, a ti velcí především, očekávají různé investiční pobídky, které se mohou vyjednávat jen na vládní úrovni.

Jak se v tomto směru angažuje vláda České republiky?
Česká republika je tradičně silná ve výrobním sektoru, a mohla by být proto pro podobně zaměřené firmy atraktivní i v oblasti podnikových služeb. Myslím, že ekonomická diplomacie by v tomto hodně pomohla, ale zatím jsme jako ABSL pro aktivity v tomto směru nebyli osloveni. My poměrně úzce spolupracujeme s agenturou CzechInvest a opakovaně nabízíme naše služby a kontakty. Sami se pak snažíme aktivně oslovovat nové investory a lákat je do České republiky. To samé platí i o talentovaných lidech. Na podzim jsme se například zúčastnili v Londýně konference zaměřené na byznysové možnosti ve střední a východní Evropě a aktivně jsme se zapojili do vydání obsáhlé zprávy o střední a východní Evropě. V průběhu tohoto roku pořádáme právě s CzechInvestem propagační akce v Berlíně a v Manchesteru, které se zase zaměří na přilákání zahraničních talentů na pracovní příležitosti v České republice.
Podle dostupných informací se naše vláda především snaží o získání evropských agend, které se ve Velké Británii spravují a po brexitu se budou muset přemístit do některé země Evropské unie.

Co vidíte jako největší problém dalšího růstu segmentu podnikových služeb v České republice?
Je to samozřejmě všude citovaný nedostatek kvalifikovaných lidí. Zatím nejsme v situaci, že by to vyloženě ohrožovalo plánovaný růst našeho segmentu. Střediska podnikových služeb se tradičně zaměřují na zaměstnávání absolventů, kteří po získání zkušeností rotují v rámci sektoru. My ale budeme potřebovat velmi aktivně pracovat na tom, abychom otevřeli další programy a přilákali k nám lidi z jiných odvětví. Často to však komplikuje nedostatečná jazyková vybavenost Čechů. Znalost cizích jazyků je totiž pro náš sektor zcela elementární potřebou. I z toho důvodu jsou pro nás velmi důležití pracovníci ze zahraničí, kteří už teď tvoří třetinu našich zaměstnanců, a myslím, že jejich poměr se bude pomalu zvyšovat.

Když se nepodaří se vypořádat s aktuálně hrozícím nedostatkem lidí ve vašem sektoru, co to přinese do budoucna? Jen stagnaci, nebo spíš postupné vyklízení pozic a pozvolný přesun center sdílených služeb do jiných zemí?
Nemyslím si, že takový scénář nastane. Naše odvětví je poměrně mladé a velmi atraktivní pro každého, kdo má zájem o budování kariéry v mezinárodních firmách. Je to vidět především na velkém zájmu zahraničních pracovníků, a to i ze zemí západní Evropy. S rozvojem technologií a hlavně automatizace a robotizace bude práce v našich střediscích čím dál zajímavější. Programy a projekty, které se u nás řídí, v mnoha případech ovlivňují chod firem dalece přesahujících hranice České republiky. To samozřejmě neznamená, že pro to nemusíme nic dělat. Z hlediska našeho sektoru musíme i nadále zvyšovat povědomí o tom, co vlastně děláme, abychom byli schopni u potenciálních kandidátů zvýšit zájem o práci v našich centrech.
Ale je a bude také potřeba, aby se zvýšil zájem a podpora vlády. Z našeho pohledu je nutné zlepšit situaci ve školství, zjednodušit procesy umožňující zaměstnávat zahraniční talenty a rovněž zajistit pružné pracovní podmínky a prostředí. V neposlední řadě je potřeba si uvědomit, že máme jedny z nejvyšších nakladů na pracovní sílu v Evropě, což je také jedno z rizik do budoucnosti.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB