Růst nájmů v Praze zvyšuje zájem o vlastní bydlení

Od října začnou banky posuzovat bonitu zájemců o hypotéku mnohem přísnějším metrem a získat úvěr bude obtížnější. I proto je na trhu s novým bydlením nyní velmi živo. Ti, kteří by od října na přísnější hypotéku nedosáhli, se logicky snaží získat financování vlastního bydlení za stávajících výhodnější podmínek. Zároveň postupně roste poptávka po nájemním bydlení, což se v posledních letech výrazně odrazilo ve strmém růstu pražských nájmů. Ty jsou v Praze aktuálně vyšší než současná splátka hypotéky. Nová pravidla ČNB tak nahrávají zejména těm, kteří do nemovitostí investují.

České hypoteční banky od příštího měsíce začnou striktně aplikovat doporučení České národní banky, které do vyhodnocování bonity klienta zavádí dva nové ukazatele. První zkoumá výši všech úvěrů k celkovému ročnímu čistému příjmu žadatele a maximálně je možno poskytnout hypotéku ve výši devítinásobku ročního čistého příjmu. Ten druhý pak výši měsíčních splátek všech úvěrů vůči příjmům žadatele, přičemž poměr všech měsíčních splátek k měsíčnímu čistému příjmu žadatele nesmí přesáhnout 45 procent.

Vlastní bydlení se stále vyplatí

Převis poptávky nad nabídkou na poli nájemního bydlení učiní vlastnické bydlení ještě výhodnější, cesta k němu však bude pro některé zájemce zapovězena. Konec září je tedy poslední šancí, jak podepsat relativně výhodnou hypotéku.

„Opatření ČNB omezí především v Praze vlastnické bydlení, posílí pozici investorů a velké množství zájemců o nové bydlení vyžene do nájmu. Ceny nájemného se ale budou v důsledku takto vyvolané poptávky zvedat a ti, kdo budou řešit bydlení, tak budou za nájem platit dokonce více než za splátku hypotéky,“ říká Tomášková.

Hrubý výnos z pronájmu nově postaveného bytu je díky rostoucímu nájemnému velmi atraktivní. V Praze dosahuje podle analýz KPMG v průměru 4,4 procenta a je tak stále vyšší než v okolních metropolích a hlavně vyšší, než u jiných investičních nástrojů či spořících bankovních produktů.

Nejen investoři mají z čeho vybírat

O tom, že je pronajímání nemovitosti v Praze výhodné, svědčí i konkrétní příklad. V Praze 10 Vršovicích vyjde pronájem průměrného 2+kk na 18 tisíc korun bez poplatků, přitom nový byt stejných dispozic z nabídky Central Group v projektu Petrohradská stojí 4,69 milionu korun, což při dvacetiprocentní akontaci při sazbě 2,79 procenta a 30 letech splácení znamená měsíční splátku hypotéky ve výši 15 708 korun. Rozdíl je tedy zřejmý. „Vidíme, že z naší široké nabídky je mezi investory nejžádanější již dokončená Petrohradská ve Vršovicích a také Harfa Design Residence v Libni, která bude dokončena v roce 2020. Libeňský projekt, který je unikátní svým designovým pojetím, navíc nabídne i nonstop recepci s možností využití služeb spojených s pronájmem. U Petrohradské zase přicházíme s kompletním stylovým vybavením každého bytu, které nabízíme do konce roku ke každému bytu zdarma,“ doplnila Tomášková.

V době, kdy se blíží konec výhodných podmínek hypoték, je na trhu z čeho vybírat. Central Group například zahájil výstavbu dalšího bytového domu v oblíbené Javorové čtvrti v Horních Měcholupech a nové bytové domy rostou také v Pitkovických zahradách, žádané lokalitě zejména pro rodinné bydlení. V prodeji je nově i poslední etapa moderního bydlení u metra Stodůlky v projektu Jižní výhledy a od září se v nabídce objevilo také luxusní bydlení přímo u metra Vysočanská v Rezidenci U Radnice.

Při nedostatku vlastních zdrojů lze zvolit Kombinované financování

Množství vlastních prostředků, které je potřeba při pořízení bydlení v Praze, je pro mnohé zájemce tou největší překážkou. Proto Central Group jako jediný na trhu nabízí unikátní možnost financování. Kombinované financování Central Group s hypotékou 80 procent je totiž vhodné pro ty, kteří nemají dostatek vlastních zdrojů na 80procentní hypotéku. Nezvyšuje finanční zatížení domácnosti a nedochází k souběhu splátek několika půjček. Zájemcům o nové bydlení stačí složit jen 10 procent vlastních zdrojů a mohou si sjednat 80procentní hypotéku. Samotnou hypotéku přitom budou čerpat a splácet až po naspoření dalších 10 procent vlastních zdrojů V případě dokončených bytů se tak mohou okamžitě nastěhovat.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Začal Global Money Week 2024

Od pondělí 18. do neděle 24. března 2024 se v České republice koná 12. ročník celosvětové vzdělávací akce Global Money Week. Česká bankovní asociace letos v jeho rámci opět pořádá národní kolo finančně-vědomostní …

Jak zajistit pojištění kola proti krádeži

Plánujete pořízení nového jízdního kola, abyste si již brzy mohli užívat první jarní vyjížďky? Pak byste měli pamatovat na to, že krádeže kol jsou v České republice velice časté. Podle policejních odhadů je ročně …

Predikce ceny bitcoinu v roce 2024: Co říkají experti?

Rok 2023 pro bitcoin znamenal jízdu na horské dráze. Po rekordním růstu v roce 2021 zažila tato nejstarší a nejrozšířenější kryptoměna (BTC) v roce 2022 prudký pokles a klesla pod 20 000 amerických dolarů (USD). V …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kolo stojí desetitisíce. Tak proč ho nemáte pojištěné?

Poradna
První jarní paprsky každoročně vylákají ven i ty, kdo se za sportovce zrovna nepovažují. Ať už na kole trháte rekordy, nebo jste spíše kochací typy, měli byste si být vědomi, že kolo není spojeno jen s příjemnými zážitky, ale také celou řadou rizik. Na většinu z nich myslí pojištění.