bool(false)

Šetříte v bytě teplem? Od ledna si zřejmě připlatíte

Lidé, kteří v zimě šetří teplem, například tím, že utahují kohouty radiátorů a spoléhají, že je přes zdi dostatečně vyhřejí sousedé, nebo se v teplé vodě sprchují jen chviličku a při víkendové cestě na chalupu vypínají topení, se v příštím roce při pohledu na fakturu za rok 2016 asi budou divit. Citelně si totiž i přes své šetření připlatí.

Šetříte v bytě teplem? Od ledna si zřejmě připlatíte. Ilustrační foto: www.pixabay.com

Od ledna totiž začne platit nová vyhláška ministerstva pro místní rozvoj (MMR), kterou se po čtrnácti letech mění podmínky rozúčtování nákladů na vytápění a společnou přípravu teplé vody pro dům. Změna ve vypočítávání faktur se dotkne stovek tisíc českých domácností.

Jednou z hlavních novinek, které již připravená vyhláška přináší, je změna limitů pro rozdíly v celkových nákladech na vytápění přepočtených na jeden metr čtvereční jednotlivých jednotek, bytových i nebytových.

Dosud platilo to, že největší možná odchylka od průměrných nákladů celého domu byla pro bytové jednotky 40 %, nahoru i dolů. Tento výpočet se použije i pro výpočet za rok 2015. Od příštího roku se však toto pravidlo mění tak, že nejnižší účtované náklady by měly být nejméně ve výši 80 % průměru domu na metr čtvereční a nejvyšší by mohly dosáhnout dvojnásobku průměru.

Na jednu stranu si tedy více zaplatí ti, kteří teplem plýtvají, mohou tedy teoreticky utratit až o 60 % více, protože dřívější hranice pro výpočet se zvýšila ze 40 % na 100 %. Zaplatit však mohou i šetřílkové, ze dřívějších 60 % průměrné spotřeby na nynějších 80 %. Podle předkladatelů vyhlášky se tím má zabránit případům, kdy se obyvatelé některých, zejména „středových“ bytů nechali vytápět od svých sousedů a platili výrazně méně, než pro dosažení určité teploty ve svých bytech skutečně spotřebovali. Cílem je údajně spravedlivější rozúčtování nákladů a srovnatelné podmínky tepelné pohody ve všech bytech, bez ohledu na jejich polohu v rámci objektu.

Další významnou změnou je to, jakým způsobem se budou náklady na teplo a teplou vodu vypočítávat, tedy úprava poměru spotřební a základní složky nákladů objektu.

Zatímco dosud základní složku nákladů na vytápění v zúčtovací jednotce tvoří 40 až 50 % nákladů, podle nové vyhlášky to bude 30 až 50 %. Zbývající část nákladů tvoří spotřební složku (nově tak může činit až 70 %) a je pak mezi konečné uživatele rozúčtována podle počtu nainstalovaných měřidel.

Sdílet:
{{ comments.toggle_text }}

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Bydlení

Jak reklamovat vadnou nemovitost?

Nemovitost může mít v zásadě dva typy vad, a to vady faktické a vady právní, přičemž se dále rozlišují vady zjevné a vady skryté. Za faktickou vadu nemovitosti lze považovat nedostatek jejích vlastností nebo …

Nečinnost úředníků dělá z Pražanů Středočechy

V Praze se postupně prakticky zastavila výstavba nového bydlení. V roce 2015 vydali úředníci ve všech městských částech dohromady stavební povolení na 4000 bytů, v letech 2016 a 2017 pak ročně už jen na 2000.

Nejčtenější

Brigádníky nenaláká ani 150 korun na hodinu

Firmy už od konce dubna hledají brigádníky na nadcházející letní měsíce. Jenže zájem je malý, klesá. Lidé, kteří mají přece jen o brigády zájem, nedokáží zdaleka pokrýt všechna volná pracovní místa. Podle údajů …
Rolovat nahoru