Růst výrobních cen se v říjnu pohyboval výrazně nad odhady

Názor
Tuzemské ceny průmyslových výrobců vzrostly v říjnu meziměsíčně o výrazných 1,9 procenta, což byl oproti očekávanému růstu více než dvojnásobek. Naše prognóza počítala s meziměsíčním zdražením o 0,7 procenta a tržní konsensus byl jen o desetinu vyšší. V meziročním vyjádření růst výrobních cen tedy dále zrychlil, a to z 9,9 procenta na 11,6 procenta.
Vyšší ceny energií se již promítají do cen v potravinářském průmyslu, což se zpožděním pravděpodobně povede i k vyšším spotřebitelským cenám potravin. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Meziměsíční dynamika cen ve výrobním sektoru byla v říjnu nejvyšší od ledna 2008, když po předchozích 0,7 procenta výrazně zrychlila. Za tím stál další nárůst ceny ropy na světových trzích. Severomořská ropa Brent se v průběhu října zvýšila o přibližně 7,5 procenta, během listopadu však již došlo k nepatrnému snížení.

Rychlý růst průmyslových cen však není pouze o ropě, když v říjnu silně působily také vyšší ceny energií. Ty se přitom již promítají také do cen v potravinářském průmyslu, což se zpožděním pravděpodobně povede i k vyšším spotřebitelským cenám potravin. V tomto směru budou rovněž působit vyšší ceny zemědělských výrobců, které v říjnu zaznamenaly meziměsíční nárůst o 1,9 procenta.

Skutečnost, že cenové tlaky jsou v ekonomice nyní poměrně plošné, dokazuje i vývoj v ostatních cenových okruzích.

PSALI JSME:
Růst cen v průmyslu je nejvyšší v historii Česka

Mimo již zmíněných cen zemědělských výrobců totiž dále svižně zdražovaly také ceny stavebních materiálů a prací (meziměsíčně shodně o 0,9 %) a ceny tržních služeb pro podniky (meziměsíčně o 0,5 %).

Dnešní data o vývoji průmyslových cen pravděpodobně jen utvrdí centrální banku v tom, že má dále zvyšovat úrokové sazby. Ty se zřejmě na prosincovém zasedání dostanou již nad tři procenta, když nyní činí 2,75 procenta.

Naše prognóza očekává, že Česká národní banka na posledním letošním zasedání zvýší sazby o 50 bazických bodů. Investoři na finančních trzích však nyní již očekávají spíše 75 bodů. Významným signálem, jak moc sazby zvýšit, bude pro centrální banku listopadová inflace. Ta říjnová byla mírně vyšší, než jakou centrální banka očekávala.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Inflace pokoří šest procent. Centrální banka brzy zvýší úrokové sazby nad tři procenta

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

PMI index poprvé od srpna 2020 pod padesátkou

Index nákupních manažerů (PMI) v tuzemském zpracovatelském průmyslu se poprvé po téměř dvou letech propadl pod padesátibodovou hranici dělící fázi expanze od kontrakce. Dle průzkumu mezi nákupními manažery v …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB