Šetříte v bytě teplem? Od ledna si zřejmě připlatíte

Lidé, kteří v zimě šetří teplem, například tím, že utahují kohouty radiátorů a spoléhají, že je přes zdi dostatečně vyhřejí sousedé, nebo se v teplé vodě sprchují jen chviličku a při víkendové cestě na chalupu vypínají topení, se v příštím roce při pohledu na fakturu za rok 2016 asi budou divit. Citelně si totiž i přes své šetření připlatí.

Šetříte v bytě teplem? Od ledna si zřejmě připlatíte. Ilustrační foto: www.pixabay.com

Od ledna totiž začne platit nová vyhláška ministerstva pro místní rozvoj (MMR), kterou se po čtrnácti letech mění podmínky rozúčtování nákladů na vytápění a společnou přípravu teplé vody pro dům. Změna ve vypočítávání faktur se dotkne stovek tisíc českých domácností.

Jednou z hlavních novinek, které již připravená vyhláška přináší, je změna limitů pro rozdíly v celkových nákladech na vytápění přepočtených na jeden metr čtvereční jednotlivých jednotek, bytových i nebytových.

Dosud platilo to, že největší možná odchylka od průměrných nákladů celého domu byla pro bytové jednotky 40 %, nahoru i dolů. Tento výpočet se použije i pro výpočet za rok 2015. Od příštího roku se však toto pravidlo mění tak, že nejnižší účtované náklady by měly být nejméně ve výši 80 % průměru domu na metr čtvereční a nejvyšší by mohly dosáhnout dvojnásobku průměru.

Na jednu stranu si tedy více zaplatí ti, kteří teplem plýtvají, mohou tedy teoreticky utratit až o 60 % více, protože dřívější hranice pro výpočet se zvýšila ze 40 % na 100 %. Zaplatit však mohou i šetřílkové, ze dřívějších 60 % průměrné spotřeby na nynějších 80 %. Podle předkladatelů vyhlášky se tím má zabránit případům, kdy se obyvatelé některých, zejména „středových“ bytů nechali vytápět od svých sousedů a platili výrazně méně, než pro dosažení určité teploty ve svých bytech skutečně spotřebovali. Cílem je údajně spravedlivější rozúčtování nákladů a srovnatelné podmínky tepelné pohody ve všech bytech, bez ohledu na jejich polohu v rámci objektu.

Další významnou změnou je to, jakým způsobem se budou náklady na teplo a teplou vodu vypočítávat, tedy úprava poměru spotřební a základní složky nákladů objektu.

Zatímco dosud základní složku nákladů na vytápění v zúčtovací jednotce tvoří 40 až 50 % nákladů, podle nové vyhlášky to bude 30 až 50 %. Zbývající část nákladů tvoří spotřební složku (nově tak může činit až 70 %) a je pak mezi konečné uživatele rozúčtována podle počtu nainstalovaných měřidel.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Bydlení

Nejčtenější

Pronajala si chalupu. A s ní i nevraživého souseda

Pronajmout si chalupu na dovolenou je běžná věc. Člověk čeká, že když zaplatí deset patnáct tisíc za měsíc, a v sezóně na žádaném místě za týden třeba i dvojnásobek, tak vše bude v pohodě. Jenže v takové chaloupce …

Pálenka z garáže je svátost, ale ilegální

Česko doslova přetéká ovocem. Zahrádkáři se radují, že bude hodně pálenky. A někteří si ji dělají doma ve sklepě nebo v garáži. Bývá to svátost a chlouba, ale kromě potenciálních zdravotních rizik jde především o …
Rolovat nahoru