Plynovody Net4Gas: Vezme Fialova vláda českým důchodcům, aby dala těm kanadským?

Názor
Český stát má zájem o pořízení plynovodní sítě v zemi. Na čtyři tisíce kilometrů daných plynovodů nyní vlastní firma Net4Gas. Potíž je v tom, že její plynovody nyní už prakticky žádný plyn tranzitně nevedou. Jsou to z hlediska tranzitu v podstatě vyprázdněné roury. Takže vysoce zadlužená firma Net4Gas se tudíž dostává do finanční tísně.
Vládou zvažované pořízení společnosti Net4Gas, je sice možná výhodné pro kanadské důchodce, ale mnohem méně již pro ty české a vlastně celý český stát. Ilustrační foto: Net4Gas

Což rmoutí zejména její konečné majitele: Německou pojišťovací skupinu Allianz a kanadský penzijní fond OMERS. Fialova vláda nyní Allianzu i kanadským důchodcům může vytáhnout pořádný trn z paty. Na účet českého daňového poplatníka a svým způsobem i na účet českého důchodce, ovšem.

Ale popořadě. Ve druhém letošním čtvrtletí se přes Česko plynovody společnosti Net4Gas přepravilo jen 151 milionů metrů krychlových plynu, tedy meziročně o bezmála 98 procent méně. Podobný fatální kolaps přepravy plynu nastal také v letošním prvním čtvrtletí. Důvod je prostý.

Z důvodu odstřižení Česka od ruského plynu nyní do vlasti proudí plyn z Norska a z terminálů na zkapalněný plyn, dovážený ze zámoří. Tento plyn svoji pouť končí v Česku. Nikam dále už neproudí. Takže Net4Gas tím pádem nemůže vybírat poplatky za tranzitní přepravu plynu dále.

PSALI JSME:
EU bude prakticky bez ruského plynu

Slovensko a Rakousko nyní už opět odebírají takřka výhradně plyn ruský – ten však k našim dvěma zmíněným sousedům proudí jinými plynovody, než jsou ty na území Česka. Přitom ještě loni na podzim proudil nemalý objem plynu z Česka na Slovensko. A společnost Net4Gas tedy mohla vybírat příslušné poplatky za tranzit.

Od sklonku loňského roku navíc společnosti Net4Gas nic neplatí ani ruský plynárenský kolos Gazprom. Ten si v minulosti pronajal plynovody na českém území, aby jimi mohl dodávat plyn z potrubí Nord Stream ze severu Německa do jeho jižní části, do Rakouska, Itálie a na Slovensko.

Loni v září však došlo k fatální explozi jak na Nord Streamu, tak nikdy nezprovozněném sesterském Nord Streamu 2. Tato potrubí vedla či měla vést plyn z Ruska přímo na sever Německa, avšak po explozích, při nichž došlo k jejich těžkému poškození, nyní plyn vést nemohou, i kdyby to bylo politicky průchodné – což ani není.

PSALI JSME:
Kdo a proč poškodil ropovody Nord Stream?

Gazprom tedy evidentně nevidí důvod, proč by měl společnosti Net4Gas dále platit za pronajatou plynovodní kapacitu, když žádný plyn jejich prostřednictvím posílat nebude.

Finanční tíseň společnosti Net4Gas zásadně umocňuje fakt, že při povážlivě tenčících se výnosech z přepravy plynu a pronájmu plynovodů navíc zabředla do obřího dluhu. Ten koncem loňska představoval bezmála 34 miliard korun.

Pokud firmu Net4Gas nepřevezme český stát nebo nějaký jiný zájemce, ztrátu 34 miliard budou nějak muset „zalepit“ – půl na půl – Allianz a kanadští důchodci. Jestliže ovšem Fialova vláda plynovody pořídí, podle všeho s nimi převezme i dluh. Takže Allianz, ani kanadští důchodci by v takovém případě nic „zalepovat“ nemuseli. Tedy nemuseli by odepisovat příslušnou ztrátu. Ulevilo by se jim.

PSALI JSME:
Do Česka nyní z Německa proudí hlavně norský plyn

Jen na ponížení mimořádné valorizace penzí přitom letos česká vláda ušetřila zhruba 20 miliard korun. Takže pokud by nyní převzala dluh kanadských důchodců vzniklý na již nevyužívaných českých plynovodech – odpovídající tedy zhruba 17 miliardám korun –, vlastně by vzala českým důchodcům, aby dala těm kanadským.

Na to, že vládou zvažované pořízení společnosti Net4Gas, je sice možná výhodné pro kanadské důchodce, ale mnohem méně již pro ty české a vlastně celý český stát, upozorňuje ve svém nejnovějším příslušném posudku světově významná ratingová agentura Fitch.

Ta letos v květnu společnosti Net4Gas varovně zhoršila rating. Zhoršení ratingu, které v praxi odráží vzestup rizika bankrotu firmy, zdůvodňuje Fitch výše zmíněným citelným poklesem zisku z poplatků za přepravu a pronájmu potrubí.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
AKTUALIZACE: Vláda výrazně seškrtala mimořádnou valorizaci penzí

Zavřít reklamu ×
  1. Jak je vidět, i po 33. létech, po zlodějině století, je stále ještě co krást a prodávat na západ! Ten socializmus, musel být velmi silná společnost!

    • V článku jasně vysvětleno. Tedy pokud to bude chtít Fiala, tedy vláda, koupit,vtak v tom musejí být úplatky jako prase. Pro ČR je ideální řešení nechat firmu Net4Gas padnout. Pak to půjde do konkurzu a někdo to za „hubičku“ koupí – no a v tom případě by se o koupi pro ČR dalo uvažovat pro případ obnovy nákupu plynu z Ruska v pozdější neputinovské budoucnosti. Logické, elegantní, ekonomické.

  2. S Kovandou to poslední dobou jde z kopce. Nikde není dáno, že pokud by stát převzal plynovody, převzal by je s celým dluhem. Navíc tahat do toho důchodce…. Odpadní článek.

    • Důchodci s tím mají hodně společného, v podstatě jde o částku, kterou letos důchodcům vláda sebrala a tak mají na to, aby koupila nepotřebný plynovod. Po Sametové to politici prodali celé doslova za hubičku a nyní to chtějí zase koupit zpět. Je to sázka do loterie a jak je známo, tak tam se moc nevyhrává a tak tím zatíží budoucí vládu a to bude ten pravý důvod, nasekat dluhy nakrást a předat ten bordel jiným a pak jim vyčítat s pomocí všech médií že to nejsou schopni zvládnout.

  3. tvl co tohle je za blábol článek. Tenhle plynovod je velmi důležitý pro ČR a pokud ho nepřevezme, kdoví jak dopadne. a 34mld není zase tak hrozná cena. Stačí aby se v Rusku změnil systém nastoupil někdo nový a plyn může opět proudit. Pokud tento plynovod nebude budeme odkázání zase jen na jednu stranu dodávek.

    • Blábol píšeš jedině ty, tenhle plynovod slouží primárně jako tranzit pro plyn do Rakouska, Itálie atd., tzn. pro ČR opravdu tak důležitý, jak píšeš, není. Navíc, když ho nekoupí stát, koupí ho třeba Křetínský, který o něj má též zájem. Prostě, i kdyby ho stát nekoupil, koupí ho někdo jiný a bude ho dál provozovat (určitě by ho nekupoval, aby ho rozebral a prodal do kovošrotu). 😏😘

      • A kudy se sem dostane, kremlobote? Nefunkčním Nordstreamem to nepůjde, přes Ukrajinu nejspíš po roce 2024 také ne….

  4. Je to výsledek chybné politiky vlády. Kdo chce řídit stát, musí umět předvídat. A ta svým rozhodnutím nejen ohrozila Net4Gaz, ale zbořila rovnováhu státního rozpočtu, katasrofálním vyběrem daní z nízkého zisku firem. Málokdo si dokáže uvědomit kolik nás tato facka uštědřená Rusku bude v příštách letech stát. Rusko nás zastavením plynu nevydíralo, jak tvrdí ministr Síkela.

  5. no autor to vidi moc cernobile, protoze nikdo nerika, ze kdyz se vlada rozhodne koupit Net4Gas, tak musi automaticky prezit i cely dluh, obzvlaste v teto situaci, kdyz cenu za prepravu urcuje ERU, takze klidne muze i pockat rok i dva a mezitim vlastnici budou muzet porad splacet svuj dluh a prijem skoro zadny a tim cena pujde dolu, kdyz firma bude na hranici bankrotu. Vlastnici si uz vyvedli miliardy na dividendach, kdyz to slapalo, takze nez to uplne odepsat cele, tak casem budou schudnejsi se firmy zbavit i za ceny ztraty, protoze stejne uz jsou celkove v plusu.

  6. Rozkradacka jménem samet pokračuje, západ větší pitomce než politickou reprezentaci čechystanu těžko jinde najde.

  7. Jj, levně prodat a když to přestane vynášet, draze koupit zpět. Asi zkušenost od obcí s vodovody… 🙁

  8. Kovandův blábol. Síkela jasně řekl, že kupujeme od RWE zásobníky. To je naprosto správné (aby jejich objem nebyl k dispozici německým plynovkám, ale českým domácnostem). Odpovědi dotěrného redaktora ČT na nákup Net4Gas se vyhýbal, protože ví, že by jsme kupovali jen zadluženou firmu v úpadku. Mj. plynárenství prodal Zeman a nyní to musí česká vláda alespoň částečně zachraňovat.

    • Správně Jendo, jde o odkup zásobníků, což je strategicky rozumný krok. Otázkou je, které zásobníky byly původně státu a za kolik se prodaly a zda je nekupujeme zpátky dráž…Jinak ano, Midla Mariňák má za sebou několik majstrštyků. Např. privatizace bank nebo investiční pobídky pro zahr. kapitál. To se mu faaaakt povedlo, že to víc ani nemehlo!

  9. Musím říci, že některé úvahy pana Kovandy mi připadají přinejmenším zvláštní. Např. nevím. proč by museli Allianz a kanadský fond platit obrovský dluh společnosti Net4Gas pokud ji nepřevezme jiný vlastník. V tom případě prostě společnost zkrachuje, vlastnící přijdou o investici (určitě ne 34 mld.). Své peníze tak nedostanou zejména věřitele a držitelé dluhopisů společnosti Net4Gas, kterými jsou z velké části české penzijní fondy a jiní čeští investoři. Tedy zdá se, že biti budou čeští důchodci naopak, pokud stát žádnou aktivitu neprojeví. Ať je to, jak je to, je přeci jenom významný dopravní infrastruktura.

  10. Zatím jsem nezaznamenal, že by vláda chtěla koupit trubky. Koupí sklady, tedy zásobníky, ne trubky.

  11. Ha. Ha, modré straky se napakovali když před lety za tučné všimné a děkovné rozprodávali, a teď se fialové straky napakují znovu 🙂 tomu říkám bezva kšeft

  12. Bebzín bude za sto, v zimě zmrzneme, důchodci zaplatí plynovod. Není už tohle šíření dezinformací? Asi ne, jenom ekonom je hlupák.

  13. Nijak by mne nepřekvapilo, kdyby to ta trubka fialová udělala. Už jen proto, že Allianz je německá a Fialenko rád leze Němcům do pozadí. A ti chytráci, kteří tu tvrdí že by šlo převzít tu společnost bez dluhů. Ať si zjistí jak to v takových případech převzetí chodí! Věřitelé se rozhodně nechtějí spokojit s poděkováním!

    • Neni to jen cema dluhu 37mld. Kč, ale i cen a firmy, ktera byla 42mld. V roce 2012, kdyz to duchodci kuppvali od RWR, jedine za korunu a bez dluhu, manko vychazi 3mld rocne + splatky uroku z pujcek, v roce 2025 ma.dojit ke splatce 10mld, na uctu je 5

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB